22 Kasım 2004 22:00

AB'ye işgal gücü

Avrupa Birliği liderleri, "uluslararası kriz bölgeleri" olarak nitelenen ülkelere işgal gücü olarak gönderilebilecek "acil müdahale güçleri"ne onay verdi.

Paylaş
Avrupa Birliği liderleri, "uluslararası kriz bölgeleri" olarak nitelenen ülkelere işgal gücü olarak gönderilebilecek "acil müdahale güçleri"ne onay verdi. Dün, AB savunma ve dışişleri bakanlarının ortak toplantısında alınan karara göre, 2005'ten itibaren "kriz bölgeleri"ne gönderilmek üzere, 13 adet "acil müdahale birimi" oluşturulacak. Bu birimler; Sudan ve Fildişi Sahilleri gibi eski sömürgelerde görev alabilecek. Bu işgal ve saldırı gücüne, AB üyesi olmadığı halde Türkiye de katılacak. Gözlemciler, Bosna'daki işgal misyonu SFOR'un önümüzdeki hafta sona ereceğini ve kontrolün AB'ye bağlı EUFOR'a geçeceğini hatırlatarak, gelişmelerin, AB'nin "savunma" politikasındaki büyük değişime işaret ettiğini belirttiler.

Bosna'nın paylaşımı Bosna'ya gönderilecek 7000 kişilik işgal gücü, Avrupa orduları tarafından bir ülkeye gönderilen en büyük askeri güç olacak. Bosna'nın ordular arasında "paylaşılması" ise şöyle oldu: İngiliz ve Hollanda birlikleri kuzeybatıya; Fransa, İspanya, Alman ve İtalyan birlikleri güneydoğuya; Finlandiya, Türkiye ve Polonya kuvvetleri ise diğer bölgelere. 2007 yılı içinde tamamen operasyonel hale geçecek olan "muharebe grupları"nın her birinde 1500 asker bulunacak. Bu kuvvetler; hava nakliyesi ve diğer lojistik destekler sayesinde, AB Bakanlar Kurulu'nun bir ülkeye askeri saldırı veya işgal düzenleme kararı almasından 15 gün sonra, 'görev bölgesinde' olacaklar. Fransa'nın birliğe katkısı, Eurocorps birimindeki askerlerinin bir kısmını kaydırmakla olacak. Bu arada; Almanya, Belçika ve Lüksemburg da, Eurocorps için bir merkezi karargâh kurulmasını üstlenecekler.

İlk hedef Afrika The Guardian gazetesi, 25 savunma bakanının "en muhtemel konuşlanma bölgesi" olarak Afrika kıtasını gördüğünü dile getirdi. AB, Afrika Birliği tarafından yürütülen 'barış koruma' misyonlarına da destek olabilecek. Afrika Birliği, Sudan'ın Darfur bölgesine 4000 asker gönderme hazırlığında. İngiliz askeri yetkililere göre, bir diğer muhtemel hedef Fildişi Sahilleri olacak. AB kuvvetleri, bu eski Fransız sömürgesinde "düzenin tesis edilmesi" için çalışacaklar. Ülkeye gönderilecek ilk iki birlik İngiliz ve Fransızların liderliğinde olacak. Daha sonra, devreye İtalya da girecek. İsveç ve Finlandiya gibi AB ülkeleri de, özel bir "acil müdahale birimi" kurmayı planlıyor. Bu birime, AB üyesi olmayan Norveç'in de katkıda bulunması gündemde. Bugünlerde Norveç'te, böyle bir adımın anayasaya aykırı olup olmadığı tartışılıyor.

Rüşvet skandalı Diğer yandan, yeni atanan Avrupa Birliği Komisyonu, daha ilk haftasında bir skandal ile yüz yüze kaldı. Komisyon'un Fransız üyelerinden Jacques Barrot'nun, geçmişte zimmetine para geçirmekten mahkûm olduğu, ancak bu mahkûmiyetin daha sonra affedildiği ortaya çıktı. Barrot'un bu suçu gizlemesi, büyük tepki yarattı. Avrupa Parlamentosu'ndaki liberal milletvekilleri, Barrot'dan, konu tam olarak açıklığa kavuşana dek üyeliğini askıya almasını talep ettiler.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Napalm katliamı: 73 ölü

SONRAKİ HABER

Powell'ı 'kovmuşlar'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa