21 Kasım 2004 22:00

Genel grevin tam zamanı

Ankara'da düzenlenen "Sosyal devlet, sosyal adalet" mitinginde buluşan onbinlerce emekçi, genel grevde kararlı olduklarını bildirdiler.

Paylaş
Emek Platformu'nun önceki gün düzenlediği, "Sosyal devlet sosyal adalet" mitingi için Ankara'ya akın eden işçiler, memurlar, mühendisler, emekliler, işsizler, gençler; bu birlikteliğin güçlendirilerek sürdürülmesini istiyor. Farklı kesimlerin bir araya geldiği mitingde en çok dile getirilen ortak talep ise "genel grev" oldu. Eylemde görüştüğümüz, Petrol-İş Adana Şube Başkanı Ahmet Kabaca, tüm illerde yaptıkları eylemler ve Ankara mitinginin ardından, iktidarın taleplerini dikkate almaması durumunda geriye yapılacak bir tek genel grevin kaldığını söyledi. SSK hastanelerinin devrinin mutlaka engellenmnesi gerektiğini ifade eden Kabaca, "Satılan, peşkeş çekilen sadece TÜPRAŞ, PETKM veya SSK değil. Bunlar sadece zincirin birer halkaları. Emek Platformu'nda bir kıpırdanma var. Çalışarak daha da ileriye götürebiliriz" dedi.

Çözüm grevde TÜMTİS'te örgütlendikleri için işten atılan ve direnişe geçmiş olan İzmir Ambalaj işçilerinden Levent Çetinkaya ise, genel grevin tüm dertlerine deva olacağını söyledi. Çetinkaya, "Birbirimize destek veriyoruz ki, saldırıları göğüsleyebilelim. Onlar nasıl bize karşı birleşerek hareket ediyorlarsa, bizim onlardan daha güçlü olarak karşılık vermemiz gerek" diye konuştu. TEKEL işçisi Fadime Kıray da, herkesin ailesini de yanına alarak eylemlere devam etmesi gerektiğini belirtti. Kıray, genel grev yapılabileceğini bildirerek, özelleştirmeleri ve SSK'nın devrini birliktelik, kararlılık ve süreklilik ile engellenebileceğini kaydetti.

Birliktelik sürmeli Eğitim Sen üyesi Yaşar Karahan, hükümetin politikalarına karşı yapılan mitingin emekçilerin gücünü ortaya koyduğunu vurguladı. Eylem birlikteliğinin güçlendirilmesini ve süreklileştirilmesini isteyen Karahan, "Hükümet'e artık iş bırakarak cevap verilmesini istiyorum" dedi. saldırıların ortak olduğunu kaydeden Eğitim Sen Kocaeli Şubesi'nden Deniz Giriftin ise genel grev kararı alınması halinde herkesin bu karara uymasını istedi. Yol-İş Adana Şube Başkanı Mustafa Barutçu da sonuna kadar mücadele edilmesi gerektiğini belirterek, "Meclis'e de gideceğiz, kavga da edeceğiz, hapse girmeyi de göze alacağız, ama asla ödün vermeyeceğiz" dedi.

Canımıza tak etti Mitingde buluşan onbinlerce kişinin üretimden gelen gücünü kullanması gerektiğini belirten Yapı Yol-Sen Çanakkale Şubesi üyesi İrfan Mutluay "Bu talep daha fazla dillendirilmeli. Çünkü artık insanların canına tak etti. Hem ekonomik hem siyasi baskı uyguluyorlar. Greve giden yolda gücümüzü ve taleplerimizi artık birleştirmeliyiz" diye konuştu. Daha ileri adımlar atılmasını isteyen DİVES Genel Başkanı Ali Rıza Ekinci de şarteli indirerek, hükümeti, emekçilerin istekleri doğrultusunda politika yapmaya zorlamak gerektiğini ifade etti.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şike iddiaları Meclis'te

SONRAKİ HABER

Bergama işçisi laf değil işini istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...