22 Kasım 2004 03:00

Mardin'de köy evi kültür evi oldu

Kızıltepe'ye yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan ve aynı zamanda Asur İmparatorluğu'na ev sahipliği yapmış olan tarihi Çakır (Girbela) köyünde bulunan köy evi, Gazeteci Cemil Aydoğan tarafından Kültür Evi haline getirildi.

Paylaş
Kızıltepe'ye yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan ve aynı zamanda Asur İmparatorluğu'na ev sahipliği yapmış olan tarihi Çakır (Girbela) köyünde bulunan köy evi, Gazeteci Cemil Aydoğan tarafından Kültür Evi haline getirildi. Yapılan Kültür Evi'nde Heykeltraş Kamuran Aydoğan'ın Ramses, Gılgamış, Kommagene ve Hammurabi dönemlerine ait yapıtlarına yer verildi.

Atıl durumdan kurtaracağız Çalışmayı aktaran Cemil Aydoğan, tüm köy odalarının atıl bir durumdan kurtararak Kültür Evleri haline getirilmesini istediklerini belirterek, "Diğer köy evlerinin de atıl bir durumdan kurtararak bir kültür merkezi, kütüphane gibi çalışmaların yapılacağı yerler haline getirmeliyiz. Dedelerimizden kalan bir köy odasını kültür geleneğini demokratik uygarlık tarihiyle birleştirerek tarihe de ışık tutuyoruz. Geçmişte Asur Krallığı'na ev sahipliği yapan köyümüz Girbela'nın köy odasını İlk Çağ Kültür Merkezi'ne dönüştürdük. Bu atılımı yaparak Ortadoğu'da bir ilke imza attık" dedi. Köy odalarının eskisi gibi canlı ilişkilere tanık olmadığını ve değişen dünya şartlarında kütüphane, kültür, tarih ve bilimi araştırmak ve katkı sunmanın tarihsel bir görev olduğunu belirten Aydoğan, "Daha önce kültürel olarak üstlendiğimiz Mezopotamya, Anadolu ve Avrupa kültürüyle yeniden bir uygarlık köprüsü yaratmak üzere bu yönlü çalışmaları artırabiliriz" diye konuştu. Çakırhöyük olarak geçen Çakır (Girbela) köyünde 1961 yılında Asur İmparatorluğu'ndan kalma kral heykelleri bulunmuştu.

ÖNCEKİ HABER

Hollywood istilası!

SONRAKİ HABER

Ege Üniversitesinde iş kazaları alarm veriyor: 1 yılda 39 iş kazası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa