21 Kasım 2004 03:00

'Biz başarırsak kadınlar da başaracak'

Diyarbakır Bismil ilçesi, köylülerin başkaldırısı ve pamuk üreticilerinin eylemleriyle gündeme geldi. Bu şirin ilçenin bir diğer özelliği de belediye başkanının kadın olması. Belediye Başkanı Şükran Aydın, başarı ya da başarısızlıklarının kadınların hanesine yazılacağının bilinciyle hareket ediyor.

Paylaş
Şükran Aydın, Türkiye'de sayılı kadın belediye başkanlarından biri. "Kadın bizi nasıl yönetir?", "Belediye kadına mı teslim edilirmiş" önyargılarını göğüsleyerek seçildiği Bismil'de bir yönetici olarak kabul ettirdi kendisini. Aydın, seçildiği yörenin insanı. Çatışmalı ortamın en büyük acılarına tanık olmuş; eşini faaili meçhul bir cinayet sonucunda yitirmiş ama bu O'na geri durmasını değil yaşama sıkı tutunarak mücadele etmesini öğretmiş. Pamuk üreticileri ve toprak sahibinin haksızlıklarına karşı başkaldıran Sinan köylülerinin eylemleriyle gündeme gelen Bismil'de "Yapmak istediğimiz çok şey var" diyor Şükran Aydın. Ama öncelikle kadınlara sesleniyor; "Türkiye'deki kadın örgütleri, bölge kadınlarına maddi ve manevi destek vermeli." Aydın, şimdiye kadar bir önceki yönetimin eksik bıraktığı işleri tamamlamak için uğraştıklarını belirterek, yaptığı hizmetlerden; Dicle Nehri kıyısına boşaltılan çöplerin şehirden 15-20 km uzaklığa aktarılmasından, nehrin çevresinin fidanlık alan olarak düzenlenmesinden ve yol, mezarlık, pazar düzenlemelerinden söz ediyor. Belediye çalışanlarına yönelik eğitim programları uyguladıklarını belirten Aydın, "Çalışanlarımız belli alanlarda görevlendirilmiş. Ancak görevlendirildikleri alanlar hakkında bilgi sahibi değiller. Diyarbakır'daki belediyelerden uzmanlar getirterek eğitim programları uyguladık" diyor. Bölgede kadın yönetici olmanın zorlukları konusunda ise şöyle diyor; "Bölgede kadının durumu ortada. Burada belediye başkanı olarak değil öncelikle kadın olarak varız. Başırlı olup olmamamız kadın olmamızla bağlantı kurularak yorumlanıyor. Biz başarılı olursak kadınlar da başarılı olacak. Biz başarısız olursak kadınlar da başarısız olacak." Bismil Belediyesi'nin kadın danışma merkezi, sağlık ve meslek edindirme kursları, okul öncesi eğim gibi projeleri de var. Ancak, Aydın, 20 trilyonu aşkın borçla birlikte sınırlı bütçelerinin buna engel olduğunu ifade ediyor. Aydın, gençlere yönelik projenin de hazırlık aşamasında olduğunu ve bu doğrultuda kaymakamlığa başvuru yapıldığını anlatarak şöyle devam ediyor; "El beceri kursları, kültürel, sanatsal, okuma-yazma kursları olacak. Gençlik kültür-sanat merkezi olarak isimlendirdiğimiz bu proje, geniş bir alana hitap edecek. Resim, müzik, folklör, arbane kursları, tiyatro olacak."

Halkla birlikte Şükran Aydın, halka birlikte karar almanın etkili olduğunu, yaptıkları halk toplantısı ile örneklendiriyor; "Halk toplatısında binaların sıvasız ve boyasız olmasının kötü görüntü yarattığını ve boyanması gerektiği yönünde karar aldık. Toplantının ardından herkes evlerini boyamaya başladı. Neredeyse boyanmamış ev kalmadı. Yine, Nato Caddesi kayıtlarda 30 metre genişliğinde. Ancak gecekondularla 3 metre kadar bir alan kalmış. Baharda toplantı yaptık. Bu evlerin yıkılması gerektiği yönünde. Toplantıdan sonra evler yıkıldı. İnsanlar kendi elleriyle evlerini yıktı. Halk evlerini yıktıktan sonra caddenin ne kadar güzelleştiğini gördü ve 'Ne kadar iyi etmişiz' şeklinde tepkiler geldi."

Kadın örgütlerine çağrı Kırsal bölgelerden gelen kadınların resmi dairelerin kapısını açmadığını ancak belediyeye rahatlıkla girip çıktıklarını analtan Aydın, hangi görüşten olursa olsun halk için görevde olduğunu kaydetti. Dönüp baktığında hâla birçok eksikliğin olduğunu belirten Aydın, kadın örgütlerine de çağrı yapıyor: "Bölgede kadının durumu belli. Bizim kendi olanaklarımızla bunu başarmamız çok zor. Türkiye'deki tüm kadın kurumlarından destek istiyoruz. Kadınlar için adım atılsın. Benim için tüm kadınlar önemli. Ezilen kadınalara maddi ve manevi destek için adım atılsın. Biz buradayız. Kapımız herkese açık."

ÖNCEKİ HABER

Başbakan yine meydan okudu

SONRAKİ HABER

HDP'den 19 Mayıs buluşmasının "Liderler fotoğrafı"na tepki

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa