21 Kasım 2004 03:00

Pazar çalışmasına karşı kampanya

İsviçre'de pazar günleri büyük tren istasyonları ve havaalanlarında dükkanların açık tutulması yönünde hükümetin aldığı karara karşı halk arasında tepki giderek büyüyor.

Paylaş
İsviçre'de pazar günleri büyük tren istasyonları ve havaalanlarında dükkanların açık tutulması yönünde hükümetin aldığı karara karşı halk arasında tepki giderek büyüyor. Sendikalar, pazar gününün normal çalışma günü yapılmasına karşı geniş bir kampanya başlatarak, konuyu referanduma götürmeye hazırlanıyorlar. "Pazar çalışma günü olmamalı" başlığıyla başlatılan kampanya dolayısıyla sendikalar tarafından yapılan açıklamada, patronların pazar günü de cirolarını artırmak için harekete geçtiği ifade edilerek buna izin vermeyecekleri dile getirildi.

Ek ücret yok UNIA Sendikası tarafından yapılan açıklamada, ayrıca işverenlerin pazar günü çalıştırma için ek bir ücret ödemeye yanaşmadığını hatırlatarak, bunun bütün diğer günler gibi normal çalışma günü yapılmak istendiğine dikkat çekti. İsviçre Sendikalar Birliği (SGB) tarafından yapılan açıklamada da, şu anda olağanüstü durumlar için zaten pazar günü çalışmanın söz konusu olduğunu, bunun için ayrıca pazar günü çalışmanın normalleştirilmesine gerek olmadığına vurgu yapıldı. Sendikalar tarafından oluşturulan komite, referandum için gerekli olan 50 bin imzanın beş-altı hafta içinde toplanacağını belirtti. İsviçre Parlamentosu geçen eylül ayında İş Yasası'nda bir değişiklik yaparak pazar gününü 24 büyük tren istasyonu ve havaalanlarındaki dükkanlarda normal iş günü olarak ilan etmişti.

ÖNCEKİ HABER

'Sendikal haklarımızı
   birlikte savunacağız'

SONRAKİ HABER

Ankara'ya gelen tutuklu anneleri: Çözüm bulunana kadar ayrılmayacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa