20 Kasım 2004 22:00

Şili halkı Bush'u istemiyor!

APEC zirvesine katılmak üzere Şili'nin başkenti Santiago'ya giden ABD Başkanı Bush ülkeye adımını atar atmaz protestolarla karşılaştı.

Paylaş
ABD Başkanı George Bush, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesine katılmak üzere gittiği Şili'de protestolarla karşılaştı. Amerikan Başkanı'nı ve APEC zirvesini protesto etmek için toplanan onbinlerce kişi polisin müdahalesiyle karşılaştı. Polis, Şili'nin başkenti Santiago'da toplanan 50 bini aşkın kişiye göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale ederken kentte adeta Bush terörü esti. Şili'de bir haftada binlerce kişinin tutuklandığı duyuruldu. 1987 yılında Papa'nın ziyaretinde bu yana en geniş 'güvenlik önlemlerinin' alındığı Şili hükümetinin binlerce polisi daha başkent sokaklarına yığdığı kaydedildi.

Akbaba Bush 21 ülkenin katılacağı APEC zirvesinin başlamasından önce Şili Sosyal Forumu tarafından örgütlenen gösteriye 50 bin kişi katıldı. Ana sloganları, "Başka bir dünya mümkündür" ve "Santiago bizimdir" olan protesto gösterisinde yapılan konuşmalarda APEC'in ekonomik eşitsizliği artırdığı vurgulandı. Gösteride ayrıca Irak işgali kınanırken ABD Başkanı Bush'a da derin bir öfke duyulduğu belirtildi. Bush'un vampir, hayalet, akbaba,şeytan gibi gösterildiği dövizler taşıyan göstericiler, Küba ve Irak bayrakları taşıdılar. 'Kahrolsun Bush' yazılı bir bant takan Monica Ceron adlı bir öğrenci, "Bush'un burada hoş karşılanmadığını bilmesini istiyoruz. Bizim hükümetimiz belki onunla çalışmak istiyor olabilir ama Şili halkı Irak'ta yapılan soykırıma ve onun Latin Amerika müdahalelerine kesinlikle karşı" dedi.

'Darbeyi hatırlayın' Gösteriye katılan yaşlılar, Amerikan hükümetinin kanlı 1973 darbesine desteğini hatırlatarak ABD'nin kendi ülkelerinde de çok kan dökülmesine sebep olduğunu belirttiler. 58 yaşındaki Tomas Soto, ABD'nin darbeye destek vermesinin 'ABD'nin her zaman karşısında olduğunu öne sürdüğü devlet terörizminin bir kanıtı' olduğunu söyledi. Ülkedeki savaş karşıtları daha önce Bush'un savaş suçlusu kabul edilmesi için mahkemeye başvuruda bulundular ancak talepleri kabul edilmedi.

İran ve K. Kore konuşulacak Onbinlerce kişinin protesto ettiği APEC zirvesinin ana gündeminin serbest ticaret ve güvenlik olduğu belirtildi. ABD Başkanı Bush'un ABD, Japonya ve Çin'i bir araya getiren zirveyi Kuzey Kore'ye baskı yapılması ve yaptırım uygulanması için bir fırsat olarak değerlendireceği belirtiliyor. İran konusunun ise özellikle ABD ve Rusya arasında tartışma konusu olacağı kaydedildi. Küresel ticari ilişkiler ve uluslararası terörizm zirvenin 'önemli' başlıklarından.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ramadi kuşatma altında

SONRAKİ HABER

Arabistan'da 'reform' sesleri kesildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...