20 Kasım 2004 03:00

STFA yüzde 100 kusurlu

Küre'de 19 maden işçisinin ölümü ile sonuçlanan yangınla ilgili olarak hazırlanan bilirkişi raporu, STFA'nın işçi sağlığı ile ilgili hiçbir yükümlülüğünü yerine getirmediğini ortaya koydu.

Paylaş
Kastamonu'nun Küre ilçesindeki maden ocağında 8 Eylül 2004'te çıkan ve 19 işçinin ölümü, birçok işçinin de yaralanmasıyla sonuçlanan yangınla ilgili olarak, işveren firma STFA "yüzde 100 kusurlu" bulundu. Kaza sonrasında Küre Sulh Ceza Mahkemesi tarafından da bilirkişi olarak tayin edilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişleri, raporlarını tamamladı. Raporda, patronun, 4857 sayılı İş Kanunu'yla işçi sağlığı ve iş güvenliği için yerine getirmeye zorunlu olduğu çok önemli hususlara uymadığı belirtildi. Kazaya neden olan yangının, bakır cevherinin nakledildiği taşıma bandının elektrik ve diğer aksamının tüm kuyu ve galeri boyunca yanması suretiyle meydana geldiği belirtilen raporda, "işverenin, zorunlu olduğu halde, işyerinde meydana gelmiş ya da gelebilecek tüm tehlikelere karşı geniş bir kontrol mekanizması kurmadığı" kaydedildi.

Çarpıcı gerçekler Raporda yer alan diğer hususlar, özetle şöyle:
 • Acil durumlarda işçilerin güvenli bir şekilde ocak dışına çıkabilecekleri ikinci bir yol yoktur. Mevcut havalandırma kuyusu işçilerin tahliyesine uygun olmadığı için, kaza anında işçiler tahliye edilememişlerdir.
 • İşletmede acil durumlarda işçilerin sığınabilecekleri yanmaz ve güvenli malzemeden yapılmış, içinde yeterli içme suyu ve temiz havanın bulunduğu sızdırmaz nitelikteki sığınma istasyonları yoktur.
 • Havalandırma fanları, yangınla birlikte enerjinin kesilmesinin ardından jeneratör tarafından otomatik olarak devreye alınmamıştır.
 • Hava kapılarının sürekli kapalı kalması için gerekli önlemler alınmamış ve kapılar kendiliğinden kapanacak şekilde tasarlanmamış ve yapılmamıştır.
 • İşyerinde zorunlu olan, yeteri kadar kurtarma personeli bulundurulmamış ve bu personele gerekli eğitimler verilmemiştir.
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan onay alınmadan yeraltında elektrik enerjisi kullanılmaya başlanmıştır.
  Özelleştirmenin sonucu Küre'de yaşanan iş kazasının ardından sorumluların yargılanması için suç duyurusunda bulunduklarını hatırlatan Haber-İş İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı Levent Dokuyucu, kazayla ilgili mahkeme süreçlerine de katılacaklarını bildirdi. "Madenler başta olmak üzere kamu kurumlarındaki özelleştirme sürecinin işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin kaldırılmasına neden olduğunu ifade ediyoruz. Kamudan alan kişi daha fazla kârı düşünüyor ve bunun sonucunda bu kazalar yaşanıyor" diyen Dokuyucu, bilirkişi raporunun da bunu kanıtladığını ifade etti. "Başta sendikalar cephesinde olmak üzere özelleştirme konusunda net bir tutum almayanlara da yanıttır bu. Sonuç açısından da iş cinayetinin sorumlusu özelleştirmeci politikalardır" diyen Dokuyucu, Küre'de ki iş kazasının sorumlularının cezalandırılmasını istedi
  'Taşeronlaştırmanın sonucu' Sözkonusu maden ocağında örgütlü bulunan Türkiye Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Hasan Hüseyin Kayabaşı, kazanın olduğu gün kusurun işletmecide olduğunu söylediklerini, bugün bilirkişi raporunun da kendilerini haklı çıkardığını söyledi. Kamuda olan bu madene STFA'nın taşeron olarak girdiğini, kendilerinin yıllardır taşeronlaşmaya karşı çıktıklarını belirten Kayabaşı, kazanın taşeronlaştırmanın geleceği boyutları, denetimin işlemediğini, iş güvencesi ve güvenlik önlemlerinin alınmadığını gösterdiğini söyledi. Hükümetin taşeronlaştırmayı yeniden gündemine alarak, ortadan kaldıracak bir yasal düzenleme yapmasını isteyen Kayabaşı, AB'ye girme mücadelesi veren bir ülkede böylesine ilkel metotlarla çalışılan, hiçbir önlemin alınmadığı, taşeronlaşmanın öne çıktığı düzenlemelerin büyük bir yanlış olduğunu hatırlattı.
  'Madenciliği bilmeyen STFA sorumlu' DİSK'e bağlı Dev Maden-Sen Genel Başkan Vekili Tayfun Görgün, bu tür kazaların başta gelen sebebinin özelleştirmeler olduğunu söyledi. Madenciliğin çok özel, kendise has özellikleri, teknikleri olan bir alan olduğunu kaydeden Görgün, özelleştirmeler nedeniyle maden sahalarını alan, işi bilmeyen firmaların da işi de yine işini bilen, uzman kişilere değil, yakınlarına, işsizlik nedeniyle talip olanlara gördürdüklerini ifade etti. STFA'nın da madenciliği bilmeyen, baraj ve yol yapımlarında, inşaatçılık sektöründe çalışan bir firma olduğunu, kazanın olduğu dönem de "galerilere", "tünel" diyerek bunu gösterdiklerini hatırlatan Görgün, bu cinayetlerin asıl sorumlusunun da işi bilmeyen kuruluşlara alal acele maden sahalarını devredenlerin olduğunu söyledi. Ulusal bir madencilik politikası belirlenmeden ve madenciliğe ilişkin çalışma normları sağlanmadan bu cinayetlerin önünün kesilemeyeceğini kaydeden Görgün, özelleştirmelerin durdurulmasını, ulusal bir madencilik politikası çerçevesinde denetim mekanizmasının da yaratılmasını çözüm olarak gösterdi.

 • ÖNCEKİ HABER

  Yoksulların tek su kaynağı kesildi

  SONRAKİ HABER

  Gazeteci-Yazar Faik Bulut gözaltına alındı

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa