19 Kasım 2004 22:00

DU dehşeti sorgulandı

İsveç'in başkenti Stockholm, emperyalistlerin saldırgan politikalarının yol açtığı sonuçları sorgulayan bir toplantıya ev sahipliği yaptı.

Paylaş
İsveç'in başkenti Stockholm, emperyalistlerin saldırgan politikalarının yol açtığı sonuçları sorgulayan bir toplantıya ev sahipliği yaptı. ABD, Kanada, İngiltere, Irak, Yugoslavya, Finlandiya'dan konferansa katılan uzmanlar iki gün boyunca savaşların çevre ve insanlar üzerinde yarattığı tahribatı tartıştılar. Tartışmalar daha çok ABD'nin Balkanlar, Afganistan ve Irak'ta kullandığı seyreltilmiş uranyumun (DU) neden olduğu hastalıklar üzerinde yoğunlaştı.

Irak'ta kanser patlaması Irak'tan konferansa katılan Basra Hastanesi Müdürü Dr. Cevad el Ali, 1991 Körfez Savaşı'ndan sonra kanser hastalığına yakalananların sayısının on yıl içinde 11 kat arttığını belirtti. Ali, 1990 yılında her 100 bin kişiden birinin kansere yakalandığını, ama bu sayının 1998 yılında 75, 2001'de 116, 2002 yılında ise 123'e çıktığını söyledi. ABD ve müttefikleri, Körfez savaşı sırasında 800 ton DU kullandı. Bunun 300 bin tonunun Basra bölgesinde kullanıldığı tahmin ediliyor. DU'nun çevreye yaydığı radyoaktif maddeler insanların, gözlerine, ciltlerine bulaşıyor. Ciğerlere kadar gitmesi halinde ise ölümle sonuçlanan kanser hastalıklarına yol açıyor.

ABD askerleri de etkilendi Amerikalı Emekli Albay Doug Rokke de, Körfez Savaşı'nda 294 ABD askerinin öldüğünün açıklandığını, ama bunun gerçekleri yansıtmadığını söyledi. Savaş ve sonrasında 13 bin Amerikan askerinin yaşamını yitirdiğini belirten Rokke, savaşa katılan 250 bin ABD askerinin çeşitli hastalıklara yakalandığını dile getirdi. Saldırının ardından kendisinin DU'dan arınma ile ilgili bir göreve getirildiğini anlatan Rokke, kendilerine tahrip edilmiş araçların 50 metre yakınına koruyucu elbise giymeden ve maske takmadan yaklaşmama talimatı verildiğini anlattı. DU temizleme çalışmalarında katılan arkadaşlarından bazılarının kansere yakalandığını, ama ordunun bu hastalıklarla DU arasındaki ilişkiyi inkâr ettiğini kaydeden Doug Rokke, "Pentagon'un inkâr etmesini anlarım. Ama sivil kurumlar ile Dünya Sağlık Örgütü'nun (WHO) bu duruma göz yumması kabul edilemez" diye konuştu.

WHO gerçeği reddediyor 1991-2003 arasında WHO Avrupa bürosunda danışmanlık yapan Finlandiyalı Profesör Keith Baverstock ise, tüm çabalarına karşın, DU'nun insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini WHO'ya kabul ettiremediğini söyledi. Amerikalı tıp profesörü Thomas Fasy de, DU'nun fareler üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla yapılan çalışmalardan örnekler verdi. DU etkisine maruz kalan farelerin kromozomlarında değişim saptadıklarını anlatan Fasy, DU parçacıklarının sadece insan değil, tüm canlılar için tehdit oluşturduğunu kaydetti. Daha sonra söz alan Vietnamlı Dr. Hoang Trong Quyen ABD'nin Vietnam savaşı sırasında halka karşı kullandığı kimyasal silahların yol açtığı sorunlara değindi. Quyen, "Agent Orange" adı verilen kimyasal zehir nedeniyle milyonlarca insanın kanser ve benzeri hastalıklara yakalandıklarını ve sakat doğan çocukların sayılarında büyük bir artış görüldüğünü dile getirdi.

ÖNCEKİ HABER

Felluce'de insanlık dramı

SONRAKİ HABER

Ekoloji Birliği: Cerattepe direnişi cezaları mücadelemizi engelleyemeyecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa