19 Kasım 2004 03:00

4 milyon mayınla yaşıyoruz

2004 yılı Kara Mayınları Raporu açıklandı. Dünyada ve Türkiye'de eş zamanlı açıklanan rapora göre mayınların insan yaşamına yönelik tehditi sürüyor. Rapora göre, Türkiye'de 4 milyon mayın bulunuyor.

Paylaş
2004 yılı Kara Mayınları Raporu açıklandı. Dünyada ve Türkiye'de eş zamanlı açıklanan rapora göre mayınların insan yaşamına yönelik tehditi sürüyor. Rapora göre, Türkiye'de 4 milyon mayın bulunuyor. "2004 yılı Kara Mayınları Raporu", Mayınsız Bir Türkiye Girişimi tarafından dün Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nde yapılan basın toplantısıyla açıklandı. Basın toplantısına Mayınsız Bir Türkiye Girişimi'nden Muteber Öğreten, İHD İstanbul Şubesi'nden Gülseren Yoleri ile Şaban Dayanan, SODEV'den Ercan Karakaş ve Düşünce Suçuna Karşı Girişim adına Şanar Yurdatapan katıldı. Ercan Karakaş basın toplantısında yaptığı açıklamada, mayınların döşenmesinin kolay, çıkarılmasının zor olduğunu belirterek dünyadaki durum hakkında bilgi verdi. Karakaş, mayınların en kısa zamanda temizlenmesi için hükümetlerin gerekli adımları atmasını istedi. Türkiye'nin altına imza attığı uluslararası sözleşmelerinin gerekliliklerini yerine getirmesi için kamuoyunu duyarlı olmaya çağıran Karakaş, mayınların temizlenmesi içinde yeni teknoloji aletlerinin kullanılması gerektiğini de kaydetti.

Yetkililer duyarsız Mayınsız Bir Türkiye Girişimi'nden Muteber Öğreten ise Türkiye'nin Ottawa Sözleşmesi'ne imza attığını, 1999 yılından itibaren mayın üretiminden vazgeçtiğini, Türkiye'nin daha önce anti-personel ve anti-tank mayınlar ürettiğini anlattı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 47 bin 80 adet, iki ABD anti-personel mayının kopyasını ürettiğini belirten Öğreten, Türkiye'de toprağa döşeli 936 bin 663 anti -personel kara mayını, stoklarda 11 bin 920'si Claymore tipi mayın olmak üzere 3 bin 39 472 anti-personel mayın bulunduğunu kaydetti. Türkiye'de mayın temizliği koordinasyon merkezleri ve temizlik ekiplerinin kurulduğunu belirten Öğreten, ancak gerekli kurumlar ile milletvekillerinin bu gelişmeden haberdar olmadığını kaydetti. Yetkililerin sürekli mayınların temizlenemeyeceği yönünde açıklama yaptığına dikkat çeken Öğreten, şimdiye kadar mayınların temizlenmesine ilişkin somut adımların atılmadığına vurgu yaptı.

Bölgedeki tehlike Kara mayınların sınır bölgelerinin yanı sıra Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nde boşaltılan köylerde ve daha önce Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan yerlerde olabileceğini ifade eden Öğreten, bunlar hakkında gerekli bilgilerin olmadığını belirtti. Bunun da beraberinde tehlike getirdiğine işaret eden Öğreten, özellikle köylere dönüşlerin olduğu hatırlatmasında bulunarak, ortaya çıkacak tehlikelere dikkat çekti. Mayın patlamalarında yaralı olarak kurtulanlara gerekli yardımların yapılmadığını ifade eden Öğreten, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Bursa'da 300 ve Ankara'da 200 yataklı olmak üzere iki rehabilitasyon merkezinden sivillerin yararlanamadığını belirtti. Şaban Dayanan ise, Türkiye'nin kara mayını hakkında gerekli bilgileri vermediğine dikkat çekerken, Şanar Yurdatapan da mayınların temizlenmesi için kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu. Mayınsız Bir Türkiye Girişimi'nin mayınlara yönelik talepleri ise şöyle: "Türkiye'nin ulusal ve uluslararası kamuoyuna raporunu acilen sunması. Gerekli düzenlemelerin bir an önce yapılarak, ulusal yasaların Ottawa Sözleşmesi'ne uygun hale getirilmesi. Stoklardaki ve topraktaki mayınların imhasına yönelik programın ve takvimin kamuoyuna açıklanması. Mayın mağdurlarının bakımı, rehabilitasyonu, sosyal ve ekonomik entegrasyonu için ücretsiz sağlık, mesleki beceri ve eğitim programlarının hemen başlatılması. Halkın, özellikle çocukların, mayın ve patlayıcı mühimmat konularında bilinçlendirilmesi."

ÖNCEKİ HABER

'Yargıtay kararı siyasi'

SONRAKİ HABER

Öğrencileri darbeden okul müdürü görevden alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa