18 Kasım 2004 22:00

Paris niyeti bozdu!

Almanya ve Fransa, ABD'ye karşı askeri denge oluşturma çabasında. Bu arada iki ülke arasındaki rekabet devam ediyor ve karşılıklı ilişkilerde gerginliğe yol açıyor.

Paylaş
Fransız silah tekeli Thales'in, Avrupa Hava Savunma ve Uzay Şirketi'ni (EADS) yutma planları, Almanya'da tepki yarattı. Thales'in planları, Paris ve Berlin arasında da gerginliğe sebep oldu. Bir süre önce Alman tekeli Siemens'in Fransız Thales'i yutmasını veya bazı bölümlerini satın almasını engelleyen Fransa Hükümeti'ni, Alman basını eleştiri yağmuruna tuttu. Thales'in EADS'yi yutma planları, Alman basını tarafından "Fransız tarzı flört" gibi ifadelerle değerlendirilirken, yutma değil birleşmenin daha yararlı olacağı ifade ediliyor.

Bakanların gündemindeydi Geçtiğimiz salı günü Berlin'de bir araya gelen Almanya Ekonomi Bakanı Wolfgang Clement ve Fransız Ekonomi Bakanı Nicolas Sarkozy, EADS-Thales konusunu ele aldı. Tarafların önceki toplantısının gündemi de, Siemens/Thales ve EADS arasındaki ilişkilerdi. Toplantı sonrası açıklama yapan bakanlar, "Ortak hedeflerimiz belli olduğu için anlaşmazlıkları çözmek sorun olmuyor" dediler. Almanya'nın kaygılarını dikkate aldıklarını söyleyen Sarkozy, "EADS içindeki güç dengelerini bozmak istemiyoruz" diye konuştu. 10 Temmuz 2000'de kurulan EADS'nin yüzde 30,28'ini Alman DaimlerChrysler elinde tutarken, yüzde 30,28'ini Fransa devleti ve Fransız medya tekeli Lagardère-Grubu ortak olarak ellerinde tutuyorlar. EADS'nin yüzde 5,5'i İspanyol tekeli SEPİ'ye ait iken hisselerin geri kalan 33,94'ü ise "serpiştirilmiş" bulunuyor. Bu "serpiştirilmiş" hisselerin önemli bir kısmı, İngiliz finans tekellerinin elinde.

'Yutma söz konusu değil' Fransız Thales'in EADS'i yutma planları olmadığını iddia eden Sarkozy, "Bizim amacımız güçlü bir Avrupa tekeli kurmak" dedi. Thales'in EADS ile birleşme yanlısı olduğunu söyleyen Sarkozy, "Ancak bunun gerçekleşmesi için İngiltere ile görüşmemiz gerekiyor" diye konuştu. Thales'in yüzde 31,3'ü doğrudan Fransa devletindeyken, hisselerin bir kısmı İngiltere'nin elinde bulunuyor. EADS ve Thales'in birleşmeleri halinde toplam ciro 40 milyar Euro'ya, toplam çalışan 170 bine çıkacak. Böylece kurulacak şirket; ABD'li Boeing'e ösilah ticareti alanında ciddi bir rakip olacak. Şu an Thales 57 bin çalışanı ile 10,6 milyar Euro ciro yaparken, EADS 109 bin çalışanı ile 30 milyar Euro ciro yapıyor.

Fransa'nın hedefi Fransa ve Almanya hükümetleri kameralara dostça pozlar verirken, kapalı kapılar ardında sert tartışmaların devam ettiği tahmin edilmekte. Alman medyasında yer alan haberlerde, Fransa'nın Almanya'dan daha farklı hedefler güttüğü ima ediliyor. Fransa, EADS, Thales ve kurulması planlanan Avrupa Tersaneleri Birliği'ni tek çatı altında birleştirmeyi hedefliyor. Basında, Fransa'dan duyulan şüphe, "Paris tam olarak neyi istediğini ve ileri vadeli hesaplarının ne olduğunu açıklamalı" şeklinde ifade ediliyor. Buna karşın Almanya'nın uzun vadeli hesaplarının ne olduğu konusunda pek fazla açıklama yapılmadığı gözden kaçmıyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Seçimi boykot çağrısı

SONRAKİ HABER

Putin'den 'bomba' haber

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa