18 Kasım 2004 03:00

Yargıtay'ın telaşı niye?

Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, sendikaları hakkındaki kapatma davasının reddedilmesi kararını bozan Yargıtay'a tepki gösterdi. Dinçer, önünde yığınla dosya bulunan Yargıtay'ın, Eğitim Sen hakkında 13 günde karar verdiğine dikkat çekti.

Paylaş
Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, Ankara 2'nci İş Mahkemesi'nin sendikalarına açılan kapatma davasını reddeden kararının Yargıtay tarafından bozulmasını, "hukuksal değil, duygusal ve tepkisel" olarak değerlendirdi. Avrupa ve dünyadaki emekten yana güçlere "acil eylem çağrısı" yapan Dinçer, "Eğitim emekçilerinin sesini, binlerce öğrenci ve velinin umudu olan Eğitim Sen'i susturamayacaksınız" dedi. Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu üyeleriyle birlikte dün bir basın toplantısı düzenleyen Alaaddin Dinçer, önünde yığınla dosya bulunan Yargıtay'ın, Eğitim Sen hakkında 13 günde karar vermesinin "düşündürücü" olduğunu ifade etti. Dinçer, Yargıtay'ın bu "alelacele" kararının, Türkiye'nin gerçek anlamda demokratikleşmesini istemeyen statükocu güçlerin ülke siyasetindeki etkisini gösterdiğini dile getirdi. "Bir taraftan 'demokratikleşiyoruz' nutukları atılırken diğer taraftan Türkiye'deki demokrasi mücadelesinin en önemli parçalarından biri olan Eğitim Sen'in kapatılmak istenmesi endişe vericidir" diyen Dinçer, Yargıtay'ın bozma kararının 17 Aralık'tan önce verilmiş olmasının, Eğitim Sen üzerinden bir takım hesaplar yapıldığını gösterdiğini bildirdi.

Acil eylem çağrısı Kapatma davasının Eğitim Sen'in davası olmaktan çıktığını vurgulayan Dinçer, bu dava ile emek ve demokrasi güçlerinin, aydınların, biliminsanlarının sindirilmek istendiğine dikkat çekti. "Emeğimize ve geleceğimize nasıl sahip çıktıysak, sendikamıza da öyle sahip çıkacağız" diye konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı, Avrupa ve dünyadaki emekten yana güçlere "Acil Eylem Çağrısı" yapacaklarını bildirdi. Dinçer, "Bizleri susturmak isteyen güç odaklarına sesleniyoruz. Yüz yıllık eğitim emekçileri mücadelesini engelleyemeyeceksiniz. Eğitim emekçilerinin sesini, binlerce öğrencinin ve velinin umudu olan Eğitim Sen'i susturamayacaksınız" dedi.

Kontrollü demokrasi Eğitim Sen Genel Kurulu sonrasında "anadilde eğitim" ifadesinin değiştirildiğini, yerine "anadilde öğrenim" ifadesinin konulduğunu hatırlatan Dinçer, bu nedenle Ankara Valiliği'nin yaptığı başvurunun takipsizlikle sonuçlandığını kaydetti. Bir yıl sonra Genelkurmay'ın andıcıyla sürecin yeniden başladığını dile getiren Dinçer, "Bu Türkiye'de demokrasinin nasıl kontrollü olduğunu ortaya sermesi açısından anlamlıdır" dedi. Dinçer, gazetecilerin, "Tüzük kongresi yapacak mısınız?" sorusu üzerine de "Dün ne diyorsak bugün de onu diyoruz" dedi.

ÖNCEKİ HABER

Murat Karayalçın Irak'a gidecek

SONRAKİ HABER

Bursa Demokrasi Güçleri ulaşım zammını ve YSK kararını protesto etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa