17 Kasım 2004 22:00

Vicdanlar körelince
   bir aile evsiz kaldı

Bir ailenin geleceği, Büyükşehir Belediyesi eliyle karartıldı. Belediye bloklarındaki evlerinden atılan İşişler ailesinin her bir ferdi, arkadaşlarına, tanıdıklarına hatta çalıştıkları işyerlerine sığınmak zorunda kaldı. Ailenin 5 çocuğu okulu bıraktı.

Paylaş
17 Ağustos depreminin ardından Ayazağa Köyü Yeşiltepe mahallesindeki belediye bloklarına yerleştirilen İşişler ailesinin başına bugünlerde gelmedik olay kalmadı. Büyükşehir Belediyesi tarafından sokağa atılan ailenin yaşamı darmadağın oldu. İşişler ailesi için kabus dolu günler bayram öncesinde başladı. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, "5 yıl oturdunuz, artık yeter" diyerek, aileyi kış günü kapı önüne koydu. Tekrar gelip oturmasınlar diye de, belediye ekiplerince evin kapı ve penceleri kırıldı. Hızını alamayan Büyükşehir Belediyesi ekipleri, geçtiğimiz günlerde evin dış kapısına da demir çubuklarla kaynak yaptılar.

Aile dağıldı Evlerinden oldukları için çok zor durumda kaldıklarını belirten Fatih İşişler, aile üyelerinin bir bölümünün akrabaların ve tanıdıkların yanında, bir bölümünün de işyerlerinde kaldıklarını söyledi. Beş kardeşinin bir aydır okula gidemediğini ifade eden İşişler, gece gündüz ev aradıklarını ama nüfuslarının kalabalık olması nedeniyle kimsenin ev vermeye yanaşmadığını anlattı.

Belediye 'demir attı' Şişli Belediyesi tarafından verilen evden 5 yıl sonra Büyükşehir Belediyesi tarafından atılan Fatih İşişler, bugünlerde Zeytinburnu'nda babasının çalıştığı işyerinde kalıyor. "Bu duruma düşüceğimiz hiç aklımıza gelmemişti. Belediyenin bayram öncesinde bir kış günü bizi sokağa atacağına pek ihtimal vermiyorduk. Önce camı, pencereyi kırdılar, şimdi de içeriye girmememiz için kapıya demir kaynattılar. 14 kişiyiz, gecekonduyu bile kiralamıyorlar, babamla sabah akşam ev arıyoruz ama bulamıyoruz. Bir aileyi kış günü sokağa atmak insanlığa sığar mı" diye soran İşişler, belediye ekiplerince Altınşehir'deki bir depoya kaldırılan eşyalarının, kısa süre içinde ev bulamazlarsa kullanılamaz hale gelmesinden endişe ediyor.

'Çocuklarıma hasret kaldım' İlköğretim 2, 3,5, 8. sınıflarında okuyan Ela, Didem, Ayşe, Hüseyin ve Hayal kardeşler için okula gitmek evsiz kalınca gerçekten de bir hayale dönüşmüş. 40 gündür okula gidemeyen kardeşler, hergün müdür ve öğretmenlerin arkadaşları aracılığıyla kendilerine haber gönderdiğini anlatıyorlar. "Belediye o kadar fakir ki benim dairem de gözü kaldı" diyen Anne Nurten İşişler, tepkisini, "Çocuklarıma hasret kaldım. Çil yavrusu gibi dağıldık. Yaz değil ki çadır kurup sokaklarda yatalım. Kış vakti kapının önüne koyunca mecburen akrabalarımızın yanına sığındık. Yiyecek ekmek bulamayacak durumdayız. Söz verenler sözlerinin arkasında dursunlar" sözleriyle dile getiriyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Dolar milyonerleri arttı

SONRAKİ HABER

Elbiselerinden tanıdık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...