17 Kasım 2004 22:00

AB direktifleri verdi

Devlet Bakanı Ali Babacan, Avrupa Birliği Maliye ve Ekonomi Bakanları toplantısına katıldı. Toplantıda AB, ilerleme raporunda yer alan ekonomik kriterlere dikkat çekti. Babacan da tüm konularda çalışmalara devam edileceği garantisi verdi.

Paylaş
Devlet Bakanı Ali Babacan Brüksel'de Avrupa Birliği (AB) Maliye ve Ekonomi Bakanları toplantısında öğütleri dinledi. Avrupa Birliği İlerleme Raporu'nda sıralanan ekonomik kriterler hakkında gelinen noktayı anlatan Babacan'a AB'li yetkililer başta özelleştirme ve sosyal güvenlik olmak üzere uyarıda bulundular. Avrupa Birliği'nin Ekonomi ve Maliye Bakanlarını bir araya getiren Ecofin toplantısına katılan Babacan, çalışmalarda, AB'ye aday ülkelerin bütçeleri ile yapısal reformlarına ilişkin olarak iki çalışma belgesinin ele alındığını açıkladı. AB Türkiye'deki yapısal reformlar konusunda özelleştirmenin yavaş ilerlediğinden, sosyal güvenlik sisteminde istenilen düzenlemelerin yapılmadığına dikkat çekerken, Babacan tüm bu konularda çalışmaların hızla ilerlediğini belirtti. Babacan AB'nin dikkat çektiği konuları şu şekilde sıraladı:

SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMİ: Sosyal güvenlik sisteminin sürdürülebilirliğinin sağlanması ve buna göre açıkların kapatılması gerekiyor. Bunun için de AB sosyal güvenlik reformunun bir an önce yasalaşmasını bekliyor.

ÖZELLEŞTİRME: AB özelleştirmeler konusunda hükümetin kararlılığına inandığını belirtti ancak sürecin yavaş işlediğini savundu. Babacan da, Türkiye'de şu ana kadar özelleştirme konusunda yaşanan soruların teknik nedenlere dayalı olduğunu, ihale ortamı ile hukuki sorunların üstesinden gelinmeye çalışıldığını söyledi ve bu konudaki çalışmaların devam edeceği garantisini verdi.

HUKUK REFORMU: AB, Avrupalı tekellerin yatırım yapması için koşulların yaratılmasını, kamunun ve hukukun buna göre yapılandırılmasını istedi. AB bunun için hukuk reformu konusunda alınması gereken mesafenin bulunduğuna dikkat çekerek, özel sektör faaliyetlerinin, Türkiye'de iş ve yatırım yapacak yabancı firmaların, yargı sistemi konusunda öngörülebilir süreç ve sonuçlarla işleyen, iş dünyasının yatırımlarını güvende hissettirebilecek bir hukuk sisteminin geliştirilmesi gerektiğini ileri sürdü.

TARIM DESTEĞİ: Tarımda verilen sübvansiyonların kaldırılmasını isteyen AB'ye karşılık Babacan da, AB'ye sunulacak olan 2005-2006 ve 2007 yıllarına ilişkin önkatılım ekonomik programında bu hususlara yer ayrıldığını kaydetti.

BÜTÇE REFORMU: Bütçenin yapısal temellerinin sağlamlaştırmak gerektiğini belirten AB, sağlıklı gelir kaynaklarının edinilmesinin önemine değinerek, harcamaların daha etkin bir şekilde yapılmasının önemine değindi.

KAYIT DIŞI EKONOMİ: Kayıt dışı ekonomiyle mücadele konusunda yapılan çalışmaların olumlu olduğuna işaret eden AB, daha uzun bir mesafenin kat edilmesi gerektiğini belirtti.

BANKACILIK VE FİNANSAL HİZMET SEKTÖRÜ: Avrupa Birliği, bankacılık ve finansal hizmet sektörünün AB standartlarına ulaşmasının önemine değinerek, bu konuda reform sürecinin ilerlemesi gerektiğini belirtti. Babacan da, bankacılık sektöründe son iki yılda ciddi reformlar gerçekleştirildiğini, bankaların sermaye yeterlilik durumunda endişe kalmadığı gibi, açık pozisyonların, sermaye veya likidite sorununun yaşanmadığının altını çizdi.


BABACAN BUGÜN LONDRA'DA Devlet Bakanı Ali Babacan Brüksel'den başlayan Avrupa turu çerçevesinde çeşitli toplantılarda konuşmalar yapmak üzere bugün Londra'ya gelecek. Aynı gün akşam saatlerinde London School of Economics'de bir konuşma yapması beklenen Bakan Babacan, yarın da Türk-İngiliz İş Konseyi ve Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) tarafından ortaklaşa düzenlenen "Türkiye'de Sermaye Piyasaları ve Yatırımlar" konulu konferansa katılacak. Toplantıda yabancı yatırımcılara Türk ekonomisinin dünü ve bugünüyle ilgili detaylı bilgiler vermesi beklenen Bakan Babacan, 20 Kasım günü de gezisinin son durağı olan Berlin'e geçecek. Berlin'de Türkiye'nin de üye olduğu G-20 toplantısına katılacak olan Bakan Babacan'ın, bu çerçevede ABD Hazine Bakanı John Snow ile de görüşmesi bekleniyor. Babacan, 21 Kasım Pazar günü Türkiye'ye dönecek.

ÖNCEKİ HABER

Boeing skandalı istifa getirdi

SONRAKİ HABER

Suriyeli genç kadın çocuğuyla 4 gündür kayıp: Hayatından endişe ediyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa