14 Kasım 2004 22:00

UYAP sıkıntı yarattı

Teknik alt yapısı oluşturulmadan uygulamaya konulan Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP), adliye çalışanlarını ve vatandaşı mağdur ediyor. Sistemin sürekli tıkanması nedeniyle dosya girişi yapılamıyor, davalar geç başlıyor.

Paylaş
Yargı sisteminin bilgisayar ortamına taşınabilmesi için 12 ilde pilot olarak uygulanmaya başlanan Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP), adliye çalışanlarının dertlerine yenilerini ekledi. Teknik altyapının yetersiz, programın karışık olması ve sistemin sürekli tıkanması nedeniyle, çalışanlar işlerini yapmakta sıkıntı çekiyor. Sistemin bir başka yönü ise performansa göre ücretlendirmenin ilk adımı olması. Büro Emekçileri Sendikası (BES) Ankara Adliyesi İşyeri Temsilcisi Özlem Yılmaz, UYAP'ın performans kriterlerinin çok iyi analiz edildiği bir ortam için hazırlandığını söyledi. Her çalışanın ne kadar iş yaptığının tespit edilebildiğine dikkat çeken Yılmaz, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda herkesin bir şifresi olduğunu ve bu şifre aracılığıyla her çalışanın kaç dosya girdiğinin görüldüğünü kaydetti.

Sistem tıkanıyor BES Ankara Adliyesi İşyeri Temsilcisi Sevil Yılmaz da aksaklıklar nedeniyle 1 haftadır yeni dava girişi yapamayan kalemler olduğunu belirtti. Sistem tıkandığı için 16.30'dan sonra çalışma yapamadıklarını anlatan Yılmaz, sistemin mahkeme sırasında tıkanması durumunda ise sorun çözülene kadar beklemek zorunda kalındığını bildirdi. Çalışan kişinin sistemi iyi bilmesi ve sistemin hiç tıkanmaması durumunda bir dosyayı yüklemesinin en az 20 dakika sürdüğünü belirten Yılmaz, iş yoğunluğu olan kalemlerde projenin kullanılamadığını ifade etti. Sistemin sorunlarını gidermek için gelen görevlilerin her yere yetişemediğini dile getiren Yılmaz, temel sorunun teknik alt yapı, programa yetecek sayıda personelin olmaması ve programın karışıklığı olduğunu kaydetti.

İlerde çok sıkıntı yaratacak Projenin teknik bir adliye yaratma amacına dönük olduğunu söyleyen Ankara Barosu Başkanı Vedat Ahsen Coşar ise teknolojinin imkanlarını adliyenin hizmetine sunma çabasını desteklediklerini ancak bilgisayar ve personel sayısı bakımından henüz altyapının hazır olmadığını söyledi. Mahkemelerin tıkanmaya başladığını anlatan Coşar, programın yetersiz, personelin ise eğitimsiz olduğunu belirterek bu durumun bir çok sıkıntıya ve hak kaybına yol açacağını dile getirdi. Sistemin tıkanması nedeniyle saat 09.00'da başlaması gereken bir duruşmanın 10.30'da başladığını aktaran Coşar, projenin bu haliyle zaman kaybına yol açtığını vurguladı. Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile görüştüklerini ve projenin bir zaman dilimine yayılmasını istediklerini bildiren Coşar, bu girişimden bir sonuç alamadıklarını belirtti. "Doğru yapılan bir şey, yanlış zamanlama yüzünden yara alacak, büyük tepki görecek" diyen Coşar, bu sorunlar nedeniyle vatandaşın da mağdur olacağına dikkat çekti.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Devlet önlem alsın!

SONRAKİ HABER

Real Marketleri'nde sendikalaşma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa