13 Kasım 2004 22:00

İşgalci müttefikler Filistin'e el atıyor

ABD Başkanı Bush ve İngiltere Başbakanı Tony Blair, yaptıkları ortak açıklamayla Filistin seçim sürecinde 'devreye girmeye' hazır olduklarını söylediler.

Paylaş
Filistin lideri Yaser Arafat'ı barışın önündeki tek engel ilan eden ABD, Arafat'ın ölümünün ardından Filistin'de yapılacak seçimlere müdahale etmeye hazırlanıyor. "Arafat öldüğünü göre Filistin'de barış yapılabilir" diyen ABD Başkanı George Bush, İngiltere Başbakanı Tony Blair'i ile yaptıkları basın toplantısında İsrail-Filistin sorununda 'devreye girmeye hazır olduklarını' söyledi. Bush yaptığı konuşmada kendi isteklerine uygun bir başkanın seçilmemesi durumunda barış sürecini engelleyeceklerini ilan etti. Başkanlık kriterlerini, 'terörizm ve yolsuluk karşıtlığı' olarak tanımlayan Bush, "Bu adımlar başarılı olursa, yol haritasının uygulanması sürecine ve müzakerelere temel oluşturacak" dedi. Batı Şeria'nın gasbı anlamına gelen Gazze'den çekilme planını da desteklediklerini belirten Bush, Filistin seçimlerinde 'yardıma hazır' olduklarını söyledi.

İsrail'in güvenliği ilk koşul ABD Başkanı İsrail'in güvenliğinde kararlı olduklarını söylerken Avrupa ülkelerine de sıcak mesajlar gönderdi. "Yahudi devleti İsrail'in güvenliğinde kararlıyız. İki devletin yan yana barış ve güvenlik içinde yaşaması hedefi, tek yolla kazanılabilir, o da demokrasi, reform ve hukuk kurallarından geçer. Bütün bu umutlarımız, Amerika ve Avrupa'nın yakın ortaklar olarak kalmasını gerektiriyor" diyen Bush, Avrupa ile ABD arasındaki ilişkilerin derinleştirilmesine büyük önem vereceğini de özellikle vurguladı . ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın da henüz belirlenmeyen bir tarihte Filistin toprakları ve İsrail'e gitmeyi planladığı bildirildi. Bu arada, Fransa Dışişleri Bakanı Michel Barnier, "geçici sınırlarda bile olsa Filistin devletinin kurulmasının mümkün olduğunu" söyledi.

Ürdün Kralı: ABD devreye girsin Öte yandan, Ürdün Kralı Abdullah, ABD'ye Ortadoğu barışı için sunulan 'yol haritası' konusunda İsrail ve Filistin'e baskı yapma çağrısında bulundu. Kral Abdullah, Herald Tribune gazetesinde yayımlanan yorumunda, Filistinlilerin, yarım asırdan fazla bağımsızlık umutlarını yaşatan bir lideri kaybettiğini dile getirdi ve "Şimdi, barış için yeni bir yolda, bu vasiyeti en iyi şekilde takdir etme fırsatı vardır" dedi.


'İşgal altında seçim olmaz' Filistin Kabine Bakanı Saib Erakat, yeni Filistin devlet başkanını belirlemek için yapılacak seçimlerde kolaylık sağlamak için İsrail'in, işgal ettiği kentlerden çekilmesini istedi. Erakat, İsrail askerlerinin varlığının seçimlere engel olacağına dikkat çekerek "İsrail'in yapması gereken tek şey askerlerini çekmesi. Seçimler yoluyla Filistin halkının yeni liderlerini yasallaştırabilirsek, bunun, demokrasi ve barış doğrultusunda bir dönüm noktası olacağına inanıyorum" dedi. Öte yandan, Filistin Başbakanı Ahmed Kurey, Arafat'ın ölümüyle boşalan mevkiyi doldurmak için 60 gün içinde seçim yapılacağı sözü verdi.

Barguti aday olacak İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunan El Fetih örgütünün Batı Şeria sorumlusu Mervan Barguti'nin, devlet başkanlığı seçimlerde aday olmaya karar verdiği bildirildi. Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili Mervan Barguti'nin, devlet başkanlığı için adaylığını koyacağını, sadece El Fetih örgütünün kendi içinden bir aday seçmesi halinde bu yarıştan çekileceğini söylediğini kaydetti. mervan Barguti'nin karısı Fetva ise eşinin planından haberdar olmadığını belirtti.

Bayram acı başladı Dün, Ramazan Bayramı'nın ilk gününde Filistin'de gözyaşı vardı. Bayramın ilk günü Arafat'ın mezarının ziyaret edilmesiyle başladı. Bayram namazının kılınmasından sonra Filistin Geçici Devlet Başkanı Ruhi Fettuh, FKÖ lideri Mahmud Abbas, Başbakan Ahmed Kurey ve Filistinli bakanlar, Arafat'ın mezarı başında saygı duruşunda bulundu. Daha sonra Arafat'ın mezarı Filistinlilerin akınına uğradı. Önceki gün de Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ve Çin Devlet Başkanı Hu Jintao, Arafat için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Tunus'un başkenti Tunus ile Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da da Arafat için gösteriler düzenlendi.

ÖNCEKİ HABER

Almanya AB gücüne hazır

SONRAKİ HABER

AKP’li belediyenin aldığı 37.5 ton etin borcu yeni CHP’li belediyeye kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa