12 Kasım 2004 22:00

Metalde ilk imza

Türk Metal Sendikası ile Metal Eşya Sanayicileri Sendikası (MESS) arasındaki grup toplusözleşme görüşmeleri, anlaşmayla sonuçlandı.

Paylaş
Metal sektöründe onbinlerce işçiyi ilgilendiren grup toplu iş sözleşmelerinde ilk imzayı yine Türk Metal Sendikası attı. Ücretlere ortalama yüzde 8 zam yapıldığı açıklanırken fazla mesai ücretlerinin düşürülmesi, kıdem tazminatının çıkacak yasaya bağlanması gibi maddelerin MESS tarafından geri çekildiği bildirildi. MESS ile Türk Metal Sendikası arasında süren 2004-2006 Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri önceki gün akşam saatlerinde anlaşmayla sonuçlandı. Türk Metal Sendikası Başkanı Mustafa Özbek ile MESS Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, MESS Merkez Bürosu'nda ortak basın toplantısı düzenlediler. Mustafa Özbek, "Ülkemizin içinde bulunduğu dönem ve çalışanlarımız ile işyerlerimizin ekonomik şartlarını göz önünde bulundurarak bir anlaşmaya vardık" diye konuştu. MESS Genel Başkanı Tuğrul Kudatgobilik de toplusözleşmenin her iki tarafın çıkarları gözetilerek imzalandığını, "karşılıklı güven, özveri, sağduyu ve uzlaşmayla" sonuçlandığını ileri sürdü.

Tartışılan maddeler Burada yapılan açıklamaya göre ilk altı ay için ortalama yüzde 8, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylık dilimler için ise DİE TÜFE oranında zam yapılacak. Sosyal haklarda ise yüzde 16.5-17 arasında artış sağlandı. Sosyal haklardan sadece üçlü paket (yakacak, izin, bayram) için yapılan zam yüzde 15'e geliyor. Türk Metal yetkilileri sözleşme sürecinde en fazla tartışılan maddeler olan fazla mesai ücretlerinin aşağıya çekilmesi, kıdem tazminatının çıkacak yasaya endekslenmesi, deneme ve denkleştirme sürelerinin artırılması gibi dayatmaların ise kabul edilmediğini belirttiler.

'Henüz teklif gelmedi' Sözleşmeyi değerlendiren Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, henüz kendilerine resmi bir teklif gelmediğini belirtti. "Kazanılmış hakların gaspına dönük maddeler geri çekilmiş gibi gözüküyor" diyen Serdaroğlu, kurul ve komisyonlardan çıkacak sonuca göre hareket edeceklerini bildirdi.

ÖNCEKİ HABER

İslam özel sektörüne tepki

SONRAKİ HABER

Bağcılar'da kaçak Kuran kursunda cinsel istismar iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa