12 Kasım 2004 22:00

Katiller bu kez Musul'a saldırdı

Felluce'de direnişi kıramayan ABD işgal kuvvetleri, Irak'ın dört bir yanında saldırıya geçti. Gelişmeler, Felluce'deki katliamın diğer bölgelerde de tekrarlanacağı yolundaki öngörüyü doğruluyor.

Paylaş
Felluce'de direnişi kıramayan ABD işgal kuvvetleri, Irak'ın dört bir yanında saldırıya geçti. Gelişmeler, Felluce'deki katliamın diğer bölgelerde de tekrarlanacağı yolundaki öngörüyü doğruluyor. Ülkenin kuzeyindeki Musul'da direnişçilerin dokuz karakolu ele geçirmesinin ardından, kente bomba yağdı. Hava saldırısı, önceki akşam karanlığın çökmesiyle başladı. Kentteki Amerikan askerlerinin sözcüsü Yüzbaşı Angela Bowman, "Belli bölgelerde teröristlerin toplandığı bilinen yerleri hedef alıyoruz" dedi.

İşgalciler zorda Son iki gün içinde 9 karakola saldırı düzenlendiğini ve çatışmaların kentin güneybatısında yoğunlaştığını belirten Bowman, halkı sokağa çıkılmaması yönünde uyardı. Amerikalı komutan, "direnişçilerin özellikle güneybatıdan saldırı yaptıkları bölgelerde güvenliği sağlamaya çalıştıklarını" söyleyerek, ülkenin üçüncü büyük kenti olan Musul'un Amerikan kontrolü dışına çıktığını yalanladı. Musul Valisi de, kentte sokağa çıkma yasağı ilan etti. Bu arada, direnişçiler, ABD yanlısı Kürt partilerinin bürolarına da bombalı saldırılar düzenledi. Kürt partilerinin yöneticileri, polislerin direnişçilerle işbirliği yaptığını öne sürdü.

ABD'nin kayıpları Bu arada, dördüncü gününü geride bırakan Felluce'ye yönelik saldırıda "zafer" kazanmanın o kadar kolay olmadığı görülüyor. ABD ordusu, kente saldıran askerlerinden 18'inin öldüğünü, 200'den fazlasının yaralandığını kabul etti. Güvenilir kaynaklara göre, "Irak ordusu"nun kaybı 34 civarında. Batılı ajanslar, Almanya'daki askeri hastanelere götürülen çok sayıda yaralıya işaret ederek, "Bu durum, çatışmaların, ABD ordusunun bildirdiğinden daha şiddetli olduğunu gösteriyor" değerlendirmesini yaptı. Felluce halkının verdiği kaybın ise çok daha ağır olduğu belirtiliyor. Yerel kaynaklar, Amerikan bombardımanı ve saldırılarında 500 civarında Iraklının can verdiğini dile getiriyorlar. ABD ordusu, kentte "600 direnişçi"nin öldürüldüğünü öne sürüyor. Bu arada, işgalcilerin, ağustos ayında 2 Fransız gazeteciyle birlikte kaçırılan Suriyeli şoförü Felluce'de buldukları bildirildi. Gazetecilerin nerede olduğu ise bilinmiyor.

Kızılay'ın çağrısı yanıtsız kaldı Irak Kızılayı, kentte "büyük felaket" olduğunu bildirerek, Amerikan güçleri ve Irak hükümetine kente gıda, ilaç ve su yardımı ulaştırmaları için izin vermeleri çağrısında bulundu. Kuruluş, Amerikan güçleri ve Bağdat hükümetinden Felluce'ye yardım ulaştırmaları ve kentin ana hastanesinde sağlık ekibi oluşturmaları için izin istediğini, ancak yanıt alamadığını açıkladı. Kızılay sözcüsü Firdevs El Ubedi, "ABD'yi, masum insanlara karşı insani görevlerimizi yerine getirmemize izin vermeye çağırıyoruz" dedi.

Bağdat'ta çatışmalar Direnişçiler, Irak'ın başkenti Bağdat'ta da harekete geçti. Polis kaynakları, Azamiye bölgesinde çok sayıda direnişçinin polis güçleriyle çatışmaya girdiğini, Ebu Garib bölgesinde de Amerikan güçleriye çatışıldığını bildirdi. Amerikan birlikleri ise, Bağdat'taki Ibn Teymiye Cami'ne baskın düzenleyerek, direnişe destek veren cami imamı Şeyh Mehdi el Sumaydi'yi gözaltına aldı. İşgalciler ayrıca, birçok Sünni din adamının evine baskın düzenleyerek bu kişileri gözaltına aldı. Toplam gözaltı sayısının 30'a yaklaştığı belirtiliyor. Samarra kentinde Amerikan birlikleri 3 sivil Iraklıyı öldürdü. Direnişçiler, bir Amerikan üssüne havan topu saldırısı düzenlediler. Bağdat'ın güneyindeki Hille kentinde bomba yüklü araçlarla düzenlenen iki ayrı saldırıda 4'ü polis 8 kişi yaralandı. Babil polis şefi Hüseyin Hamza El Memuri'nin konvoyuna ateş açıldı, saldırıda El Memuri'nin 9 koruması yaralandı.

Amerikalı kaçırıldı Direnişçiler, Bağdat havaalanında görevli bir Amerikalıyı kaçırdı. El Cezire'de yayınlanan video kasette görülen Amerikalının, Lübnan doğumlu Dean Sadek olduğu belirtildi. Havice kasabasındaki çatışmalarda da 5 Iraklı öldü. Bağdat'ın 200 kilometre kuzeyindeki Sünni kasabasında, direnişçilerle Amerikan güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.


BASINI TEHDİT ETTİLER İşgalcilerin denetimindeki Irak Basın Yayın Yüksek Kurulu, haber kuruluşlarına, ABD öncülüğünde Felluce'ye düzenlenen saldırıda "hükümetin safında yer almaları" uyarısında bulunarak, bu uyarıyı dinlemeyen kurumların "yasal yaptırımla karşı karşıya kalacaklarını" ilan etti. Reuters ajansı, üst kurulun konuyla ilgili açıklamasının kendilerine Irak Başbakanlık Bürosu antetli olarak ulaştığını duyurdu. Ajansa göre, Irak Basın Yayın Üst Kurulu açıklamasında, medyadan "Felluce'deki asilerle sıradan halkın birbirinden ayırmasını" istedi. Üst kurulun açıklamasında, Irak'ta faaliyet gösteren bütün basın kuruluşlarının, "askeri operasyonlarda hedef alınmayan masum Felluce halkı ile kente sızan terörist grupları ve direniş ya da cihad bahanesiyle halkını rehin alanları" birbirinden ayırması gerektiği ifade edildi. Açıklamada ayrıca, basın yayın kuruluşlarından haberlerinde, Bağdat hükümetinin tavrını net olarak belirten bir yer vermeleri istendi.

ÖNCEKİ HABER

'Felluce mücadeleye çağrıdır'

SONRAKİ HABER

Kısa vadeli dış borçlar 120,6 milyar dolara yükseldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa