11 Kasım 2004 22:00

20 Kasım'da Kızılay'a

SSK'lara yürüyen emekçiler, hükümeti bir kez daha uyardı. 20 Kasım'da Ankara'da olacaklarını duyuran emekçiler, genel grev çağrısı yaptılar.

Paylaş
Emek Platformu'nun çağrısıyla SSK hastanelerine yürüyen işçi ve emekçiler, hükümeti son kez uyardılar. SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devrini öngören yasa tasarısının Meclis komisyonlarında görüşülmeye devam etmesi halinde bütün Türkiye'de 1 saat işbırakılacak. Arkasından genel grev geleceğini bildiren Emek Platformu, herkesi 20 Kasım'da Ankara'da yapılacak büyük mitinge çağırıyor. İstanbul'da Vatan Caddesi'nde bulunan Migros önünde toplanan emekçiler, buradan "İşçi memur el ele genel greve", "Genel grev genel direniş", "SSK halkındır satılamaz", "Parasız eğitim parasız sağlık", "Bugün burada yarın Ankara'dayız" sloganlarıyla SSK Vakıf Gureba Hastanesi önüne yürüdüler. Hastane bahçesinde sayısı 1500'ü bulan işçi ve emekçiler, Yaser Arafat'ın ölümü nedeniyle "Filistin halkı yalnız değildir" sloganını attılar. Burada ilk sözü alan Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, Başbakan Erdoğan'a seslenerek, "SSK'ya sizin ihtiyacınız olmayabilir. Ama işçilerin, yoksul halkın ihtiyacı var. SSK işçinindir. Ama sizin kimin Başbakan'ı olduğunuz tartışılıyor" dedi. Ayçin'in "SSK'yı sattıracak mıyız, halkı sahipsiz bırakacak mıyız?" sorusuna hep bir ağızdan "Hayır" diye yanıt veren emekçiler, "20 Kasım'da Ankara'yı işgale var mısınız? Ankara'ya gidip geri dönmek yok. SSK'yı alıncaya kadar gitmeyeceğiz, var mısınız?" sorusunu da yine hep bir ağızdan "Varız" diye yanıtladılar.

SSK için intifadaya! DİSK Başkanı Süleyman Çelebi ise Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın "Sendikacılar sendikacılık yapsın" sözlerine tepki göstererek, "Biz sendikacılığın Allah'ını yapıyoruz. Sokaklardayız, bizi susturamayacaklar" diye konuştu. SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devrini öngören tasarı, Plan ve Bütçe Komisyonu'na geldiğinde bir saat işbırakma, Meclis'e geldiğinde ise genel greve gitme kararı aldıklarını hatırlatan Çelebi, "Bu mücadele ancak genel grevle başarılır" dedi. "Söz bitti sıra eylemde" diyen KESK Genel Başkanı Sami Evren ise şunları söyledi: "Arafat'ı Arafat yapan intifadadır. Emekçiyi emekçi yapan da 20 Kasım'da Ankara'da yapacağı intifada eylemi olacaktır. Genel grev geliyor, kaçınılmazdır. Kimse bunu engelleyemez." Evren, eylemlere destek vermeyen Hak-İş ve Kamu-Sen'in tabanını da kendilerine katılmaya çağırdı. SSK hastanelerinin sosyal devletin son kaleleri olduğunu belirten İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gencay Görsoy da son kaleyi savunmak üzere emekçileri Ankara'daki mitinge katılmaya çağırdı.

Hükümete son uyarı Ankara'da da SSK Yenişehir Dispanseri önünde toplanan işçiler, emekliler, memurlar, hükümeti yasa tasarısını geri çekmeye çağırdılar. Platformu oluşturan örgütlere üye emekçiler, öğle saatlerinde Yüksel Caddesi'nde toplandı. "SSK hastaneleri bizimdir, satılamaz" pankartı arkasında, SSK Yenişehir Dispanseri önüne kadar yürüyen emekçileri, Dispanser çalışanları alkışlarla karşıladı. Sık sık "SSK halkındır, satılamaz", "Şalter inecek, hükümet gidecek", "Genel grev genel direniş", "20 Kasım'da Kızılay'dayız" sloganını atan emekçilere seslenen TTB İkinci Başkanı Metin Bakkalcı, siyasi iktidara son uyarıyı yaptıklarını, dikkate alınmazsa üretimden gelen gücü kullanacaklarını bildirdi. Bakkalcı, "Eğer bu politikalara devam ederseniz, sonunuz diğer hükümetler gibi olur" dedi. Türkiye İşçi Emeklileri Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, "Biz hakkımızı arıyoruz, aramaya devam edeceğiz" derken, Türk-İş Başkanı Salih Kılıç da 1980'den bu yana sağlık hizmetlerinin piyasaya terk edilmeye çalışıldığını ifade ederek, tasarı yasalaştığında bu amacın gerçekleşeceğini söyledi.

Hastalara karanfil İzmir Emek Platformu, Buca Seyfi Demirsoy SSK Hastanesi bahçesinde hasta, hasta yakınları ve sağlık çalışanlarına karanfil dağıttı. Başhekim Serdar Pedükçoşgun ile görüşen Emek Platformu temsilcileri daha sonra ortak basın açıklamasını yaptı. Tabip Odası İzmir Şube Başkanı Zeki Gül, "Hükümet, devir işlemiyle Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın önündeki SSK engelini yok etmeye ve bütün çalışanlar için ek bir sağlık vergisi demek olan Genel Sağlık Sigortası'nın zeminini oluşturmaya çalışmaktadır. Bizler, sağlık hakkımıza, sağlık kurumlarımıza, iş güvencemize yönelik saldırıyı durduracağız" dedi. Gül, 20 Kasım'da Ankara'da yapılacak mitinge tüm örgütlü güçleriyle katılacaklarını bildirdi.


Eskişehir'de kitlesel yürüyüş Eskişehir'de Emek Platformu'nun çağrısıyla Vardar İş Merkezi önünde bir araya gelen yaklaşık 500 kişi, "SSK halkındır satılamaz" "Köye hizmet engellenemez" "Emekçiler el ele genel greve", "Kamuda vurguna, talana son" sloganlarıyla yürüyüşe geçti. SSK Odunpazarı Dispanseri önünde yapılan basın açıklamasında söz alan SES Şube Başkanı Yalçın Mutlu, yasa tasarısına karşı bütün işkollarında birden işbırakacaklarını söyledi.

Kayseri Kayseri'de SSK hastanesi önünde yapılan basın açıklamasının ardından "SSK'ya sahip çıkalım" sloganıyla imza kampanyası başlatıldı. Açıklamada konuşan Yol-İş Şube Başkanı Adem Özokuta, "SSK'yı satma yasası derhal geri çekilsin" diyerek, kurumun mali ve idari özerkliğe kavuşturulmasını istedi. SES Şube Başkanı Orhan Karakaya ise sözlerine Arafat'ın ölümü nedeniyle Filistin halkına başsağlığı dileyerek başladı. Askeri hastanelerin, vakıf ve yerel yönetim hastanelerinin, özel hastanelerin yasa tasarısının kapsamına alınmadığına dikkat çeken Karakaya, hükümetin "sağlığı tek elde toplayacağız" gerekçesinin inandırıcı olmadığını, amacın piyasalaştırma olduğunu ifade etti.

Konya SSK hastanelerinin devri ve Köy Hizmetleri'nin kapatılmasına karşı Konya'da yapılan eyleme yaklaşık 100 kişi katıldı. TÜMTİS'te örgütlendikleri için işten atılan Konulaş işçileri de eylemdeki yerlerini aldılar.

Bolu Bolu Emek Platformu bileşenleri, Eğitim Sen Bolu Şubesi'nde düzenlenen basın toplantısıyla 20 Kasım'da Ankara'da gerçekleştirilecek mitinge kitlesel katılım sağlanacağını duyurdu.

Edirne Emek Platformunun Edirne'de yapılan eylemine yaklaşık 250 kişi katıldı. Türk-İş, Disk, KESK, TMMOB Ve Tabip Odası'nın katıldığı eylemde, Belediye önünde toplanan emekçiler, SSK hastanısinin önüne kadar yürüdü.

Antalya Emek Platformu Antalya Bileşenleri Pazartesi Pazarı'nda toplanarak SSK hastanesine yürüyüş düzenlediler. "İşçi memur el ele genel greve", "İşçi memur birleştik alanlarda birleştik" sloganlarının atıldığı eyleme, Telekom işçileri kitlesel katıldı. Filistin halkı'nın önderi Yaser Arafat için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulurken, Katil ABD işbirlikçi AKP", "Filistin halkı yalnız değildir" sloganları atıldı. 18 Kasım'da Köy Hizmetleri önünde yapılacak çağrı yapılan eyleme EMEP, SDP, ÖDP ve Halkevleri destek verdi.

Bursa'da iki eylem Bursa'da SSK hastanelerine sahip çıkmak için iki eylem düzenledi. DİSK ve KESK'e bağlı sendikalar saat 11.30'da Çekirge SSK Hastanesi önünde basın açıklaması düzenlediler. Türk-İş yöneticileri ise saat 12.30'da SSK Başhekimi'ni ziyaret etti, ardından bildiri dağıttı. Türk-İş 8. Bölge Temsilcisi Mehmet Kanca EP bileşenlerinin ayrı eylemler yapmasının "iletişim aksaklığından kaynaklandığını" belirtti. DİSK Marmara Bölge Temsilcisi Hüseyin Yaman ise Türk-İş'i "kafasına göre hareket etmekle" suçladı.

ÖNCEKİ HABER

Yeni sömürgeler oluşturuluyor

SONRAKİ HABER

Emek ve Demokrasi Güçlerinden iki çocuğun öldüğü patlama ile ilgili açıklama

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa