11 Kasım 2004 22:00

Filistin'in çınarı öldü

Filistin mücadelesi Arafat ile özdeşleştirilse de onun ölümünden sonra bu savaşın zayıflayacağını düşünenler hayal kırıklığına uğrayacak. Filistin 'den gelen açıklamalarda 'direnişe devam ' mesajı var.

Paylaş
Filistin lideri Yaser Arafat dün sabaha karşı, tedavi gördüğü Paris yakınlarındaki Percy askeri hastanesinde hayatını kaybetti. Ölüm haberi tüm dünyada üzüntü ile karşılanan Arafat için Mısır'ın başkenti Kahire'de bugün cenaze töreni düzenlenecek. Arafat'ın naaşı daha sonra Ramallah'ta defnedilecek. Ancak yetkililer; Arafat'ın, daha sonraki bir zamanda yeniden Kudüs'e defnedilebilmek üzere Mukata'da (Arafat'ın karargahı) tahta değil, taş bir lahitle defnedileceğini açıkladılar. Filistin'de 40 günlük yas ilan edilirken, işyerlerinin üç gün resmi dairelerin ise bir hafta kapalı kalacağı belirtildi.

Direniş devam edecek El Fetih ve Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) liderliği ile devlet başkanlığı görevlerini 3 farklı kişi yürütecek. FKÖ liderliğine Mahmud Abbas seçilirken El Fetih'in liderliğine de Faruk Kaddumi getirildi. Ruhi Fettuh ise, Filistin geçici Devlet Başkanı oldu. Parlamentoda düzenlenen özel oturumda yemin eden Fattuh, "Filistin halkını, topraklarını ve kutsal yerlerini koruyacağı" sözü verdi. Seçimler yapılıncıya kadar başkanlık görevini yürütecek olan Fattuh, yeni Filistin yönetiminin adil barıştan yana olacağı teminatını vermek istediğini belirtti. Faruk Kaddumi ise, İsrail ile barış görüşmelerine başlamaya hazır olduklarını, ancak bunun başarısız olması halinde silahlı mücadeleye devam edeceklerini açıkladı. Kaddumi, Hizbullah'a ait El Menar televizyonuna yaptığı açıklamada, "Direniş, siyasi bir çözüme varmanın yoludur" dedi. "İsrail ordusunu yenecek durumda olduğumuzu söylemiyorum'" diyen Kaddumi şöyle devam etti: "Siyasi görüşmeler için hazırım, ancak görüşmeler yoldan saparsa, o zaman silahı taşımaya devam edeceğiz."

Filistin halkı sokaklarda Arafat'ın ölüm haberinin alınmasının ardından onbinlerce Filistinli de sokaklara döküldü. Filistin bayraklarının taşındığı sokaklarda hoparlörlerden Arafat'ın önemli sözleri duyuruldu. Filistinlilerin "babamız öldü" diyerek ağıtlar yaktıkları da belirtildi. Lübnan'ın güneyindeki Ayn El Hilve mülteci kampında da yüzlerce Filistinli sokaklara dökülürken, El Fetih üyeleri havaya roketatarlar ve tüfeklerle ateş açtılar. Sokaklarda kalabalık, "Ebu Ammar (Arafat) neredesin" diye bağırdığı görüldü. Bu arada, El Aksa Şehitleri Tugayları, Yaser Arafat'ın ölümünün ardından ismini değiştirerek "Şehit Yaser Arafat Tugayları" adını aldı.


En popüler lider Barguti Arafat sonrası yaşanması beklenen liderlik mücadelesinin ilk 'intifada' da İsrail'e karşı verilen mücadeleye katılan genç Filistinli liderler arasında yaşanacağı düşünülüyor. Bu isimler arasında öne çıkanlar da Mervan Barguti, Muhammed Dahlan ve Cibril Racub. 45 yaşındaki Mervan Barguti, Filistin'de halkın büyük desteğine sahip. Şimdiye kadar yapılan anketler de onun Arafat'ın ardından en popüler lider olduğunu ortaya koydu. En büyük dezavantajı İsrail Cezaevi'nde bulunuyor olması. Gazze'nin eski güvenlik şefi Muhammed Dahlan ise, şu anda herhangi resmi bir sıfatı olmamasına rağmen son yıllarda sivrilen isimlerden biri. Gazze'nin bazı bölgelerinde çok güçlü olduğu bilinen Dahlan, son dönemde Arafat'la ters düşmüştü. Barguti ile arasındaki fark, Dahlan'ın İsrail ve ABD tarafından desteklenen bir isim olması. Adı geçen adaylardan biri de Batı Şeria eski güvenlik şefi Cibril Racub. Ne var ki, özellikle İsrail'in Gazze Şeridi'yle Batı Şeria'yı hedef alan saldırısında sorumluluğundaki karargahı, içindeki tutuklularla İsrail ordusuna teslim ettiği iddiaları, Racub'un itibarını zedeledi. Başta Hamas olmak üzere diğer Filistinli örgütlerin nasıl bir tavır takınacakları da henüz bilinmiyor.


'MOSSAD ZEHİRLEDİ' İDDİASI Filistin lideri Arafat'ın 75 yaşında ölmesinin ardından, zehirlendiğine yönelik iddialar güç kazandı. İran gazetesi Tehran Times, Arafat'ın İsrail gizli servisi MOSSAD tarafından zehirlenerek öldürülmüş olabileceğini öne sürdü. Gazete, İsrail parlamentosunun Arap üyesi Assam Mahlul'ün, "Siyonist ajanlar, zehirleme konusunda çok ustadırlar. Hatırlanacak olursa Siyonistler, 1997'de Ürdün'ün başkenti Amman'da da Halid Meşal'i zehirleyerek öldürme girişiminde bulunmuşlardı" şeklindeki sözlerine yer verdi. Tehran Times, MOSSAD'ın son girişiminin arsenikle yapıldığını ve Arafat'ın kan testlerinden çıkan sonucun, bu zehire işaret ettiğini öne sürdü. İran gazetesi, İsrailli bazı yetkililerin, "Arafat hafta sonuna dek ölecek. Cenazesi cuma veya cumartesi günü yapılacak" şeklinde sözler sarf etmelerine de dikkat çekti.


Hükümet Arafat'ı hatırladı! Filistin lideri Yaser Arafat'ın, ömrünün son yıllarını geçirdiği kuşatma altından kurtarılması için tek bir diplomatik girişim bile yürütmeyen AKP Hükümeti, ölümünün ardından Filistin liderine övgü yağdırdı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Arafat'ın ölümü nedeniyle Filistin Başbakanı Ahmed Kurey'e başsağlığı mesajı yollayarak, "Filistinlilerin acısını paylaştıklarını" belirtti. Erdoğan, mesajında "Filistin Devleti'nin kurucusu olan Arafat'ın aramızdan ayrılması sadece Filistinliler için değil, bizim için de bir kayıp olmuştur" dedi.

Bu nasıl dostluk? Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de, Filistin Dışişleri Bakanı Nebil Şaat'a başsağlığı mesajı gönderdi. Gül, Arafat'ın Filistin halkına yıllar boyunca rehberlik ettiğini ve ilham verdiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de Filistin Yasama Meclisi Başkanı Rawdi Fattouh'a başsağlığı mesajı göndererek "Filistin ulusunun gönenci için gösterdiği çabaların yanında, Arafat, Ortadoğu'nun barışın egemen olduğu bir coğrafyaya dönüşmesine yönelik çabalarıyla da her zaman anılacaktır" dedi. TBMM Başkanı Bülent Arınç ise, "Filistin halkı, kahramanını kaybetmiştir" şeklinde bir mesaj yayınladı. KKTC Dışişleri Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı da, Arafat'ın ölümünün Filistin halkı ve davası için büyük kayıp olduğunu vurguladı.

Bayraklar yarıya inecek Bugün ülke genelinde resmi kurum ve kuruluşlardaki tüm bayraklar, Arafat'ın anısına yarıya indirilecek. Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosluğu da, dün bayraklarını yarıya indirerek vize işlemlerini yapmadı. Arafat için Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenecek cenaze törenine de Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Gül'ün katılacağı belirtildi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Gençlik ve madde BAĞIMLILIĞI

SONRAKİ HABER

Kimyasal silah saldırısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...