11 Kasım 2004 03:00

SSK hastanelerine yürüyüş

SSK hastanelerinin devrine karşı bugün bütün illerde yürüyüş düzenlenecek. Emekçiler, 20 Kasım'da Ankara'da yapılacak büyük mitinge hazırlanıyor.

Paylaş
AKP Hükümeti, SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devrini öngören yasa tasarısını Meclis Komisyonu'ndan geçirdi. İşçi ve emekçiler de bu kararı engellemek için eylemlerini sürdürüyor. Emek Plaftormu'nun aldığı karar doğrultusunda bugün bütün illerde SSK hastanelerine yürüyüş düzenlenecek. Eylem kararı uyarınca İstanbul'da Vatan Caddesi'nde bulunan Migros önünde toplanacak olan emekçiler, SSK Vakıf Guraba Hastanesi önüne yürüyecekler.

20 Kasım'da Ankara'da Öte yandan 20 Kasım'da Ankara'da yapılacak büyük mitinge yönelik hazırlıklar da devam ediyor. Eğitim Sen Genel Başkanı Aladdin Dinçer, dün İzmir'de düzenlediği basın toplantısında 20 Kasım'da Ankara'da yapılacak olan mitinge bütün üyeleriyle katılacaklarını bildirdi. Dinçer, "Emek Platformu'nun aldığı kararların altının doldurulması için üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz" dedi.

Antalya'da eylem Antalya Emek Platformu da önceki gün SSK'nın devredilmesine karşı basın açıklaması düzenledi. Kışlahan Oteli önünde toplanan emekçilere seslenen Antalya Tabip Odası Başkanı Naci İşoğlu, SSK'nın mali ve idari özerkliğinin sağlanmasını, kayıtdışı çalışmanın engellenmesini, SSK'nın personel ihtiyacının giderilmesini istedi.


İŞYERİ MÜCADELESİ BÜYÜTÜLMELİ SSK Okmeydanı Hastanesi'nde, İstanbul Tabip Odası (İTO) ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İşyeri Temsilciliği tarafından düzenlenen toplantıda, SSK hastanelerinin devrine karşı mücadele tartışıldı. Yaklaşık 250 kişinin katıldığı toplantıda, sağlıkta özelleştirme çalışmalarının en önemli adımlarından biri olan SSK'nın devrine karşı işyeri mücadelerinin önemi vurgulandı. Toplantıda ilk sözü alan İTO Basın Sözcüsü Dr. Osman Öztürk, açıkladığı rakamlarla, hükümetin SSK ve sağlık ile ilgili açıklamalarını bir kez daha yalanladı. Hükümetin amacının tamamen özelleştirme olduğunu belirten Öztürk, ülkede en iyi işleyen sağlık kurmunun hala SSK olduğunun altını çizdi. Öztürk, "Çok kritik bir eşikteyiz. Bu devri durdurmamız gerekiyor. Hükümetin kamuoyunu ikna edemediği sürece yasayı uygulaması mümkün değil. Daha hızlı, daha coşkulu ve daha canlı mücadele etmeliyiz" dedi.

'Yılan herkese dokunacak' SES Şişli Şube Başkanı Rabia Tuncer ise "Benim kazanılmış hakkım var, bana bir şey olmaz. Sağlık Bakanlığı'na bağlı çalışsak ne olur" deme zamanının geçtiğini vurgulayarak, Emek Platformu kararlarını uygulamakla sınırlı kalmayan, işyeri mücadelesini de öne çıkaran bir karşı koyuş sergilenmesi gerektiğini söyledi. "Bu mücadele, başta bizlerin sırtındadır. İşbırakma kararı var, kenarda durmayalım. Bütçenin açıklanacağı 22 Kasım'da basın açıklaması yapmamızı öneriyorum" diyen Tuncer'in ardından toplantıya katılan hemşire, doktor ve diğer sağlık çalışanları da söz aldı. Konuşmalarda "Bana dokunmayan yılan bin yaşasın" bakışının doğru olmadığı, bu yılanın herkese dokunacağı ifade edilerek, SSK hastanelerinin devrinin öncelikle çalışanları ilgilendirdiği vurgulandı. "SSK'nın devri demek öncelikle SKK çalışanlarının işini, aşını, ekmeğini kaybetmesi demektir. Bunun için başkalarını beklemeye gerek yoktur. Önce biz işyerlerinde mücadelemizi büyütmeliyiz. Bu yasayı geçirmemeliyiz" denildi.

ÖNCEKİ HABER

Türkiye Avrupa'nın yanında yer alacak

SONRAKİ HABER

“AVM’ler ramazanı haksız fırsata çevirdi”

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa