09 Kasım 2004 22:00

Dışkı Vakası'nda yeni gelişmeler

Öğretmenlerine Kürtçe laf attıkları gerekçesi ile gözaltına alınan B.D ile M.O'ya insan dışkısı sürüldüğü iddilarını takip eden avukat Dündar hakkında "görevini kötüye kullanma" gerekçesi ile açılan davada, baba Mahmut D'nin, şikâyetini bilmeden imzaladığı açığa çıktı.

Paylaş
Hani'de 23 Nisan 2003 tarihinde, Güneş Koçali adlı öğretmene laf attıkları gerekçesiyle gözaltına alınan B.D ve M.O adlı çocukların yüzlerine insan dışkısı sürülerek ilçe merkezinde teşhir edildikleri olayda çarpıcı gelişmeler yaşanıyor. Olayı araştırmak üzere kurulan TBMM Komisyonu ve Diyarbakır Valiliği'nin böyle bir olayın yaşanmadığına yönelik beyanlarının ardından kapanan olay ile ilgili olarak yargılanan Av. Zülfü Dündar'ın duruşması, "Dışkılı işkence" vakasını tekrar gündeme getirdi. Çocukların avukatı Dündar hakkında; Hani Cumhuriyet Savcılığı'nın olayla ilgili resen soruşturmaya geçtiğini ve takipsizlik kararını vermiş olmasına, televizyonlara konuya ilişkin beyanat vermesi nedeniyle, "Görevini kötüye kullanma" iddiasıyla açılan dava Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Sanık vekili Av. Fikret Aktaş ise müvekkilinin mesleği gereği müdafisi olduğu şahıslardan aldığı yazılı beyanların, kendisine sorulması üzerine bilgi verdiğini kaydetti. Av. Aktaş, iki çocuğun açık bir şekilde kötü muameleye maruz kaldıklarını anlatmasına rağmen olay ile ilgili bir işlem yapılmaması, takipsizlik kararı verilmesi ve sözkonusu polisler hakkında herhangi bir işlem yapılmaması nedeniyle görevi kötüye kullanmanın iddia edilemeyeceğini söyledi. Aktaş'ın ardından söz alan Dündar'ın avukatlarından Habibe Deyar, müvekkilinin konu ile ilgili suç duyurusunda bulunurken, savcılığın kendisine konu ile ilgili soruşturma açıldığı ve takipsizlikle sonuçlandığını tebliğ etmediğini ve suç duyurusu evrakını havale ettiğini belirtti. Daha sonra da müvekkili hakkında; suç duyurusunda bulunduğu hususların aslı olmadığı belirtilerek dava açıldığını hatırlatan Av. Deyar, Dışkı Vakası'nın yeniden araştırılmasını talep ederek, "Öncelikle müvekkilimin suç duyurusunda bulunduğu hususların aslının olup olmadığının araştırılması gerekir" dedi.

Bilmeden imzaladım Dündar'ın avukatlarının savunmalarını yapmasından sonra mahkeme heyeti, dinlenmesi için tanık Mahmut D'yi çağırdı. Mahmut D, oğlu B.D'nin nezarethaneye alındığını söyleyerek, "Duyduğuma göre nezarethaneyi pislemiş, karakolda iken kendisi bu pisliğin yüzüne sürüldüğüne dair bir şey söylememiş o zaman içinde bana anlatmadı. Oğlum eve geldiğinde ağlıyordu, kendisine sorduğumda yüzüne pislik sürüldüğünü söyledi. Ancak, ben bu olayla ilgili olarak kimseden şikâyetçi olmadım. Şikayetçi olmadığımı da polis karakoluna giderek söyledim" dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sinan köylüleri yine sokakta

SONRAKİ HABER

HDP'li Tülay Hatimoğulları: Suriye halkları, geleceklerine kendileri karar vermeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...