09 Kasım 2004 22:00

Saldırgan siyaset sinyali

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Bush yönetiminin yeni dönemde 'daha saldırgan bir dış politika izleyeceğini' ilan etti.

Paylaş
Bush yönetiminin ikinci döneminde görevini "daha şahin" bir isme bırakacağı söylenen ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, 2 Kasım seçimlerinden sonra ilk kez bir gazeteye konuştu. Powell, Financial Times gazetesine verdiği demeçte, "Amerikan halkının oylarıyla, agresif (saldırgan) bir dış politika izlemesi için George Bush'a yetki verdiğini" ilan etti. Powell, Bush'un politikalarında geri adım atmayacağını, ABD'nin diğer ülkelerin desteğini almaya çalışacağını, ancak gerektiği takdirde, Irak'ta olduğu gibi "tek başına" hareket etmekten çekinmeyeceğini kaydetti. Powell şöyle devam etti: "Bush, inançları, ilkeleri ve politikaları doğrultusunda hareket etmeye devam edecek. Bu politika, ABD'nin müttefiklerinin de çıkarına. Zaman zaman, hedeflerimizi gerçekleştirmek için agresif bir politika izledik. Başkan bu doğrultuda ilerleyecek." Powell, İran'ın nükleer enerji programı hakkında ise, "İran'ın, BM Güvenlik Konseyi'ne hesap vermekten kurtulmasına izin verilmemeli. Ancak İran politikamız, rejim değişikliği yaratmak değildir" dedi. Amerikalı bakan, ölüm döşeğinde olan Filistin lideri hakkında da aşağılayıcı ifadeler kullanmaktan çekinmedi. Powell, 11 gündür Paris'te yaşam savaşı veren Arafat'ın bu durumunun "barış sürecinin ileriye götürülmesi açısından önemli fırsat yarattığını" öne sürdü ve "Bu fırsatı değerlendirmeye hazırız" dedi. ABD Başkanı Bush da, Arafat hakkında "Huzur içinde yatsın" değerlendirmesini yapmıştı.

NATO Genel Sekreteri ABD'yi savundu Diğer yandan, NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Avrupa'nın ABD'ye karşı birleşmesinin yanlış olacağını ve bunun Avrupa'yı böleceğini söyledi. ABD ile Avrupa ülkeleri arasında Irak konusunda yaşanan çatışmaya değinen NATO Genel Sekreteri, "Her iki taraf da birbirinden çok şey öğrenebilir. Avrupa ABD'ye karşı birleşemez, bu Avrupa'yı böler" dedi. Alman hükümetinin, Irak'ta eğitim misyonu çerçevesinde NATO içinde yer alan subaylarını çekme kararı aldığını belirten Scheffer, "Eğer NATO subaylarınız varsa 'Buraya biz katılmak istemiyoruz' diyemezsiniz. İttifak içindeki entegrasyon ilkesine büyük önem verilmeli" sözleriyle, Berlin'i eleştirdi.


Yemin töreni 'milli güvenlik' olayı George W. Bush'un ikinci dönem başkanlığına yemin ederek başlayacağı 20 Ocak'taki tören, ABD İç Güvenlik Bakanlığı tarafından, "Ulusal Özel Güvenlik Olayı" ilan edildi. Böylece, Bush'un 4 yıl sürecek ikinci dönem görevine başlayacağı yemin töreni, resmi geçit ve yemin töreninden sonraki balodan, ABD gizli servisi tamamen sorumlu olacak. Bush'un ilk kez ABD başkanlığı görevine başladığı 2001 Ocak ayındaki yemin töreni de, ülkenin ilk "Ulusal Özel Güvenlik Olayı" ilan edilen olay olmuştu. Bu seçimin ardından, birçok kez benzer 'özel güvenlik olayları' ilan edildi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Dişe diş direniş

SONRAKİ HABER

200 asker firar etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...