08 Kasım 2004 22:00

SSK muharebesi kazanılmalı

Emeğin Partisi (EMEP) Gebze İlçe Örgütü, işçi sınıfına yönelik saldırılar, Emek Platformu ve yapılması gerekenlerin tartışıldığı bir panel düzenledi.

Paylaş
Emeğin Partisi (EMEP) Gebze İlçe Örgütü, işçi sınıfına yönelik saldırılar, Emek Platformu ve yapılması gerekenlerin tartışıldığı bir panel düzenledi. Gebze Belediyesi toplantı salonunda düzenlenen paneli, belediye işçileri, sendikalı, sendikasız metal fabrikalarından işçiler, kamu emekçileri başta olmak üzere 150 kişi izledi. Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni İhsan Çaralan ve TÜMTİS Genel Başkanı Sabri Topçu'nun katıldığı panelde, sermayenin bir bütün olarak, işçi ve emekçilerin haklarını gasp etmek üzere harekete geçtiği belirtilerek, bu durum bir savaşa benzetildi. Emek ve sermaye arasındaki bu savaşta, sermaye cephesinin hükümetiyle, ulusal ve uluslararası güçleriyle, IMF ve DB'siyle tam bir birlik içinde olduğu; buna karşılık emek cephesinde yaşanan dağınıklık nedeniyle hakların yitirildiği kaydedildi.

Kazanmak için Emek ve sermaye cephesi arasındaki savaşın özelleştirmeler, Kamu Yönetimi Temel Kanunu, SSK muharebeleriyle sürdüğünü dile getiren İhsan Çaralan, bugün SSK'daki muharebenin kazanılmaması halinde, diğerlerinin zora gireceğini belirtti. "Yaşanan sorunlar karşısında kimsenin 'bizi ilgilendirmiyor' deme şansı yok" diyen Çaralan, emek cephesinin birleşmesinin olanakları bulunduğunu, bunun değerlendirilmesi halinde çok güçlü görünen sermaye cephesinin güçsüzlüğünün ortaya çıkacağını ifade etti. Emek Platformu'nu tüm eksik ve zaaflarına rağmen emek cephesinin "genelkurmayı" olduğunu söyleyen Çaralan, "Ancak Gebze'de ve diğer illerde işçileri, memurları, gençleri, ev kadınlarını ve yoksul halkı birleştiren bir çalışma ve mücadele örgütlenmemesi halinde, sadece Emek Platformu'nun, genel grev de olsa, alacağı kararlarla savaş kazanılamaz" dedi.

Emekçinin iktidarı Sabri Topçu ise emekçilerin kendi iktidarlarını kuramadıkları her koşulda bu saldırıların yaşanacağını belirterek, "Emekçiler, işçiler, memurlar, köylüler, esnaf hem örgütlenmeli hem de politik olmalı" dedi. Sendikalarda yaşanan sorunlar ve bunların nasıl aşılacağı üzerine konuşan Topçu, işçilerin kendi politikalarını yapması gerektiğini söyledi. Aslında her sendikacının bir partiyi desteklediğini, ancak bunu işçilerin önünde savunamadığını ifade eden Topçu, "Ancak bir bakanlık ya da milletvekilliği garantilenince kabul ediyorlar. O zaman da işçileri temsil edemiyorlar" diye konuştu. Emeğin siyasette gerçek anlamda temsilinin ancak taban örgütlenmesiyle olabileceğini kaydeden Sabri Topçu, Emek Platformu'nun da ancak işçilerin tabanda birleşmesiyle doğru kararlar alıp uygulayabileceğini bildirdi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Gateks'te oyun

SONRAKİ HABER

SSK'larda 3 gün nöbet tutulacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...