08 Kasım 2004 22:00

Van'da bir ilk: Kürtçe tiyatro

Serhat Kültür Merkezi'nin hazırladığı "Tari" (Karanlık) adlı Kürtçe oyun, önceki gün kültür merkezi salonunda sahnelendi. Van'da geçen sene valilik ve emniyet müdürlüğünden izin çıkmasına rağmen Van Devlet Tiyatrosu yetkilileri tarafından oyunun sahnelenmesine izin verilmemişti.

Paylaş
Serhat Kültür Merkezi'nin hazırladığı "Tari" (Karanlık) adlı Kürtçe oyun, önceki gün kültür merkezi salonunda sahnelendi. Van'da geçen sene valilik ve emniyet müdürlüğünden izin çıkmasına rağmen Van Devlet Tiyatrosu yetkilileri tarafından oyunun sahnelenmesine izin verilmemişti. Serhat Kültür Merkezi tarafından hazırlanan oyun, son bir yılda Diyarbakır,Şanlıurfa, Batman, Muş, Bismil, ve Hakkari de oynandı. Oyun, "cezaevinde 4 yıl boyunca tutsak kalan bir siyasi tutuklunun cezaevinde tecrit altındaki yaşamını anlatıyor. Bir insanın cezaevi koşullarında nasıl yok edilmeye çalışıldığını ve hücre hayatını işliyor. Van'da ilk kez bir Kürtçe oyun oynandığını belirten Tari oyununun yönetmeni Şirin Harhar, "bir ilke de imza attıklarını" söylüyor. Daha önce bölgede birçok ilde oynanmış olmasına rağmen oyuna Van'da izin çıkmadığını anlatan Harhar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz de tüm hazırlıklarımızı tamamlamış ve izin çıkmasını bekliyorduk. Beklemediğimiz bir şekilde bizim Van Devlet Tiyatrolarında bu oyunu oynayamayacağımız söylendi. VDT yetkilileri sebep olarak da Kürtçe olduğu için oyunun salonda oynanamayacağını bildirdiler. Biz de bu oyunu SKM salonunda oynamaya karar verdik ve oynadık." İleriki süreçte yeniden Van Devlet Tiyatrolarına başvuruda bulunacaklarını söyleyen Harhar, izin alana kadar başvuruda bulunmayı sürdüreceklerini dile getirdi. Harhar, "Cezaevindeki insanlar üzerinde tecrit, izolasyonlar, F tipleri kalkmadığı sürece biz de bu tür oyunlar oynamaya devam edeceğiz" dedi.

Anadilde tiyatro Tiyatroyu izleyenlerden olumlu mesajlar aldıklarını belirten Şirin Harhar, "Tiyatroyu izlemeye gelenlerin hemen hemen hepsi ilk defa kendi anadillerinde bir tiyatro izliyorlar" dedi. İnsanların kendi diline, kültür ve sanata sahip çıkmalarına sevindiklerini anlatan Harhar, bundan sonra da Kürtçe oyunlar oynamaya devam edeceklerini söyledi. Harhar, "Fitfito Guzıl Gurt" ve "Xurcık" isimli Kürtçe iki oyun daha hazırladıklarını ve kısa zamanda oynayacaklarını belirtti. Tiyatroyu izleyenler de, Van'da ilk defa bir Kürtçe oyun oynandığını belirterek, "Kendi anadilimizde tiyatro izledik. Gerçekten sevindirici" dediler.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Irak konulu filme sansür

SONRAKİ HABER

Koşul satır arasında gizli!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa