08 Kasım 2004 03:00

Bu nasıl bir ilişki?

SES Recep akdağ'dan yanıt bekliyor: Sağlık Bakanlığı ile Acıbadem Hastaneleri arasındaki ilişki sadece reklam ilişkisi midir?

Paylaş
SES Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, Sağlık Bakanlığı resmi dergisi Diyalog'un hemen hemen bütün sayılarında Acıbadem Hastaneleri'nin reklamlarının yer aldığına işaret ederek, "Bu tablo bile sağlıkta dönüşümün kim için olduğunu gözler önüne seriyor. Sayın Akdağ'a soruyoruz. Bu ilişki sadece reklam ilişkisi midir? Yoksa başka ilişkiler de var mıdır" dedi. KESK'e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, dün düzenlediği basın toplantısında Sağlık Bakanlığı ile Acıbadem Hastaneleri Grubu arasındaki ilişkiye dikkat çekerek, Bakan Recep Akdağ'a bir dizi soru yöneltti.

Açıklama bekleniyor İsmail Hakkı Tombul, şunları söyledi: "Acıbadem Hastaneleri Grubu personeli olup da sağlıkta dönüşüm projesinde çalışanlar var mı? Varsa bunlara ücret ödeniyor mu? Sayın Bakan Acıbadem Hastaneler Grubu'nun özel sağlık sigortacılığı işine girmek için hazırlık yaptığını biliyor mu? Madem ki sağlık hizmetlerinin sunumu ile finansmanını ayırmak daha ekonomik ve iyi sağlık hizmeti sağlayacak, dergilerinde reklamını yayınladıkları özel hastaneler neden sigortacılık işine de giriyor? Bu soruların cevaplarını biz biliyoruz. Bakan Akdağ bu konuda gerekli açıklamayı yapmazsa biz elimizdeki bilgileri kamuoyuyla paylaşacağız." Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın, "Kamunun sağlığa ayırdığı kaynak aktarılmalı. Ancak kamu, hizmet üreten değil satın alan olmalıdır" denilen TÜSİAD raporuna destek verdiğini hatırlatan Tombul, Diyalog'da yayınlanan reklamlarda ilaç işverenlerinin "sağlıkta dönüşüm için el ele" dediği, Bakan Akdağ'ın da işverenlerin elinden tuttuğu ifade edildi.

Müdürün ortaklıkları SSK hastanelerinden yararlananların sayısı hızla artarken, SSK'nın fiziki koşullarının ve sağlık personelinin aynı oranda artmadığına işaret eden Tombul, yatırıma kaynak aktarılmadığının altını çizdi. 2003 yılında dışarıdan hizmet alımına 1.6 katrilyon kaynak aktarılırken, yatırıma sadece 51 trilyon ayrıldığına işaret eden SES Başkanı, şu soruları yöneltti: "AKP Hükümeti'nin atadığı SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü'nün özel hastanelerle ortaklığı var mıdır? 2003 yılında paket hizmet alımlarıyla özel sağlık kuruluşlarıyla yapılan anlaşmalarda ne kadar artış olmuştur? Sağlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün 3/4'ünü kapsayan Tedavi Hizmetleri Dairesi'ne neden başkan dayanmıyor? Bu durumda genel müdürün mesaisinin büyük çoğunluğunu Satın Alma Dairesi yetkilileriyle geçirmesinin etkisi var mıdır? Bu mesaide hizmet alımlarının artmasında genel müdürün özel hastane ortaklarına etkisi ne kadardır?"

ÖNCEKİ HABER

Meclis'te yine Yüce Divan mesaisi

SONRAKİ HABER

Öcalan’ın ikinci açıklaması ve bir sondaj süreci

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa