07 Kasım 2004 22:00

Sağda birleşme çalışmaları

Solda CHP-YTP birleşmesinin ardından bu kez de sağın iki partisi bir araya gelme çalışmalarına başlıyor. Eski ANAP ve DYP milletvekillerinin başlattığı "bütünleşme" çabalarının, bayram sonrası genel başkanlar düzeyinde de sürdürülmesi planlanıyor.

Paylaş
Solda CHP-YTP birleşmesinin ardından bu kez de sağın iki partisi bir araya gelme çalışmalarına başlıyor. Eski ANAP ve DYP milletvekillerinin başlattığı "bütünleşme" çabalarının, bayram sonrası genel başkanlar düzeyinde de sürdürülmesi planlanıyor. ANAP ve DYP'nin eski kurmayları sık sık bir araya gelerek iki partinin bütünleşmesi için neler yapılabileceğini tartışıyor. Bu amaçla Nevzat Ercan, Beyhan Aslan, Nihat Gökbulut, Ahad Andican ve İbrahim Yaşar Dedelek, birleşmenin yöntemi üzerine görüşmelerde bulunuyor. Hangi çatı? Edinilen bilgilere göre, iki partinin birleşmesi için şu aşamada "bütünleşme" formülü üzerinde duruluyor. Bunda da en önemli gerekçe birleşme tanımının hangi çatı altında olacağı konusunda yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçmek. Özellikle DYP'nin Hazine yardımı almasına rağmen ANAP'ın bu yardımdan yararlanamaması, Doğru Yol Partisi'nin hükmi şahsiyetinin sürdürülmesini zorunlu kılıyor. Bu arada bütünleşmenin yeni bir parti ismi altında olması da ihtimaller arasında.

Başkanlar bayramdan sonra Henüz ANAP Genel Başkanı Nesrin Nas ve DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın konuyla ilgili olarak bir araya gelmedikleri ancak bayram sonrası bu görüşmenin yapılmasının ardından çalışmaların daha da hızlanacağı belirtiliyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Barış yolculuğu başlıyor

SONRAKİ HABER

Panel engelleme girişimine tepki

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...