07 Kasım 2004 22:00

Irak seçiminde ABD kriterleri

ABD yönetimi, Irak seçimlerinde aday olabilecekler için bir dizi 'kriter' belirledi. Kriterlere göre, 'iyi bir üne sahip olmayanlar' aday olamayacak.

Paylaş
ABD'de demokratik ve adil seçim koşullarını tamamen yok sayarak 4 yıl daha yönetimde kalmayı başaran George Bush yönetimi Irak'ta yapılacak seçimlere müdahalesini artırıyor. Ocak ayında yapılacak seçimlerde ABD'nin belirledikleri dışında kişilerin aday olmasının engellenmesi için birtakım 'kriterler' öne sürüldü. Seçim için ABD tarafından atanan Irak Bağımsız Seçim Komisyonu'nun getirdiği kurallar, ABD'de Senato seçimlerine aday olmak için aranan şartlardan daha ağır. Getirilen yeni kurallarda Iraklı adaylardan "en azından ortaokul diplomasına sahip olması" isteniyor. Kriterler arasında 'iyi bir üne sahip olmak' ve 'yüz kızartıcı bir suç işlememiş olmak' da bulunuyor.

Bremer imzalı Saddam döneminde yöneticilik yapmış kişilerle direnişçilere karşı 'çalışmaktan' çekinmeyen ABD, eski Saddam taraftarlarının seçimlerde aday olamayacağını duyurdu. Ancak Saddam döneminde binlerce kişinin zorla Baas Partisi'ne üye yapıldığı düşünüldüğünde bu kritere uygun aday bulmak imkansız. Baas Partisi'yle bağları bulunan adaylara da 'partiyle artık hiçbir ilişkileri olmadığına' dair belge imzalatılacak. Geçici Yönetim Kanunu'nca belirlenen bu kriterlerin altında ABD'nin eski işgal valisi Teğmen Paul Bremer'in imzası var. Bu antidemokratik kriterler, Birleşmiş Milletler (BM) ve ABD yetkililerinde bile adayları 'sindirmeye yönelik olarak kullanılabileceği kaygısı' uyandırdı. Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) yetkilileri, bu kriterler çerçevesinde Sünni siyasilerin aday olmasının tamamen engellendiğini açıkladı. Ancak Sünnilerin temsil hakkı bulamaması durumunda direnişin artacağı endişeleri de işgal yetkilileri arasında yayılıyor. Irak seçim komisyonunun üyeleri BM tarafından seçiliyor ancak üyelikleri ABD tarafından atanan Irak Geçici Hükümeti tarafından onaylanıyor. Öte yandan, seçmen listelerinde her üç adaydan biri kadın olmak zorunda.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Irak'ta olağanüstü hal

SONRAKİ HABER

Arafat hâlâ yoğun bakımda

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa