06 Kasım 2004 22:00

Bu kez de paneli bastılar

"Azınlıklar raporu" ikinci kez saldırıya uğradı. İstanbul'da Yıldız Teknik Üniversitesi'nde düzenlenen paneli basan bir grup, raporu yazanları ve tartışanları "ihanetle" suçladı.

Paylaş
Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu'nun (BİHDK) hazırladığı "azınlıklar raporu", ikinci kez saldırıya uğradı. İstanbul'da raporun tartışıldığı panele katılan ve İşçi Partili olduğu belirtilen bir grup, raporu yazanları ve tartışanları ihanet ile suçladılar. Grup ile dinleyiciler arasında da arbede yaşandı. İstanbul Tabip Odası, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği, KESK, DİSK, İstanbul Dişhekimleri Odası'nın da aralarında bulunduğu çeşitli sivil toplum kuruluşlarınca, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Oditoryumu'nda "Azınlıklar ve Kültürel Hakları Sorunu" konulu panel organize edildi. Panelin açılış konuşmasını yapan Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Kadir Erdin, "her düşüncenin özgürce tartışıldığı, farklı fikirlerin zenginliklere neden olduğu, eşit ve özgür bireylerin yaşadığı bir ülke istediklerini" söyledi. "İnsan Hakları Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu'nun bir alt çalışma grubunda hazırlanan raporu sunmak için düzenlenen basın toplantısında yapılan fiili müdahaleye" dikkat çeken Prof. Dr. Erdin, "çalışma grubu üyelerinin hazırladıkları raporu özgürce ortaya koyduklarını" bildirdi. Prof. Dr. Erdin, konuşmasının sonunda, İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy'u, paneli yönetmek üzere kürsüye davet etti. Ancak bu sırada Beyoğlu SSK'da görevli olduğu öğrenilen Hikmet Çevik, tepki gösterdi ve "Prof. Dr. Gürsoy'un paneli İstanbul Tabip Odası Başkanı sıfatıyla yönetemeyeceğini" savundu. Çevik, "Bu ülkeye ihanet edenler, Tabip Odası başkanı olamazlar. Ben bugünün tıbbiyelerinin gür sesiyim. Her yerde beni karşınızda bulacaksınız. Artık bu tartışmayı huzur içinde yapamayacaksınız. Gençay Gürsoy, tabip hareketinin tarihine, kuruluş ilkelerine ihanet etmiştir. Herkesi bu ihanet toplantısını terk etmeye çağırıyorum" dedi.

Arbede yaşandı Ardından salonda bulunan İşçi Partisi (İP) Öncü Gençlik üyeleri de, Çevik'e destek vererek, Türk bayrağı açtılar. Bunun üzerine salonda tartışma çıktı. Panele katılan dinleyicilerden bazıları, Çevik'i salondan atmaya çalıştı. Çevik ile bu kişiler arasında bir süre arbede yaşandı. Zor kullanılarak Çevik'in dışarı atılmasından sonra salonun kapısı kapatılıp panele devam edildi. Bu arada İstanbul Tabip Odası'ndan bir görevli, kürsüdeki mikrofonu eline alarak, "Hikmet Çevik'in İstanbul Tabip Odası seçimlerine girdiğini ve kaybettiğini, bu yüzden de salonda şov yaptığını" ileri sürerek, "faşist" suçlamasında bulundu. İP Öncü Gençlik'ten bazı kişilerin ise salonda bulunanlara "AB'den kaç para aldınız?" diye bağırdıkları duyuldu.

'Tehdit ediyorlar' Daha sonra tekrar söz alan Prof. Dr. Kadir Erdin, "Türkiye'de her düşüncenin salonda da görüldüğü gibi özgürce tartışıldığını, başka söylenecek bir sözün kalmadığını" kaydetti. Paneli yöneten Prof. Dr. Gençay Gürsoy da, "son zamanlarda kendilerine 'zihni sinirli' imzasıyla elektronik ortamda tehdit mesajları geldiğini" belirterek, "(Dua edin ki, o rapor sadece yırtılmakla kalındı. Daha fazla sabrı zorlamayın. Bir yerde kardeş kanı akacak) deniliyor" şeklinde konuştu.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Çehov'la yüzleşmek

SONRAKİ HABER

Çifte vatandaşlık yanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...