04 Kasım 2004 03:00

Bölgenin yitik şecereleri

Öykülerde Sepite'nin 'ki ne em' (Biz kimiz) sorusuna cevap araması da önemli bir olgu. İnkar edilen bir halkın varlığı hatırlatılmak isteniyor. Köylerin boşaltılmasıyla birlikte kentlere göç eden Kürtlerin yaşadıkları sıkıntılar da Erbey'in öykülerine yansımış.

Paylaş
Muharrem Erbey'in "Yitik Şecereler" adlı kitabı okuyucusu ile buluştu. Bajar Yayınevi'nden çıkan kitap 11 öyküden oluşuyor. Diyarbakır'da avukatlık yapan Muharrem Erbey'in öykülerin mekanı genellikle bölge olmuş. Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğusu'nda yaşanan olaylar, bir de öykü diliyle mercek altına alınıyor. Özgür Gündem Gazetesi'nde toplum yaşam yazıları ile tanınan Erbey, 1982'den beri şiir ve kısa öyküler yazmaya başlamış. 1998 yılında Varlık dergisinin düzenlediği şiir yarışmasında öykü dosyası ilk ona, Ankara Barosu'nun 1999-2000 yılında düzenlediği öykü yarışmasında ise ilk üçe girdi. Yine BEKSAV'ın 2003 yılında Cegerxwîn adına düzenlediği yarışmada öykü dosyası ilk dörde girdi. Erbey'in kitabında öykülerin çoğu ilk kez okuyucu karşısına çıkıyor.

Halen yaşanıyor Kendi kimliğini kaybeden ve kendi gerçekliğini arayan genç kız Sepite'nin şeceresini araması anlatılıyor. Sepite'nin şeceresini arama öyküsü de bölgede yaşanan ve Kürtlerin talepleri için mücadeleyi yükseltiği yıllardan bizlere kesit sunuyor. Özellikle Sepite'nin kendi şeceresini aradığı öykülerde o dönemin ruh halini ve "dışardan" birinin gözü ile bakılmaya çalışılmış. Dışarıdan var olan bir soruna bakan ve daha sonra kendisini sorunun içinde gören Antalya'da oturan Sepite'nin abisinin gerilla oluşu ile birlikte başlayan şecere arayışı ile okuyucu Kürt gerçekliği ile yüzleştiriyor.

"Biz kimiz?" Öykülerde Sepite'nin 'ki ne em' (Biz kimiz) sorusuna cevap araması da önemli bir olgu. İnkar edilen bir halkın varlığı hatırlatılmak isteniyor. Köylerin boşaltılmasıyla birlikte kentlere göç eden Kürtlerin yaşadıkları sıkıntılar da Erbey'in öykülerine yansımış. Çocuklarına ekmek götürmenin telaşında olan Halit'in öyküsü ise her gün yanı başımızda yaşananlar için bir kesit. Ülkede var olan işsizliğin Kürt illerine yansıması farklı nedenlerini okuyucu ile paylaşan Erbey, koruculuğu kabul etmediği için doğdu topraklardan çıkartılan Halit'in öyküsü ise bölgede hâlâ yaşanmaya devam ediyor. Muharrem Erbey, öykülerinde bir taraftan okuyucunun beleğini tazelerken, diğer taraftan da okuyucunun dikkatini yaşanan gerçeğe çekmek istiyor.

ÖNCEKİ HABER

Neşter Davası ertelendi

SONRAKİ HABER

Öcalan’ın ikinci açıklaması ve bir sondaj süreci

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa