03 Kasım 2004 22:00

Sağlık Bakanlığı
   halkı verem edecek!

Aşı alım ihalesinde problem yaşandığı için Diyarbakır Verem Savaş Dispanseri'ne yıl sonuna kadar verem aşısı (BCG) verilmeyeceği bildirildi. İl Sağlık Müdürlüğü, topu Sağlık Bakanlığı'na attı.

Paylaş
Diyarbakır'da çocuklarına verem aşısı (BCG) yaptırmak için Verem Savaş Dispanseri'nin yolunu tutan aileler, bugünlerde elleri boş dönüyor. Nedeni ise aşı alımı için yapılan ihalelerde sorun yaşanması. Yetkililer, yıl sonuna kadar dispanserlere aşı verilmeyeceğini belirtiyor. İki ayda bir yapılması gereken BCG aşısını bulamayan aileler ise endişeli.Sağlık örgütleri, gelişmelerden sağlık hizmetlerine ticari bir anlayışla yaklaşan AKP Hükümeti'ni sorumlu tutuyor.Aşı skandalı, Selda Demir adlı annenin çocuğuna verem aşısı yaptırmak istemesiyle ortaya çıktı. Çocuğuyla birlikte Diyarbakır Verem Savaş Dispanseri'ne giden anne Demir'e, yetkililer tarafından yıl sonuna kadar aşı gelmeyeceği söylenir. Karşılaştığı tablo karşısında şaşkınlığını gizlemeyen Selda Demir, "Bu aşı nasıl dispanserde olmaz. Çocuğum 2 buçuk aylık ve 2. ayında bu aşının yapılması gerekiyor. Çocuğum hastalıklara karşı savunmasız durumda. Tedirginim" dedi.

Sağlık Müdürlüğü: Bizi aşıyorVerdiği mücadele ve İstanbul'daki bazı tanıdıklarının araya girmesiyle BCG aşısı bulan anne Demir, "Ben çocuğuma aşı yaptıracağım. Ya diğer anneler... Onların çocukları ne olacak? Benim bu kadar araştırmam sormam onları kaygılandırdı herhalde. Ama sadece benim çocuğum değil tüm çocuklar risk altında." İsimlerini vermek istemeyen Sağlık Müdürlüğü yetkilileri problemin Sağlık Bakanlığı'ndan kaynaklandığını ve kendilerini aştığını ifade ettiler.

Büyük bir eksiklikDiyarbakır Verem Savaş Derneği Başkanı Mahmut Ortakaya, BCG aşısını çocukları veremden korumak için yaptıklarını hatırlatarak aşının yüzde 80 oranında koruyuculuğu olduğunu söyledi. Çocukların aşısız kalmasının bir eksiklik olduğunu vurgulayan Ortakaya, "Belki aşı birkaç ay geç yaptırılabilir. Bu süre içerisinde çocuk mikrobu kapabilir. Verdiğimiz eğitimlerde, çağrılarımızda herkese 'iki ay sonra çocuklarınızı aşıya getirin' diyoruz. Tedbirin zamanında alınması gerekiyor. Türkiye'de bu yeni birşey değil. Vatandaşların kurumumuza, devlete olan güveni sarsılıyor. En kısa zamanda bu aşının sağlanmasını istiyoruz. Hemen harekete geçilmeli" dedi.


TTB: 20 GÜNDÜR AŞI DAĞITILMIYORDiyarbakır Tabip Odası Başkanı İlhan Diken:Sağlık Bakanı BCG aşısı ile ilgili geçen hafta açıklama yaptı. Çocuk ve bebek sağlığının sürdürülmesini esas aldıklarını ifade eden bakan, yıl sonuna kadar 2 milyon 720 bin çocuğun tüm aşılarını tamamlamayı hedeflediklerini söylemişti. Sadece Diyarbakır'da değil Türkiye'de hiçbir yerde 20 gündür aşı dağıtımı yapılmıyor. Sağlık Bakanlığı'nın gerekçesi ellerinde aşı olmaması. Aşı ihale sisteminde aksaklık yaşandığı için aşı alımı olmamış. Ne olursa olsun verem hastalıklarında aksaklıktan bahsedilemez. Aşı ihalesi 27 Eylül'de yapılmış. Yıl sonuna kadar da yapılmayacağı söyleniyor. Verem savaş dispanserlerinde dağıtım tarihi kesin değil. Özellikle bebek ölümlerinin yüksek olduğu bölgede bu durum kabul edilemez. Yeni doğan bebeklerde aşı yapılmadığı taktirde bulaşma riski artıyor.

SES: BULAŞMA RİSKİ ARTIYORSES Diyarbakır Şube Başkanı Sadin Balsak:AKP Hükümeti'nin sağlığı özelleştirmesi söz konusu. Hiçbir şey insan yaşamından önemli değil. Verem aşısı çocuklarda iki aylık yapılan bir aşı. Solunum yoluyla bulaşan bir hastalık. Özellikle bölgemizde kalabalık aile yapıları var. Dolayısıyla bulaşma riski de artıyor. Tedavisi de pahalı ve uzun süreli. Mutlaka Türkiye'de olması gerekiyor. Bu hastalığın bulaşma intimali çok yüksek. Sorumlular sağlık çalışanları değil. Devletin sağlığa bakış açısıdır sorumlu olan. Zaten bölgede aşı oranı düşük. Önümüzdeki dönemlerde hastalıklarda önemli artış olacaktır.ÖNCEKİ HABER

Erken maaş emri gönderildi

SONRAKİ HABER

Adana Salih Tekstil işçileri alacaklarını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa