04 Kasım 2004 03:00

Filistin'de iktidar çekişmesi

İsrail askeri istihbaratı, Yaser Arafat'ın ardından Filistin Yönetimi'nin başına "yaşlı liderlerin" geçeceğini öne sürdü.

Paylaş
İsrail askeri istihbaratı, Yaser Arafat'ın ardından Filistin Yönetimi'nin başına "yaşlı liderlerin" geçeceğini öne sürdü. Askeri İstihbarat Şefi Orgeneral Aharon Zeevi, salı günü mecliste yaptığı açıklamada, "yaşlı ekip" olarak nitelendirdiği ekibin içinde Filistin Başbakanı Ahmed Kurey ve eski başbakan Mahmud Abbas'ın başı çektiğini söyledi. Zeevi, "Bu liderler, İsrail'in tek taraflı Gazze'den çekilme planını iki taraflı bir plan haline getirmeye çalışacak" iddiasında bulundu. İsrailli istihbaratçı; Arafat'ın tasfiye olmasının bir yandan "olumlu bir değişim için fırsat yaratabileceğini", ama diğer yandan İsrail'in askeri ve siyasi manevra alanını daraltabileceğini kaydetti.

Abbas-Kurey talimatı Bu arada, Filistin Yönetimi'nin dış temsilciliklerinde de ilginç gelişmeler yaşanıyor. Haaretz gazetesinin haberine göre, temsilciliklere Ramallah'tan talimat gönderildi ve büyükelçilerin, Mahmud Abbas veya Ahmed Kurey'i yeni lider olarak benimsemiş tarzda beyanatlar vermemeleri istendi. İddiaya göre talimatta, "Bu tip açıklamalar, Abbas ve Kurey'in rakiplerine malzeme olur" deniliyor. Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC), iki lidere "rakip" olarak görülen unsurlar arasında. FHKC'nin Tel Aviv'de düzenlediği intihar saldırısının ardından, Filistin'de dağıtılan bildirilerde dikkat çekici ifadeler yer aldı. Metinde, saldırının, "intifada ve silahlı mücadeleyi bitirmeye çalışan Filistinli unsurları da hedef aldığı" vurgulanmaktaydı. Kurey ve Abbas, daha önce intifadanın seyri ve intihar saldırıları konusunda sert açıklamalar yapmışlardı.

Yaser Arafat kanser değil Diğer yandan, Fransa'da tedavi gören Filistin lideri Yaser Arafat'ın ilk resmi sağlık raporunda, lösemi (kan kanseri) olmadığı belirtildi. Filistin'in Paris Büyükelçisi Leyla Şahid'in, Arafat'ın 29 Ekim'de kaldırıldığı Paris'teki Percy askeri hastanesi önünde basına okuduğu raporda, "Arafat'ın kan kanseri olduğu varsayımının ortadan kalktığı" ifade edildi. İncelemelerde, Filistin liderinin sindirim rahatsızlığı olduğunun belirlendiğini söyleyen Şahid, Arafat'ın sağlık durumunun iyiye gittiğini belirtti. Yaser Arafat'ın kardeşi Fethi Arafat'ın ise, Kahire'de bir hastanede kanser tedavisi gördüğü ve durumunun kritik olduğu öğrenildi. Fethi Arafat, El Fetih örgütünün üst düzey yöneticileri arasında.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Vietnam taktiği

SONRAKİ HABER

BAE'nin kurucusu Şeyh Zayid öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...