02 Kasım 2004 22:00

Fotoğraf Günleri'nde
   gelenek ve değişim

20. İstanbul Fotoğraf Günleri "Gelenek ve Değişim" temasıyla başladı. İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) tarafından düzenlenen Fotoğraf Günleri, önceki gün İtalyan Kültür Merkezi'nde yapılan açılış ile başladı.

Paylaş
20. İstanbul Fotoğraf Günleri "Gelenek ve Değişim" temasıyla başladı. İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) tarafından düzenlenen Fotoğraf Günleri, önceki gün İtalyan Kültür Merkezi'nde yapılan açılış ile başladı. Çok sayıda fotoğraf gönüllüsünün de katıldığı açılışta, 20. İFSAK Fotoğraf Ödülleri de sahilerini buldu. İFSAK Sinema Ödülü Agah Özgünç'e ve 2004 Yılın Fotoğrafçısı Ödülü de fotoğraf sanatına yaptığı katkıları nedeniyle Çerkes Karadağ'a verildi.

Yoğun başvuru İtalyan Kültür Merkezi'ndeki açılışta konuşan İFSAK yönaetim kurulu başkanı Murat Aygın, İFSAK Fotoğraf Günleri'nin yurtiçi başvurularının çok olmasının bu yılın en önemli özelliği olduğunu söyledi. Aygın, gelenek ve değişim temasının önemli olduğunu belirterek, ideolojilerin öldüğü fikrinin belli merkezlerden pompalandığı böylesi bir ortamda kendi gelenek ve kültürümüzü nasıl oluşturacağız sorusun soran Aygın, "Toplumları baskılayan, gericileştiren geleneğin pan zehiri değişmdir" dedi. Bir ay boyunca... Bir ay sürecek olan fotoğraf günlerinde sergiler, saydam gösterileri, söyleşiler ve atölye çalışmaları gerçekleştirilecek. Organizasyon yerli/yabancı fotoğrafçıların sergileri, saydam gösterileri, söyleşi, konferans ve atölye çalışmaları; artık gelenekselleşen "Fotomaraton" ve "Fotoğrafınla Gel" etkinlikleri ve "Değişim/Gelenek" temalı etkinlikleri ile kasım ayı boyunca sürecek. Organizasyonun tematik bölümünde, Değişim/Gelenek - fotoğraf ilişkisi değişik etkinliklerle irdelenecek. Bu yılki Fotoğraf Günleri'nde yurtdışından konuk olacak fotoğraf sanatçılarının en önemlileri Magnum Ajansının fotoğrafçılarından Raghu Rai ve Ajans Vu fotoğrafçılarından Stanley Greene. Fotoğraf Günleri'ne yurtiçinden katılım ise geçen yıla göre iki kat daha fazla. Fotoğraf Günleri'nde yapılacak etkinliklerin tümü ücretsiz. Ancak özellikle atölye çalışmalarına ve seminerlere katılmak için öncesinden irtibata geçmekte fayda var.
(İFSAK: 0212 292 42 01)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Develi mutfak kültürü

SONRAKİ HABER

Dört başı mamur skandal!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...