02 Kasım 2004 22:00

Uğursuz ittifaka son verilmeli!

Ürdün'ün İsrail ile imzaladığı 'barış anlaşmasının' 10. yılında Ürdün muhalefeti, anlaşmanın İsrail vahşetini yasallaştırmaktan başka anlam ifade etmediğini belirtti.

Paylaş
İsrail ile barış içinde olan iki Arap ülkesinden biri olan Ürdün Krallığı'nda halk, bu ilişkiye tepki gösteriyor. Ürdün İslami Hareket Cephesi (İHC) ABD'yle yakın ilişkileri ile tanınan Ürdün hükümetine çağrı yaptı. Çağrıda İsrail ile ilişkilerin dondurulması ve İsrail Büyükelçisi'nin sınırdışı edilmesi istendi.

Vahşete dayanak Ürdün, ABD'nin isteği üzerine, 26 Ekim 1994'te İsrail ile barış anlaşması imzalamıştı. Böylece İsrail'in devletliğini ilan etmesinden o tarihe kadar iki ülke arasında süren çatışma durumu son bulmuştu. İzak Rabin ve Amerikancı Kral Hüseyin arasında imzalanan anlaşmaya göre, iki ülke toprak mübadelesinde bulundu. Turizm, ticaret, su kaynakları, çevre koruması ve ihracat gibi konularda da işbirliği kanalları açıldı. Ancak İHC, bu anlaşmanın aslında İsrail'in siyonist varlığının tanınması olduğuna ve yayılmacı politikalarına, vahşet uygulamalarına ve Filistin işgaline yasal dayanak olduğuna dikkat çekti. Ürdün muhalefeti, bölgedeki tek çözümün İsrail işgal güçlerinin Filistin topraklarından çekilmesi olduğunu da vurguladı. Anlaşmanın halklar arasında değil hükümetler arasında yapıldığını vurgulayan muhalifler, Ürdün halkının İsrail vahşetini onaylamadığını dile getirdi.

6 Gün ihaneti Ürdün Kralı Hüseyin'in, 1973'teki 6 Gün Savaşları'nda dahi İsrail'i Arapların nasıl saldıracağı konusunda gizlice bilgilendirdiğine dikkat çeken El Cezire'nin Batı Şeria muhabiri Halid Amayreh, anlaşmadan kârlı çıkan tarafın İsrail olduğunu belirtti. Ürdün'ün anlaşmanın ekonomik yönünden de hiç faydalanamadığı söylenirken anlaşma taraftarları, böylece Ürdün'ün ABD'ye yakın ülkelerden biri olduğunu belirtiyorlar. Eski Ürdün Dışişleri Bakanı Mervan Muaşer, "Bu anlaşma Ürdün için halen stratejik bir seçenektir" derken, anlaşmanın güvenlik ve ticaret konularında da büyük bir fırsat olduğunu öne sürdü. İsrail'in Ürdün Büyükelçisi Yacov Hadas da, Ürdün ile ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini kaydetti. Ürdün, İsrail'in Filistin halkına karşı 'aşırı kuvvet' kullandığını bildirerek, büyükelçisini Tel Aviv'den geri çekmişti.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

'Saygı' Koalisyonu konferansını yaptı

SONRAKİ HABER

Bağdat'ta villaya silahlı baskın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...