01 Kasım 2004 22:00

Sanatla ve kitapla
   buluşma sona erdi

Bir kitap fuarı daha sonra erdi. 23. İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı, geçtiğimiz yıla oranla "10 bin" artışla, 270 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Ancak, kitap fuarı, Tepebaşı'nda ulaştığı ziyaretçi sayılarının halen 100 bin kişi gerisinde.

Paylaş
Bir kitap fuarı daha sonra erdi. 23. İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı, geçtiğimiz yıla oranla "10 bin" artışla, 270 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Ancak, kitap fuarı, Tepebaşı'nda ulaştığı ziyaretçi sayılarının halen 100 bin kişi gerisinde. Fuarın kente uzaklığına yönelik şikâyetler sürse de, yayınevleri ilgiden memnun kaldı. İstanbul Kitap Fuarı, bu yıl da sanat fuarı ile birlikte yapıldığı için, kitap fuarına gelenler aynı zamanda resim galerilerini, sanat atölyelerini de görme olanağı yakaladılar. Yaklaşık 400 yayınevinin katıldığı fuarda, kitapların pahalılığı hâlâ en büyük sorundu. Ziyaretçilerin indirimi fazla olan yayınevlerinin önünde biriken kalabalıklar göze çarptı. Kitap fuarında hemen her gün her standda birkaç yazar kitaplarını imzaladı. Ana başlığı,"Kültür, Sanat ve Edebiyatta Komşuluk" olarak belirlenen fuardaki bu toplantılar arasında en çok ilgiyi ise "Türkçemize Sahip Çıkıyoruz" paneli gördü. Önümüzdeki yıl artık "uluslararası" olması hedeflenen fuarda kitapların pahalılığından şikâyet eden ziyaretçilerden başka, öğrenci Avni Sermet gibi, "Her gün sigaraya bir sürü para veriyorum. Burada iki kitaba 15 milyon vermişim çok mu?" diye düşünenlere de rastlamak mümkündü. Yayınevleri de bu yıl ki ilgiden oldukça memnun görünüyordu.

'Daha iyi olabilir' Bu yıl kitaplara "sadece uzaktan bakan kuru kalabalığın pek bulunmadığını" belirten Varlık Yayınları yetkilisi Özlem Tezcek, "Bu fuara ilgi geçen seneye oranla daha yüksek. Galiba bu bütün yayıncıları sevindirdi. Okullardan getirilen öğrenciler fuara gelen insanları biraz rahatsız etti gibi. Ortam daraldı, biz de bundan şikâyetçiyiz" dedi. Gençlerin kitap almakta çekingen davrandıklarını söyleyen Gün Yayınları'dan İsmet Ayrık, "Orta yaş grubu kitaba daha çok ilgi gösteriyor, bizde ilgiden memnunuz ama insan yine de daha iyi olabilir diye düşünüyor" dedi. Geçen sene 260 bin kişinin gittiği kitap fuarını bu yıl 270 bin kişi ziyaret etti. 1995 ile 2000 yılları arasında Tepebaşı'ndaki Kitap Fuarı'nı ise ortalama 360 bin kişi ziyaret ediyordu.

Sanat fuarı Kitap fuarıyla birlikte yapılan 14. İstanbul Sanat Fuarı ise hem sakinliği hem de geniş galerileriyle görsel bir çekicilik taşıyordu. Kitap fuarının tıkış tıkışlığından uzak, ziyaretçilerin rahatça dolaştığı sanat fuarı, yurt dışından ve yurt içinden çeşitli galerilerin katılımıyla düzenlendi. İki ayrı salonda gerçekleştirilen sanat fuarının galeri yetkilileri hem ortamdan hem de ziyaretçi ilgisinde memnun kaldı. Akademililer Sanat Galerisi'den ressam Teoman Ata, sanat fuarının ticari boyutun dışında, bir kültür de yarattığını, gelen insanların burada sanatla, kültürle buluşmasının söz konusu olduğunu belirterek, "Anladığım kadarıyla, sanat fuarı giderek daha çok ilgi çekecek. Biraz kitap fuarının yedeklemesi gibi görünüyor ama bence hiç alakası yok. Burayı görsel ve sözel sanatın buluşması olarak görüyorum. Bu kadar büyük alanda sergiler olması çok önemli" dedi. Sanat fuarının daha çok konunun uzmanlarına, sanat öğrencilerine hitap ettiği düşünülse de, kitap fuarından sonra ziyaretçiler sanat galerilerini gezmeyi de ihmal etmedi. Sanat fuarına Adana'dan katılan Görüntü Sanat Galerisi'den Yüksel Yıldırım ise, "Burası çok gerekli bir buluşma. Eksiklikleri olsa da özen gösterilerek düzenlenmeli. Bu yıl izleyicinin düzeyi galerileri aştı. İzleyici ilgisi çok güzel, bu noktada galericilerin çok daha özenli olması lazım. İzleyici bilincinin her sene biraz daha yükseldiğini görüyorum" diyor. 200 sanatçının yapıtlarıyla birlikte 90 galerinin katıldığı sanat fuarında galeri sahipleri de, izleyiciler de fuardan memnun ayrıldı.


YAYINCILAR İLGİDEN MEMNUN

Duygu Çelik (Gendaş Kültür Yayınları): "Geçen yıla nazaran fuar çok yoğundu. Hafta içi kalabalığı hiç beklemiyorduk, hatta bu yüzden imza günlerini hafta sonlarına aldırdık, ancak hafta içi pazartesi, salı, çarşamba inanılmaz kalabalıktı. İftar saatinde azalmalar oldu, ancak yine de ilgili okuyucular vardı. O hali bile geçen yılki fuar kalabalığına denkti. Ücretsiz servislerin konulması çok etkili oldu. Öğretmenler, öğrencileri alıp geldiler."

Yılmaz Koruk (Ceylan Yayınları): "Fuar bu yıl Beylikdüzü'nde 3. yılına girdi. İnsanın alışkanlıkları arttıkça kalabalık da artıyor. Bununla birlikte kitap fuarının asıl içeriği de boşaltılıyor. Büyük yayınevlerinin tekeline dönüşüyor, yayınevleri, yazarları, imza günleri, şatafatlı standları ile gövde gösterisi yapıyor. Bizim gibi muhalif, küçük yayınevlerini görmezden gelmek gibi bir şey var. Hem TÜYAP şirketinde hem de medyada bu var. Bu büyük bir olumsuzluk. Buradaki asıl kurum, yazarlar ve yayıneviyle okuyucunun buluşması engelleniyor. TÜYAP direkt pazara dönüşüyor."

Necla Karagöz (Evrensel Basın Yayın): "Kimi günler sakindi ancak son 3 gün çok yoğunuz. Katılım yine de az. Geçen yıl daha az katılım vardı. Bu sene de tüm yoğunluk son 3 güne sarktı. Yine de memnunuz. Yoğun bir gün. İki gündür çok yorulduk ama güzel bir yorgunluk."

"Deniz Zarakolu (Belge Yayınevi): Geçen yıllara nazaran bayağı iyi, geliş gidişler oturmaya başladı. Ulaşım büyük oranda çözüldü. Büyük yayınevlerinin fuarda kapsadığı alanlar bile farklıdır. Daha büyük alanlarda çalışırlar, yayınevlerinin gövde gösterisine dönüştüğü tespiti doğrudur. Yayınevimize ilgi açısından ise daha yoğun olduğunu söylemek mümkün.Önümüzdeki yıl ulaşımdaki aksaklıkların giderilmesi gerekir."

Nuri Fırat (Aram Yayınevi): "Beylikdüzü'ndeki 3. yılda, tema farklı ve ilgi çekiciydi. Temayı bu yıl kısmen karşıladığını söyleyebiliriz, katılımcılar ve etkinlikler düzeyinde. Bütün yayınevlerinin katılımı açısından da TÜYAP için iyi geçtiğini söyleyebilirim. Bu yıl kısmen de olsa başarılabildi. Ancak bizim gibi muhalif yayınevleri için daha büyük yayınevlerinin gölgesinde alan kapladığı doğru. Medyada işleyiş biçimi de böyle. Bu yıl muhalif yayınevlerinin TÜYAP'a katılımı çok düşük oldu. Ancak TÜYAP'ı bir ifade alanı olarak görebiliriz. Okuyucuyla buluşma alanı olan TÜYAP'ın merkezi yerden uzaklaşması da bu mantığa götürüyor. Gösterişi dahi rahatsız edici."

Ayşe Doğan (Yaba Yayınları): "TÜYAP bu yıl çok iyi idi. Geçen seneki acıyı çeken birkaç yayınevi hiç katılmadı. Yapı, Peri gibi. Hafta içi okullar yoğunluktaydı. Neredeyse hiç oturmadık. Ulaşım sorununu kısmen çözdüler ancak önümüzdeki yıllarda daha da düzelmesini umuyoruz."

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kürt müziğine Mersin'den
   bir soluk (KOMA HEMDEM)

SONRAKİ HABER

'Mükemmel' aydının kara günü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...