Irak'ta bombalı pazar

Irak, hafta sonunu çatışmalarla geçirdi. Ramadi'de meydana gelen çatışmalarda 6 kişi ölürken Bakuba kentinde direnişçiler hükümet binalarının 3 Kasım'a kadar kapalı kalmasını isteyerek aksi halde saldıracaklarını ilan ettiler.

Irak, pazar gününe çeşitli şehirlerdeki patlamalar ve bombalamalarla başladı. Bağdat'ta iki ulusal muhafız öldürülürken Ramadi'de ABD askerleri ve direnişçiler arasındaki çatışmalarda da 6 kişi öldürüldü. Hastane kaynakları, Ramadi'deki çatışmalarda 8 kişinin de yaralandığını söyledi. Görgü tanıkları, okulların ve dükkanların günlerdir kapalı olduğu kentin çeşitli bölgelerinde zaman zaman çatışma seslerinin duyulduğunu söyledi. ABD ordusundan yapılan açıklamada, Ramadi'de "düzenin yeniden sağlanması için" asker sayısının iki katına çıkarılacağı belirtilmişti. Bakuba'da ise direnişçiler, hükümet binalarının 3 Kasım'a kadar kapalı kalmasını isteyen bildiriler dağıttı. Irak Direnişi Genel Komutanlığı imzalı bildirilerde, uyarıya uymayan tüm kamu kurumlarının vurulacağı, buralarda çalışanların ajan olarak görüleceği belirtildi. Irak polisinin de uyarıldığı bildirilerde, sağlık kuruluşlarının bu uyarının dışında olduğu kaydedildi.

Japon rehine öldürüldü Öte yandan Japon rehine Shosei Koda'nın öldürüldüğü kesinleşti. Japonya Başbakanı Juniçiro Koizumi, Shosei Koda'nın öldürülmesinin ardından, askerlerini çekmeyeceklerini bildirirken muhalefet, Japon askerlerinin Irak'tan çekilmesi yönündeki çağrılarını yineledi. Demokrat Parti Başkanı Katsuya Okada, "Askerler Irak'a gönderilmemiş olsaydı, bu olay olmazdı. Askerlerin çekilmesini istiyoruz" dedi. Irak'ta kaçırılan Polonyalı rehine Teresa Borcz Halifa'yla ilgili de bir kaset yayınlandı. Kasette Halifa, hayatının tehlikede olduğunu açıkladı. El Cezire'de yayınlanan kasette, Halifa, direnişçilerin Polonya askerlerinin çekilmesi ve kadın tutukluların bırakılması taleplerinin yerine getirilmesini istedi.

Türk tankerine saldırı Irak'ın kuzeyinde, bir Türk tankerine ateş açılarak şoförünün öldürüldüğü bildirildi. Irak polisi, önceki gece İshak köyü yakınlarında silahlı kişilerin bir Türk tankerine ateş açtığını söyledi. Polis, saldırıda milliyeti açıklanmayan kamyon şoförünün öldürüldüğünü ve tankerin, içindeki cesetle birlikte kaçırıldığını belirtti.


Allavi yine tehdit etti Irak Başbakanı İyad Allavi, ABD bombardımanı altındaki Felluce'ye askeri saldırı başlatılmasını istedi. Amaçlarının Felluce'yi 'kurtarmak' olduğunu söyleyen Allavi, "sabırlarının tükenmekte" olduğunu belirtti. Allavi ayrıca bugüne kadar İzzet İbrahim El Duri'nin 3 bin yandaşının yakalandığını iddia etti. Allavi, son birkaç hafta içinde çoğu Iraklı olmayan Araplardan oluşan 167 'dinci militanın' yakalandığını da öne sürdü.

www.evrensel.net