30 Ekim 2004 21:00

Ukrayna'ya seçim tehdidi

ABD yönetimi, Ukrayna'daki devlet başkanlığı seçimini etkilemek için son hamlesini yaptı. Amerikalı diplomatlar, 'seçimin adil olmaması halinde bir dizi yaptırım uygulamayı düşüneceklerini' ilan ettiler.

Paylaş
Ukrayna'da devlet başkanlığı seçimleri bugün yapılıyor. ABD yönetimi, seçimlere son anda müdahale ederek, "oylamanın adil olmaması halinde tedbirler alacağını" ilan etti. Seçimlerde gözlemci olan AGİT'in (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) ABD misyonundan yapılan açıklamada, seçimlerde "uluslararası standartların" uygulanmaması halinde, "sorumlulara bir dizi yaptırım uygulanmasının" gündeme geleceği açıklandı. Açıklamada, "ABD-Ukrayna ilişkileri ve Ukrayna'nın Avrupa-Atlantik kurumlarına entegrasyonu sorunlar yaşayacaktır" denilerek, tehdit somutlaştırıldı.

Batı yanlısı adaya destek Amerikalı diplomatlar, Ukrayna hükümetinin "son günlerdeki bir dizi provokatif ve şiddet içeren eylemin arkasında olduğu" suçlamasını da yönelterek, 23-24 Ekim tarihlerinde eylem yapan bir grup muhalifin polis tarafından dövüldüğünü hatırlattı.

'Medyaya baskı' suçlaması Washington yönetimi böylece, Batı yanlısı muhalif aday Viktor Yuşçenko'ya tam destek verdiğini ilan etmiş oldu. Rusya yanlısı aday Viktor Yanukoviç'e, daha önce birçok suçlama yöneltilmişti. Amerikalılar, Yanukoviç'i "medyaya baskı yapmak" ile, ona destek veren Devlet Başkanı Leonid Kuçma'yı ise "devletin olanaklarını Yanukoviç için kullanmak" ile suçluyor.

Özel makale yazdı ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Armitage, önceki gün İngiliz Financial Times'ta yayınlanan makalesinde, "Ukrayna hükümeti, seçim kampanyasını lekeleyen ihlallere son vermelidir. Kötü bir seçim, bizi, ilişkimizi gözden geçirmeye zorlayacaktır" dedi. Önceki gün, altı özel televizyon istasyonundan 160 gazeteci, ortak bir demeç yayınlayarak, hükümetin medya üzerinde baskı yaptığını öne sürdü. Demeçte, "Yetkililer ve bazı televizyonların sahipleri, sesimizi kısmaya çalışıyor" denildi. Perşembe günü ise, yedi televizyon çalışanı aynı gerekçeyle istifa etti. ABD'den gelen tehdit, Yanukoviç'e tam destek veren Rusya'yı da tedirgin etti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ziyaretinde televizyonlara çıkmış ve açıkça, Yanukoviç'e oy kullanılması çağrısını yapmıştı. Anketlere göre iki aday, başabaş gidiyor. Bu durumda, kasım ayında ikinci tur seçimler yapılabilecek.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

HABER... HABER...

SONRAKİ HABER

El Kaide müdahalesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...