29 Ekim 2004 01:00

Asil Marius'u kurtarmak…

Kral Arthur efsanesi Britanya'nın en önemli söylencelerinden birisi. Arthur'un gerçekte kim olduğu tam olarak bilinmese de şimdiye kadar birçok filme konu oldu.

Paylaş
Kral Arthur efsanesi Britanya'nın en önemli söylencelerinden birisi. Arthur'un gerçekte kim olduğu tam olarak bilinmese de şimdiye kadar birçok filme konu oldu. Bugün gösterime giren Antoine Fugua'nın "Kral Arthur"u ise, bu tarihi kahramanın bir Romalı şövalye olduğu görüşünde. Romalılar tarafından Britanya'ya gönderilen ve bir grup şövalyeye komutanlık eden Arthur'un tek bir amacı vardır. Onbeş yıllık görev süresini tamamlamak ve bir an önce Roma'ya geri dönmek. Ama ona ve adamlarına son bir görev daha verilir. Yuvarlak Masa Şövalyeleri olarak bilinen yardımcıları Lancelot, Galahad, Bors, Tristan ve Gawain ile birlikte Britanya'da son bir kurtarma operasyonu yapmaları gerekmektedir. Roma'nın Britanya'dan geri çekilişi gerçekleşmektedir ve arka bölgelerde Saxsonların tehdidi altında bir kale kalmıştır. Bu kalede yaşayan Marius adındaki Romalı bir asilzade ve ailesi Roma'nın geleceği açısından önemlidir. Arthur ve adamları onları kurtarmakla görevlendirilir. Bu görev zor bir görevdir. Çünkü Saxson tehlikesi yaklaşmıştır ve şövalyeler için çatışma kaçınılmazdır. Yani bir tür "Er Ryan'ı Kurtarmak" öyküsü.

Vasatı aşamıyor Son yılların "moda" türlerinden tarihi sinemanın yeni bir örneği olan Kral Arthur'un iyi bir film olduğunu söylemek de zor. Çünkü, filmi öne çıkartan herhangi bir özelliği de yok. Senaryosu, oyunluk, kostüm, dekor vs. Filme dair bütün unsurlar kötü değil. Ama vasatın üzerine de çıkamıyor. Arthur'un tek artısı hikâyeye getirdiği farklı yorum.

Merak edenler için…


Kral Arthur Orijinal Dı:King Arthur Yönetmen:Antoine Fuqua Oyuncular:Clive Owen, Stephen Dillane, Keira Knightley, Hugh Dancy, Ioann Gruffudd, Mads Mikkelsen Senaryo:David Franzoni Görüntü Yönetmeni:Slawomir Idziak Müzik:Hans Zimmer Yapım:2004, ABD / İrlanda Tür:Aksiyon - Macera Süre:130 dk.

ÖNCEKİ HABER

Vuruyor ama sarsamıyor

SONRAKİ HABER

Oluç: Açlık grevi görüşmelerinin çözüm süreciyle alakası yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa