29 Ekim 2004 01:00

Yıkım durduruldu

Pendik'te önceki günkü olaylı yıkımların ardından dün de hareketli bir gün yaşandı. Yeni yıkımlar olacağı gerekçesiyle yollara barikat kuran mahalleli sabah saatlerinde belediyeye yürüdü. Belediye başkanıyla yapılan görüşmenin ardından yıkımın durdurulması kararlaştırıldı.

Paylaş
Pendik Ertuğrul Gazi Mahallesi'nde (Aydos Mevkii) önceki gün 14 gecekondunun yıkılmasının ardından yıkımın devam edeceği endişesiyle yollara yeniden barikat kuruldu. Binlerce polis ve jandarma mahalleyi abluka altına aldı. Çevredeki villa sahiplerinin "temizlik yapılması" talebiyle evlerinin yıkıldığını belirten mahalle halkı, belediyeye yürüdü. Yapılan görüşmelerin ardından yıkım işleminin durdurulması kararlaştırıldı. Aydos Mevkii'ndeki diğer gecekonduların yıkılacağını öne süren yüzlerce kişi, gece saatlerinde mahallede yer alan Koyulhisar Çaylı Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği önünde toplandı. Ardından çevreden tahta parçaları, çöp kutuları, elektrik direkleri ve araç lastiklerini mahallenin girişindeki yollara getiren gecekondu sahipleri, yolu trafiğe kapattılar. Ardından, yeni yıkım yapılmasını engellemek amacıyla barikatların arkasında toplanan kalabalık, burada beklemeye başladı.

Okula gitmediler Bekleyiş sırasında mahalleye gelen polis panzerleri, barikatları kaldırmaya başladı. Panzerlerle üzerlerinden geçerek barikatları kaldırmaya çalışan polisler, bölgedeki kişiler tarafından taşlandı. Kısa süreli gerginlik sonrası panzerlerle barikatları kaldıran polisler, ardından bölgeden uzaklaştı. Panzerlerin ayrılmasından sonra cadde ve yollara tekrar barikat kuran ve aralarında kadın ile çocukların da bulunduğu çok sayıda kişi, belediyeyi protesto etti. Mahalledeki gerginlik nedeniyle Ercan Görür İlköğretim Okulu'nda eğitim gören öğrenciler de okula gitmedi.

Belediyeye yürüdüler Dün sabah saatlerinde ise yaklaşık 2 bin kişi, Pendik Belediyesi'ne doğru yürüyüş başlattı. Aydos'ta toplanan ve aralarında kadın ile çocukların da bulunduğu grup, saat 10.00 sıralarında yürüyüşe geçti. ''Aydos'u yıktırmayacağız'' yazılı bez afiş taşıyan gruptakiler, yürüyüş sırasında çeşitli sloganlar attı. Yürüyüş devam ederken mahalleliyi temsilen 20 kişi, Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya ile görüştü. Görüşmenin ardından açıklama yapan temsilciler, Belediye Başkanı Kaya'nın yeni yıkım yapılmayacağı sözünü verdiğini söylediler. Bu açıklamanın ardından bölgedeki tansiyonun bir nebze de olsa düştüğü görüldü. Kaya da yaptığı açıklamada, evleri yıkılan gecekondu sahiplerine yer tahsis edilmesi amacıyla AKP ve CHP'lilerden oluşan bir komisyon kurulacağını söyledi. Aydos'ta önceki gün öğle saatlerinde 14 gecekondu yıkılmış, belediye 130 gecekondunun daha yıkılacağını açıklamıştı.

ÖNCEKİ HABER

BİRİNCİLİĞE OTURACAK

SONRAKİ HABER

Afrika sıcakları geliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa