28 Ekim 2004 21:00

Seçimlere gölge düştü bile

'Özgürlükler ülkesi' ABD'de seçmenlerin çoğu, adil bir seçimin imkânsız olduğu görüşünde. Seçime günler kala yaşananlar da bu görüşü doğruluyor.

Paylaş
ABD'de birçok kesim, bir önceki başkanlık seçimlerinde yaşanan sandık skandallarının tekrar edeceğinden emin. Bazı eyaletlerde 2 Kasım seçimleri için oy kullanılmaya başlanmasıyla, bu şüpheleri doğrulayan skandallar yaşanmaya başlandı bile. Seçim makineleri bozuldu, birçok yerde seçmen listelerinde hile yapıldığı ortaya çıktı. Seçim için geri sayan ABD'de halk 'özgür ve adil' seçimden umudunu kesmiş görünüyor. 2000 seçimlerinde yaşanan Florida krizinin tekrarlanmayacağını düşünenler dahi, seçimlerin adil olmayacağından emin.

Elektronik sistem çöktü Halkın oy kullanmaya başladığı Florida'dan seçim gözlemlerini yazan İngiliz gazeteci Andrew Gumbel, daha ilk günden en kalabalık üç seçim bölgesinde seçmen kimliklerini tespit etmek için kurulan sistemin çöktüğünü, bunun da gecikmelere neden olduğunu belirtti. Gumbel, 2000 seçimleri gibi bu seçimlerde de daha çok yoksul ve siyah insanların yaşadığı bölgelerde 'aksaklıklar' yaşandığına dikkat çekti. Bu bölgelerden biri, geçen seçimlerde 27 bin kişinin oy kullanma hakkının elinden alındığı Jacksonville. Demokrat Parti oylarının ağırlıklı olduğu bölgede daha ilk günde bir seçim gözlemcisi 'sağlık durumunu' gerekçe göstererek istifa etti. Gözlemci, siyah Amerikalıların yaşadığı bu bölgede oy kullanma işleminin önceden başlamasını sağladığı için eleştiri yağmuruna tutulmuştu.

Ölüyü dirilttiler! Gumbel, başka bölgelerde de oy kullanma makinelerinin bozulmasıyla birçok kişinin oy kullanmadığına dikkat çekti. Özellikle oy kullanma talimatlarını İngilizce'nin dışında bir dilde okumak isteyen seçmenler, makine hatalarıyla karşılaşıyor. Hatta birçok bölgede İngilizce dışı diller seçeneği tamamen iptal edildi. Nebraska ve Ohio'da yaşananlar başka bir skandal. Nebraska'da "ölüler" oy kullanmak için başvuruda bulunurken, Ohio'da uyuşturucu karşılığı seçmen kartı alındığı bildirildi. Ohio Valisi Ken Blackwell Cumhuriyetçi Parti'den seçilmişti. Blackwell, geçici seçmenler için oy kullanmayı neredeyse imkânsız kılıyor. Daha çok öğrenci ve işçilerin oluşturduğu bu kesimin oy kullanmasının önlenmesi, daha önce yargıya taşınmıştı.

Oylar ortada yok Son usulsüzlük ise, yine Florida eyaletinde yaşandı. Postayla kullanılan onbinlerce oyun "adresine ulaşmadığı" açıklandı. BBC'nin haberine göre, Miami'nin kuzeyindeki Broward bölgesinden posta yoluyla gelen 60 bin oydan sadece 2000'i adresine ulaştı. Bir posta yetkilisi, 58 bin mektubun ortadan kaybolmasının imkânsız olduğunu söyledi. Bu durumda, "oyların belki de hiç kullanılmadığı" üzerinde duruluyor.


Demokrat Parti ne kadar masum? Demokrat Parti, yaklaşık 10 bin avukatı ülke çapında seçimlerde yaşanacak yolsuzlukları denetlemek için tuttu. Ancak John Kerry'yi aday gösteren partinin de sütten çıkmış ak kaşık olduğu söylenemez. Oregon, Pennsylvania ve Nevada'da, Sproul&Associates adlı Demokrat Parti'ye bağlı çalışan danışma grubunun, kendisini 'sivil toplum örgütü' olarak tanıtarak süpermarketlerin ve kütüphanelerin önünde seçmen kayıt formlarını topladıkları duyuruldu. İddiaya göre grubun üyeleri, Demokrat Parti'ye oy vereceğini söyleyen seçmenlerin kayıtlarını yaptırırken Cumhuriyetçi Parti'ye oy vereceklerin kayıt formlarını en yakın çöp kutusuna atıyor. Bu durum iki seçmenin mahkemeye başvurmasıyla ortaya çıktı. Demokratlardan 600 bin dolar alan şirket, iddiaları reddetti.


37 GAZETE BUSH'U TERKETTİ ABD'de yayınlanan toplam 37 gazete, 2000 yılında George W. Bush'u destekledikleri için okuyucularına "özeleştiri" vererek, bu seçimlerde John Kerry'ye destek sundu. Bu gazeteler arasında önde gelenlerden biri, Chicago Sun-Times. Gazete, pazar günü yayınladığı başyazıda "2000 yılında yanlış bir tercih yaptığını" ilan etti. Yazıda, "John Kerry, ABD'nin bir haydut devlet değil, bir dünya lideri olduğunu bilen bir aday" denildi. Demokrat Parti kampına "iltica eden" diğer gazeteler arasında Los Angeles Daily News, Memphis Commercial Appeal ve Bush'un memleketi Crawford'da yayınlanan Lone Star Iconoclast da bulunuyor. Memphis Commercial Appeal, 40 yıl önceki Lyndon Johnson'dan bu yana, ilk kez bir Demokrat adayı destekliyor. Toplam 142 ABD gazetesi John Kerry'ye açık desteğini ilan etti. Bush'a destek veren gazete sayısı ise 123'te kaldı.


Bu da seçim şiddeti! ABD başkanlık seçimine birkaç gün kala, siyasi bağlantılı şiddet olayları yaşanmaya başladı. Florida eyaletinde Stephen Scott Soper adlı asker adayı genç, "Senden ayrılıyorum, seçimde de Demokrat Parti'nin adayı John Kerry'ye oy vereceğim" diyen kız arkadaşına saldırdı. Tornavidayla kız arkadaşını öldürmeye çalışan genSoper, polis tarafından tutuklandı. Yine Florida'da meydana gelen ikinci olayda ise Bush'a yakınlığıyla tanınan Cumhuriyetçi Partili Temsilciler Meclisi üyesi Katherine Harris'i yolda otomobiliyle ezmeye çalışan Barry Seltzer adlı Demokrat Partili, polis tarafından tutuklandı.

ÖNCEKİ HABER

Fatura Rusya'ya kesildi!

SONRAKİ HABER

Binali Yıldırım, seçim çalışmalarında devletin kiraladığı aracı kullanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa