28 Ekim 2004 01:00

Emekçi SSK'yı koruyacak

SSK hastanelerinin devrine karşı çıkan işçi ve emekçiler, "SSK bizimdir satılamaz" dediler. Emek Platformu'nun çağrısıyla dün bir çok ilde eylem yapan emekçiler, daha kitlesel ve etkili eylemlere hazırlandıklarını duyurdular.

Paylaş
Emek Platformu'nun çağrısına uyan binlerce işçi ve emekçi, SSK hastanelerinin devir kararını protesto etti. Kararın geri çekilmesini ve özelleştirmeden vazgeçilmesini isteyen emekçiler, hükümeti daha güçlü eylemlerle uyardılar. İstanbul'daki eyleme 1500'ü aşkın kişi katıldı. Türk-İş, DİSK, Tabib Odası, TMMOB ve KESK'e bağlı sendikalar, Perpa önünde toplanarak SSK Okmeydanı Hastanesi'ne yürüdüler. "Kamuda yağmaya talana hayır", "AKP sağlığa zararlıdır", "Emekçiler yürüyor direniş büyüyor" sloganlarını atan işçi ve emekçiler, SSK'ları koruyacaklarını bildirdiler.

Miting çağrısı SSK Okmeydanı Hastanesi'ne kurulan çadırın önünde açıklama yapan Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Mustafa Türkel, "Buraya dokunan ellere karşı bütün gücümüzü ortaya koyacağız, gerekirse bu elleri kırarız" diye konuştu. Türkel, haftaya bütün illerde SSK hastanelerinin önünü miting alanına çevirme çağrısı yaptı. Aynı zamanda Tek Gıda-İş Sendikası'nın Genel Sekreteri olan Türkel'in kararlı konuşmasına karşılık, eylemde sendikasına üye işçilerin bulunmaması dikkat çekti.

Genel grev çağrısı KESK Genel Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Güven Gerçek, SSK'ların önce Sağlık Bakanlığı'na devredileceğini, ardından özelleştirileceğini söyledi. Saldırılara karşı genel grevin örgütlenmesi gerektiğini söyleyen Gerçek, "Ya genel grev yapacağız ya da çocuklarımıza ve tarihe hesap vereceğiz" diye konuştu. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de emekçilerin yaşama hakkının ellerinden alındığını belirterek, şunları söyledi: "Bize meydan okuyanlara biz de meydan okuyoruz. Hodri meydan! Bundan sonra Emek Platformu olarak birleştik. Bu tasarının geri çekilmesini istiyoruz. Onlar bunun bedelini ödemeye hazırsa, biz de hazırız."

Türk-İş'e 'şalter' hatırlatması Ankara'da Dışkapı SSK Hastanesi önünde yapılan eylemde, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç konuşurken, "Şalter, şalter" diye bağıran ve "Şalter ne zaman inecek?" diye soran işçiler, sık sık "Şalter inecek, hükümet gidecek" sloganını attılar. Kılıç ise "zamanı gelince o da inecek" diye yanıt verdi.

Çukurova'da büyük tepki Hastanelerin devrine Adanalı emekçiler de büyük tepki gösterdi. Adana Emek Platformu'nun çağrısıyla SSK Bölge Hastanesi Hizmet Binası önünde toplanan emekçiler, "SSK bizimdir satılamaz" dediler ve genel grev uyarısında bulundular. Türk-İş 4.Bölge Temsilcisi Hüseyin Kaya Elbek, yıllardır hastaneleri sömürenlerin şimdi de hastanelere el koymaya çalıştıklarına dikkat çekti. Kamusal sağlık anlayışından uzaklaşıldığına işaret eden Adana Tabip Odası Başkanı Osman Küçükosmanoğlu da, sosyal güvenliği tehdit eden AKP Hükümeti'nin emekçilerin birleşik gücü karşısında 1 Mart savaş tezkeresi sürecinde olduğu gibi geri adım atmak zorunda kalacağını belirtti. Türk-İş Genel Sekreteri ve Tes-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu da hükümetin ateşle oynadığını ifade etti.

ÖNCEKİ HABER

17 ARALIK MESAİSİ

SONRAKİ HABER

Halime Encu: Veli kalmıştı elimde, onu da aldılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa