Fotoğraf: Evrensel

Uçakları aldı, söz alamadı

Berlin'deki zirvede konuşulanlar konusunda sorulan sorulara sadece "Yüzüme bakın anlarsınız" cevabını veren Başbakan Erdoğan, Fransa'dan uçakları aldı ama kesin bir söz alamadı.

Berlin'deki zirvede konuşulanlar konusunda sorulan sorulara sadece "Yüzüme bakın anlarsınız" cevabını veren Başbakan Erdoğan, Fransa'dan uçakları aldı ama kesin bir söz alamadı. Zirvede, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın müzakere tarihini bir yıl erteleme önerisi getirdiği bildirildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Berlin'den dönüşünde havaalanında zirve hakkında bilgi verdi. Erdoğan, Türkiye'nin AB'ye katılım sürecini etraflı bir şekilde değerlendirme imkânı bulduklarını söyledi. Bu vesile ile aralık ayında üyelik müzakerelerine başlanmasıyla ilgili alınacak karar hakkında Türkiye'nin görüş ve beklentilerini liderlere ilettiklerini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti: ''Kendilerinin bu konudaki olumlu yaklaşımlarını da görmek bizleri bu noktada mutlu etti. Türkiye, AB'ye katılım sürecinde attığı adımları geri dönülmez telakki etmek suretiyle bu süreci şüphesiz ki devam ettirecektir. Bundan sonraki beklentimiz, 17 Aralık'ta AB üyesi ülke liderlerinin koşulsuz, ayrımcılığa mahal vermeyen ve müzakere sürecini sürdürülebilir kılan bir karar almalarıdır.'' Fransa'nın Türkiye'yi destekleyip desteklemediğine dair kesin bir açıklama yapmayan Erdoğan, uzun uzun Fransa'dan satın alınan 36 Airbus tipi uçağı övdü. Erdoğan, 29 Ekim Cuma günü Roma'da AB Anayasası'nın imza töreninin yapılacağını da anımsatarak, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile birlikte Roma'daki toplantıda da AB hükümet ve devlet başkanlarıyla görüşme imkânı bulacaklarını belirtti. Erdoğan, Roma'da da ikili görüşmeleri yoğun bir şekilde devam ettireceklerini kaydetti.


'TARİHTE ANLAŞAMADILAR' Berlin zirvesi, Fransız basınında büyük yankı buldu. Gazeteler, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve Alman Başbakanı Gerhard Schröder'in Türkiye ile üyelik müzakerelerinin başlamasına destek verdiğini vurgularken Liberation da, Chirac ve Schröder'in müzakerelerin tarihi konusunda anlaşmadıklarını bildirdi.

Libération Liberation gazetesi, Ocak 2003'den bu yana çok yakınlaşmış olan Chirac ile Schröder'in, Türkiye dosyası konusunda ilk gerçek görüş ayrılıklarını yaşadıklarını vurguladı. Gazete, Berlin'de Chirac ve Schröder'in Türkiye ile üyelik müzakerelerinin başlamasını birlikte desteklediklerini belirterek "Ancak belli ki ne müzakerelerin başlamasına ilişkin modaliteler, ne de tarih konusunda anlaştılar" diye yazdı.

Lefıgaro Chirac ile Schröder'in iki ülkenin kamuoylarına karşın Türkiye konusunda ortak bir cephe oluşturdukları yorumunu yapan Le Figaro ise, müzakerelerin 2005 veya 2006 yılının başında başlayacağını belirtti. Bir tek müzakere tarihinin belirlenmesi kaldığına dikkat çeken gazete, Chirac'in esas müzakerelerden önce ön müzakerelerin yapılmasını dışladığını kaydetti.

Le Monde Türkiye'nin Berlin zirvesinin büyük konusu olduğunu ifade eden Le Monde, Chirac ve Schröder'in Türkiye'nin AB üyeliğine yönelik müzakereleri destekleyeceklerini bildirdiklerine işaret etti. Chirac'ın Fransızlara danışılacağını söylediğini kaydeden gazete, Türkiye'nin kararlı olduğunu, Başbakan Erdoğan'ın üyelikten başka alternatif kabul etmeyecekleri sözlerine dikkat çekti.

www.evrensel.net