27 Ekim 2004 21:00

Avrupa'yı sarsan kriz

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Avrupa Parlamentosu'ndan gelen baskı üzerine, AB Komisyonu üyeleri için genel kurulda dün yapılması gereken güvenoylamasını erteledi.

Paylaş
Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Avrupa Parlamentosu'ndan gelen baskı üzerine, AB Komisyonu üyeleri için genel kurulda dün yapılması gereken güvenoylamasını erteledi. Avrupa Parlamentosu'nda konuşma yapan Barroso, "mevcut koşullar içinde şu anda güvenoyu yapilmasinin Avrupa kurumlari ve projesine zarar verecegini" belirtti ve oylamanın "ileri bir tarihte yapılacağını" söyledi. AB dönem başkani Hollanda'nın Dışişleri Bakan Yardımcısı Atzo Nicolai de yaptığı açıklamada, Romano Prodi başkanlığındaki eski komisyonun gerektiği sürece görevde kalacağını bildirdi. Prodi'nin görev süresi ay sonunda doluyor.

Muhafazakâr siyasetçiye tepki Güvenoylamasının ertelenmesi, Avrupa Birliği'nde temsil edilen siyasi yapılar arasındaki sorunların ulaştığı noktayı gösteriyor. AB Komisyonu'nun adalet işlerinden sorumlu temsilcisi Italyan Rocco Buttiglione'nin, bir süre önce yaptığı açıklamada, "eşcinselligin günah oldugunu" ve "bekar annelerin kötü anneler olduğunu" söylemesi, özellikle sol ve çevreci partilerde büyük tepki yaratmıştı. Avrupa Parlamentosu'ndaki Sosyalist ve Yeşiller temsilcileri, Italyan temsilcinin degiştirilmemesi halinde, genel kurulda AB Komisyonu'na güvenoyu vermeyecekleri uyarısında bulunmuşlardı. Hıristiyan Demokrat Grup içindeki İngiliz parlamenterler de AB Komisyonu'na "hayır" diyeceklerini bildirmişlerdi.

Zirve yapilacak Hollanda, patlak veren kriz üzerine, konuyla ilgili bir zirve düzenlemeyi planliyor. Hollanda Dişişleri Bakanligi'ndan alınan bilgiye göre, zirvenin İtalya'nın başkenti Roma'da AB Anayasası'nın imzalanacağı törenden önce yapılmasına çalışılacak. AB Anayasası, 29 Ekim'de imzalanacak.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

AB'nin savaş birimi

SONRAKİ HABER

'Emperyalistleri rahatsız etmeliyiz'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...