26 Ekim 2004 21:00

Gazeteciler yargılanıyor

"AB'ye uyum" adı altında yapılan düzenlemelerle özgürlüklerin önündeki engellerin kaldırıldığı propogandasının yapıldığı günümüzde, Dicle Haber Ajansı çalışanları, görevleri gereği yaptıkları haber ve çektikleri fotoğraflar nedeniyle yargılanıyorlar.

Paylaş
NATO Zirvesi öncesinde "güvenlik gerekçesi" ile Dicle Haber Ajansı'na (DİHA) düzenlenen polis baskını sonrasında açılan davanın ilk duruşması dün görülmeye başlandı. Kongre-Gel örgütüne "üye olmak" ve "yardım yataklık" iddialarıyla yargılanan DİHA çalışanları suçlamaları reddederek, haklarında delil olarak gösterilen belgeleri "haber" amaçlı bulundurduklarını söylediler. 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasına, DİHA Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Balık, Editör Evin Katurman, Muhabir Meryem Yılmaz ve Beyhan Sekmen katılırken, Kenan Kıray'ın yerine avukatı hazır bulundu. Aynı dosya kapsamında yargılanan Özgür Halk Dergisi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Barış Güllü ise başka bir dosyadan Tekirdağ 2 No'lu F Tipi'nde tutuklu bulunması nedeni ile duruşmaya katılmadı.

Fotoğraflar haber amaçlı DİHA Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Balık, savunmasında, ajanslarına ait bir tanıtım broşürünü mahkeme heyetine sunarak, geniş bir haber ağına sahip olduklarını anlattı. 4 Nisan 2002 tarihinde kurulan Dicle Haber Ajansı'nın, herkesin haber alma, bilgi edinme, özgür düşüncesini ifade etme ve eleştiri hakkına sahip olduğu fikrinden hareketle, hızlı, güvenilir, objektif habercilik yaptığını belirten Balık, "Evrensel değerler olan insan hak ve özgürlüklerine, ırk, dil, din, mezhep, cinsiyet farkı gözetmeksizin toplumsal farklılıklara saygılı, toplumun doğru haber alma hakkına sonuna kadar bağlı, basın etiğinden taviz vermeyen, her türlü sansürü reddeden genç, eğitimli editör, muhabir, foto muhabiri, kameraman ve idari kadrodakilerle çalışmalarımızı sürdürmekteyiz" dedi. Balık, iddianamede delil olarak gösterilen fotoğraf ve bazı belgeleri de haber amaçlı kullandıklarına dikkat çekti.

'Yüzleşebilirim' Haber Editörü Evin Katurman da yaklaşık 3 yıldır ajansta çalıştığını, haber redakte ettiğini söyleyerek, "Ben haberleri yayına veririm, bunun dışında bulunan görüntüler bana ait değil" dedi. Muhabir Meryem Yılmaz ise daha önceden sağlık muhabiri olarak görev yaptığı ajansta artık çalışmadığını anlattı. Bunun üzerine hakim, Yılmaz'a, geçmiş yıllarda örgütle ilişkisi olduğu iddiasıyla gözaltına alınan ve sorgusunun ardından serbest bırakılan "Veysi Yiğit'i tanıyor musun?" diye sordu. Yılmaz'ın, "hayır" yanıtı üzerine hakimin "Ama o seni çok iyi tanıyor" demesi dikkat çekti. Yılmaz, hakimin bu sözlerine karşılık, gerektiğinde Veysi Yiğit ile yüzleşebileceğini belirterek, hakkındaki suçlamaları reddetti. Duruşma, savunmaların alınması amacıyla 23 Aralık tarihine ertelendi.

19 kişi gözaltına alınmıştı NATO Zirvesi öncesinde DİHA'nın Şişli'de bulunan binası İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele polisleri tarafından basılmış ve binada bulunan DİHA çalışanları gözaltına alınmıştı. 19 DİHA çalışanının gözaltına alındığı baskın sonrasında DİHA Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Balık, Editör Evin Katurman, Muhabir Meryem Yılmaz ve Beyhan Sekmen hakkında "yasa dışı örgüte üyelik", Kenan Kıray hakkında ise "örgütü yardım ve yataklık etmek" iddiasıyla dava açılmıştı.

ÖNCEKİ HABER

Sözleşmeli eğitim dönemi

SONRAKİ HABER

CHP’li Sertel: TRT İzmir’de 10 adet silah ortadan kayboldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa