26 Ekim 2004 21:00

Sözleşmeli eğitim dönemi

Namık Kemal İlköğretim Okulu'nun Anaokulu'na kayıt yaptırmak isteyen velilere, Okul Müdürü Kemal Kırbaş tarafından sözleşme imzalattırılıyor. Eğitim Sen 7 No'lu Şube Başkanı Emin Ekinci uygulamaya tepki gösterdi.

Paylaş
Öğrenciyi müşteri yerine koyan eğitim anlayışına, anaokulu öğrencisi velileri ile okul müdürü arasında ikili sözleşme imzalanması örneği eklendi. Namık Kemal İlköğretim Okulu'nda Anaokuluna kayıt yaptıracak öğrenci velisine 12 maddelik sözleşme imzalatılıyor. Okul Müdürü Cemal Kırbaş ile imzalanan sözleşme hükümlerinin veliler tarafından mutlaka yerine getirilmesi gerekiyor. Sözleşmede anaokulu ücreti 85 milyonun her ayın 20'sine kadar ödenip dekontun okula verilmesinden, düzenlenen toplantılara zorunlu katılımaya kadar farklı maddeler bulunuyor. Sözleşme "sözleşme şartlarını yerine getirmeyen taraflar için gerekli yasal işlemler yürürlüğe girer" ibaresiyle son buluyor.

Markalara özel önem Sözleşme imzalayarak çocuğunu okula yazdıran velinin eline bir de malzeme listesi tutuşturuluyor. Markaların itinayla belirtildiği 16 maddelik malzeme listesinde bir takım iç çamaşırdan, 8 rulo tuvalet kağıdına kadar birçok malzeme isteniyor. Malzeme listesinin tamamının fiyatı yaklaşık 100 milyonu buluyor. Özellikle markalarının belirtildiği isteklerin bulunduğu malzeme listesi de tamamlandığı zaman öğrenci anaokuluna başlayabiliyor.

Eğitimcilikle bağdaşmaz Namık Kemal İlköğretim Okulu'nda uygulanan sözleşmeye tepki gösteren Eğitim Sen 7 No'lu Şube Başkanı Emin Ekinci, öğrencilerin eğitim düzeyinin yükseltilmesi için okul öncesine önem veren ailelerin duyarlılıklarını kullanarak okulun ekonomik koşullarının müdürleri tarafından düzeltilmeye gidildiğini belirtti. Teşvik edilmesi gerekirken velilerin duyarlılıklarını ranta dönüştüren anlayışın eğitimci anlayışı olamayacağına dikkat çeken Ekinci, AKP Hükümeti'nin her geçen gün eğitimi özelleştirmeye çalıştığını kaydetti. Eğitimin sorunlarının reformlarla değil kökten değişimle çözülebileceğini ifade eden Ekinci, AKP'nin uygulamalarının karşısında sendikalar, veliler ve eğitimin kamusal hak olduğunu savunan siyasi oluşumların birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi.

ÖNCEKİ HABER

Coca Cola halka açılıyor

SONRAKİ HABER

İzmir'de yolcu treni bakım atölyesindeki odaya çarptı: 1 işçi yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa