27 Ekim 2004 01:00

'Hasan'ı İngilizler kaçırdı'

Iraklı direniş örgütleri, CARE adlı yardım kuruluşunun görevlisi olan Margaret Hasan'ı kendilerinin değil, İngiliz istihbaratının kaçırdığını öne sürdü. Direnişçiler, Hasan'ın kocasını da suçladı.

Paylaş
Irak direnişine yakın kaynaklar, uluslararası yardım kuruluşu CARE'in yöneticilerinden Margaret Hasan'ın kaçırılmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kaynaklar, Hasan'ın kaçırılmasının direnişçilerin değil İngiliz ajanlarının işi olduğunu, ajanların bu komploda Hasan'ın kocası ile işbirliği içinde bulunduğunu öne sürdüler. Buna göre, Irak ve İngiliz vatandaşı olan Hasan'ın kaçırılmasının sebebi; dikkatleri İngiliz birliklerinin "hassas bölge" Latifiye'ye gönderilmesinden uzaklaştırmak. Çeşitli direniş grupları, Hasan'ın kaçırılmasıyla ilgilerinin olmadığını daha önce açıklamıştı. 59 yaşındaki yardım görevlisinin kaçırılmasını da üstlenen olmadı. 19 Ekim'de işine giderken kaçırılan Hasan'ın, 22 Ekim tarihinde çekilen video görüntüleri, El Cezire'de yayınlanmıştı. Hasan, görüntülerde İngiltere'nin Irak'tan çekilmesini talep ediyordu.

Eşi nereden biliyordu? Direniş kaynakları, Hasan'ın eşi Tahsin Ali Hasan'ın, kaçırılma olayından birkaç saat sonra, daha yetkililer ne olduğunu anlayamadan, gazetecilere çok ayrıntılı bilgiler vermesine dikkat çektiler. Kaynaklar, "Olan biteni bu kadar kısa süre içinde böylesine ayrıntılarla anlatmak, şüpheleri yoğunlaştırıyor" diye konuştu. Margaret Hasan, yıllardır Irak'ta yardım faaliyeti yürüten ve Irak halkının sevdiği bir görevli. Önceki gün Bağdat'ta, Hasan'ın serbest bırakılması için bir gösteri düzenlenmişti. Bu arada, İngiltere'nin "Black Watch" adlı 850 kişilik askeri gücünün, Bağdat ve çevresindeki ABD askerlerine yardım etmek üzere bölgeye kaydırılmasına "24 saat içinde başlanabileceği" öğrenildi. Birliğin, Bağdat ve çevresine naklinin 50'den fazla zırhlı personel taşıyıcısıyla yapılacağını bildiren BBC, askerlerin ağır silahlarla donatılmış 12 Scimitar savaş aracını da bölgeye götüreceğini duyurdu.

Direniş eylemleri Diğer yandan, direniş örgütleri, medyaya yansımayan çok sayıda saldırı düzenlediklerini ve 24-25 Ocak tarihleri arasında 47 ABD askerini öldürdüklerini, 11 askeri yaraladıklarını öne sürdü. Örgütler, bu süre içinde 12 Iraklı ile 4 direnişçinin öldüğünü, 4 direnişçinin yaralandığını bildirdi. ABD'nin maddi kayıpları arasında bir insansız casus uçağı, 8 cip, 3 zırhlı araç, bir kamyon ve üç diğer araç bulunuyor. Direnişçilerin açıkladığı eylemlerden bazıları şöyle:
 • Cumartesi günü, Bağdat'ın kuzeyinde araçları içinde seyahat eden 4 ABD askeri öldürüldü. Aynı gün başka bir zırhlı araç imha edildi ve içindeki 2 ABD askeri öldü. Bu saldırıda iki asker de yaralandı.
 • Aynı gün, Bağdat'ın güneybatısında bir ABD konvoyuna pusu düzenlendi. Çatışmada 3 ABD askeri öldü, 2 asker yaralandı.
 • Latifiye'de CIA mensuplarının kullandığı bir siyah cipe saldırı düzenlendi. 3 CIA ajanı öldürüldü.
 • Pazar günü, Taci'de 5 ABD askeri öldürüldü. Bağdat'taki saldırılarda ise 8 ABD askeri öldürüldü, birçok asker yaralandı.
 • Mahmudiye'de çıkan çatışmada 4 ABD askeri ve 6 Irak Ulusal Muhafızı öldürüldü, üç araç tahrip edildi. Bu çatışmada bir direnişçi hayatını kaybetti.
 • Bağdat'ta CIA ajanlarını taşıyan bir cipe düzenlenen saldırıda 3 ajan öldürüldü.
 • Bağdat'ta düzenlenen saldırıda 4 Amerikan askeri öldü, 7 asker yaralandı. Çatışmada 3 direnişçi de öldü.

 • ÖNCEKİ HABER

  El Halil'de sırayla ibadet

  SONRAKİ HABER

  Taksi ücretlerine 23 Haziran'dan sonra zam geliyor

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa