25 Ekim 2004 21:00

Son kez olmasını ümit ettiler

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti Yeni Türk Lirası'nın (YTL) tanıtımında son kez paradan sıfır atmayı ümit ettiler.

Paylaş
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti Yeni Türk Lirası'nın (YTL) tanıtımında son kez paradan sıfır atmayı ümit ettiler. Uzmanların ekonominin iyiye gitmesi değil de kandırmaca olarak değerlendirdiği sıfırı atılmış banknotlar dün tanıtıldı. Kullanımdaki liranın sıfırları atılmış haline benzeyen ve aynı özellikleri gösteren YTL banknotları, 1 Ocak 2005'ten itibaren geçerli olacak. YTL'nin 30 yıllık özlemi sona erdirdiğini ileri süren Başbakan Erdoğan, YTL ile paranın yeniden itibar kazanacağını ileri sürdü. Bol bol umut dağıtan Erdoğan. "Ekonominin rüzgardan nem kapması, Türkiye'nin rotasını şaşırmış şekilde dolaşması söz konusu olmayacaktır" dedi. Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti de, sıfırların atılmasının paranın itibarına etkisinin olumlu olacağını iddia etti. Serdengeçti, YTL'ye geçişle birlikte banknot kullanımının orta değerdeki kupürlerde yoğunlaşacağını söyledi. Devlet Bakanı Ali Babacan da, "Paradan sıfır atma operasyonu ülkemizde ilk kez ve ümit ediyorum ki son kez gerçekleştirilmektedir" dedi.


YTL'Lİ GÜNLERE GEÇİŞ
 • Yeni Türk Liraları ve Yeni Kuruşlar 1 Ocak 2005 tarihinde tedavüle çıkarılacak.
 • En düşük madeni para 1 Yeni Kuruş olacak. Madeni paralar, 1, 5, 10, 25, 50 Yeni Kuruş ve 1 Yeni Lira'dan oluşacak. Banknotlar ise 1, 5, 10, 20, 50 ve 100 YTL olarak basılacak.
 • Halen kullanılan banknot ve madeni paralar 2005 yılının sonuna kadar geçerli olacak. 2005 yılında 1 yıl boyunca hem bugünkü Türk Lirası hem de Yeni Türk Lirası birlikte tedavül edecek.
 • Türk Lirası banknotlar 1 Ocak 2006 tarihinden itibaren tedavülden kaldırılacak ancak, bu tarihten itibaren 10 yıl boyunca sadece Merkez Bankası (bulunmayan yerlerde T.C. Ziraat Bankası) tarafından değiştirilecek.
 • 2006 yılından sonraki bir tarihte "Türk Lirası" ibaresinin başına konulan "Yeni" ibaresi kaldırılarak tekrar TL'ye dönülecek.
 • Bir yıl boyunca etiket ve tarife listeleri, TL ve YTL üzerinden ayrı ayrı gösterilecek. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyenler cezalandırılacak.

 • ÖNCEKİ HABER

  SSK'yı kurum dışına
     verilen paralar batırdı

  SONRAKİ HABER

  Galatasaray, MKE Ankaragücü’nü 6-0’la geçti

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa