25 Ekim 2004 01:00

İşçinin 48 günlük
   ikramiyesi gasp edildi

DİSK/Tekstil'in örgütlü olduğu CEYTAŞ'ta imzalanan sözleşmeyle, işçilerin 48 günlük ikramiyesi yok oldu. Bu sözleşmeye tepki gösteren DİSK/Tekstil şube başkanları, sözleşmenin kendilerini bağlamayacağını bildirdiler.

Paylaş
DİSK/Tekstil Sendikası'nın Turgay Ciner'e ait CEYTAŞ İplik Fabrikası'nda imzaladığı sözleşmeyle işçilerin 48 günlük ikramiyesi gasp edildi. Sözleşmeyle, işçilere üç ayda bir, bir aylık ücretleri tutarında verilen ikramiyenin aylık ücretlere giydirilmesi ve her ay işçilere 6 günlük yevmiyeleri tutarında ikramiye verilmesi konusunda anlaşma sağlandı. Böylece eskiden 120 günlük yevmiyeleri tutarında ikramiye alan işçilerin 48 günlük ikramiyesinden vazgeçilmiş oldu. İkinci yıl için ise aylık 7 günlük yevmiye tutarında ikramiye ödenecek. DİSK Tekstil'e bağlı diğer şubeler ise bu sözleşmeyi kabul etmediklerini duyurdular.

'İçimize sinmiyor' CEYTAŞ Şube Başkanı Nuri Toprak, ikramiye haklarının korunduğunu sadece ödeme şeklinin değiştirildiğini savundu. Patronun ikramiye ödemelerinde sıkıntı yaşadığı için ikramiyeleri aylık ücretlere yansıttıklarını söyleyen Şube Başkanı Nuri Toprak, "İşyerinde teknoloji çok eski. İşveren tekstil sektöründen çıkmak istiyor. Fabrikayı çalıştırmaya çalışıyoruz. Bu sözleşme bizimde içimize sinmiyor" şeklinde konuştu.

Şubeler kabul etmiyor Sözleşmeyi gazetemize değerlendiren DİSK/Tekstil Sendikası BOSSA Şube Başkanı Recep Türkyılmaz, sözleşmenin kendilerini bağlamadığını dile getirdi. CEYTAŞ Şube Başkanı Nuri Toprak'ın basiretsizliği sonucu böyle bir sözleşmenin imzalandığını kaydeden Türkyılmaz, "Bu sözleşmeyi kabul etmiyoruz.Tekstilde devam eden grup sözleşmelerinde hiçbir hakkımızdan taviz vermeyeceğiz. Hiçbir sendikanın işçilerin kazanılmış haklarından taviz verme hakkı yoktur" diye konuştu. CEYTAŞ'ın kendi içinde aldığı karar doğrultusunda böyle bir sözleşmenin kabul edildiğini ifade eden MENSA Şube Başkanı Ahmet Merkezli de "Bizim için bu sözleşme kabul edilemezdir" dedi.

Kontrol edilecek Tekstil Sendikası Genel Merkez Toplu Sözleşme Dairesi Başkanı Hasan Kozan ise bugün Adana'ya geleceklerini ve imzalanan sözleşmeyi kontrol edeceklerini söyledi. "Bizim için işçinin onay verdiği sözleşme en iyi sözleşmedir" diye konuşan Kozan, şunları söyledi: "Ben CEYTAŞ Şube Başkanımız Nuri Toprak'tan işçilerin sözleşmeye onay verdiğini öğrendim. Adana'ya geldiğimizde işçinin onay verip vermediğine ve sözleşmeye bakacağız."

ÖNCEKİ HABER

Tekstil eyleme hazırlanıyor

SONRAKİ HABER

AYM: Mahpuslara bazı yayınların verilmemesi hak ihlali

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa