24 Ekim 2004 21:00

Meclis Yüce Divan'ı oylayacak

TBMM Genel Kurulu'nda 26 Ekim Salı günü eski Başbakan Mesut Yılmaz ve 3 eski bakan hakkında soruşturma komisyonlarının Yüce Divan'a sevk yönündeki raporları yeniden oylanacak.

Paylaş
TBMM Genel Kurulu'nda 26 Ekim Salı günü eski Başbakan Mesut Yılmaz ve 3 eski bakan hakkında soruşturma komisyonlarının Yüce Divan'a sevk yönündeki raporları yeniden oylanacak. TBMM, yaklaşık 2 ay sürecek "bütçe maratonuna" da bu hafta başlıyor. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 2005 yılı bütçesini 27 Ekim Çarşamba günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunacak. Bütçe, 2 Kasım Salı gününden başlayarak ay boyunca komisyonda ele alınacak. Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz ile eski Devlet Bakanı Güneş Taner hakkında Türkbank ihalesine fesat karıştırmak; eski devlet bakanları Hüsamettin Özkan ile Recep Önal hakkında Halkbank tarafından verilen usulsüz kredilerle ilgili olarak soruşturma komisyonlarınca verilen Yüce Divan'a sevk kararları salı günü ayrı ayrı oylanacak. Anayasa Mahkemesi, TBMM kararını, bakanlarla ilgili ayrı ayrı oylama yapılması gerektiği gerekçesiyle geri göndermişti. TBMM Genel Kurulu, 28 Ekim Perşembe günü öğleden sonra tatil olması nedeniyle bu hafta sadece 2 gün toplanacak.

Vetolu yasalar TBMM'deki ihtisas komisyonları da bu hafta gündemlerindeki tasarı ve teklifleri görüşecek. Plan ve Bütçe Komisyonu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye gönderdiği Belediyeler Kanunu'nu, 26 Ekim Salı günü görüşecek. Komisyon, aynı gün aile hekimliği pilot uygulamasına ilişkin tasarıyı da ele alacak.

Komisyonlar Milli Eğitim Komisyonu, 27 Ekim Çarşamba günü Milli Eğitim Temel Kanunu'nda değişiklik yapılması hakkındaki yasa tasarısını görüşecek. Sanayi ve Ticaret Komisyonu da aynı gün Türk Uluslararası Gemi Sicili Kanunu ile Türk Ticaret Kanunu'nda değişiklik yapılmasını içeren yasa tasarılarını ele alacak.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

YTP'den CHP'ye kuşkulu katılım

SONRAKİ HABER

Taşımacılıkta Suriye seçeneği

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...