23 Ekim 2004 21:00

Fethullah okulları Almanya'da

Yıllardır Türki Cumhuriyetleri'nde, Doğu Avrupa ve çeşitli İslam ülkelerinde özel okullar açarak, tarikatı için kadro yetiştiren ve sermaye gücünü artıran Fethullah Gülen, Almanya'da da okullar kurmaya başladı.

Paylaş
Yıllardır Türki Cumhuriyetleri'nde, Doğu Avrupa ve çeşitli İslam ülkelerinde özel okullar açarak, tarikatı için kadro yetiştiren ve sermaye gücünü artıran Fethullah Gülen, Almanya'da da okullar kurmaya başladı. Almanya'nın çeşitli kentlerinde ilk ve orta dereceli okullarda okuyan öğrencilere "ders yardımı" vermek üzere dernekler kuran Fethullah Gülen'e yakın çevreler, şimdi de bu derslikleri özel liselere çeviriyorlar.

İlk adım atıldı Fethullahçılar, Almanya'daki ilk özel okulu bu öğrenim dönemi başında Baden-Württemberg eyaletinin başkenti Stuttgart'ta açtılar. Sichelstr. 19 adresinde bulunan BIL-Privatschule'de şu anda 25 öğrenci kayıtlı ve bunların yüzde 80'i Türkiye kökenli. "Çok uluslu" ve "entegrasyona destek" olarak sunulan okulda, sadece iki Alman çocuğun kaydı bulunuyor. Okulun bağlı olduğu derneğin adı ise Bildungs-und Schulverein Baden Württemberg ( BSV e. V.). Okulda Gymmansium (lise) ve Realschule (liseye geçiş ve vasıflı meslek eğitimi alma imkânı da veren ortaokul) dersler okutuluyor. Halk içerisinde "Türk okulu" olarak bilinen Fethullahçı okulun yöneticiliğini, Stuttgart ve çevresinde yıllardır yaptığı dini çalışmalarla tanınan, Fethullah Gülen'in yakın adamı Muammer Akın yapıyor. Akın, Zaman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, özel okul kurma gerekçelerini şu şekilde açıklıyor. "Destek kursuna gelen öğrencilerin velileri çocukları için özel okul tavsiye etmemizi istiyor ve beraber çalışmamız halinde çocuklarının başarısının artacağını söylüyorlardı. Dünyanın birçok yerindeki özel okul kültürü bu beklentiyi doğuruyordu. Türk kökenliler, burada kalıcı olacaklarını anlayınca kalıcı bir şeyler yapmayı düşündüler. Kalıcı yatırım da eğitim ve insana yapılan yatırımdır. Cami, spor kulübü ve dernek gibi farklı kuruluşlardan sonra yaklaşık yarım asırlık bir toplum, ilk okulu açmış oldu."

Değirmenin suyu nereden geliyor? Evrensel'e ulaşan bilgilere göre BIL-Privatschule'nin olduğu bina 1.5 milyon Euro karşılığında cemaatten toplanan paralarla satın alınmış. Okulun maddi kaynağı ise tamamen kapalı bir kutu. Edinilen bilgilere göre öğrenci başına ayda 150 Euro okul parası alınıyor. Maddi gelir kaynağı olarak ayrıca işverenlerden ve dernek üyelerinden alınan bağışlar gösteriliyor. Ancak, bu gelirlerle öğretmen ve diğer giderlerin karşılanması söz konusu değil. Okulun asıl olarak, Stuttgart ve çevresinde Fethullahçılar tarafından kurulan temizlik firmalarından sağlanan gelir ile karşılandığı ileri sürülüyor. Bu yılın başında Alman yasalarına göre resmi olarak tanınan ve özel okul statüsü alan Bil-Privatschule, ilk üç yıl içinde kendi olanaklarıyla eğitim verecek. Daha sonra ise devletin özel okullara sunduğu maddi kaynaklardan yararlanabilecek.

Berlin'de de açıldı Geçtiğimiz pazartesi günü Berlin'in Spandau ilçesinde Fethullahçılara ait bir özel okul resmen açıldı. Yıllardır Türkiye kökenli çocuklara ders yardımı veren Berlin-Brandenburg Türk-Alman Sosyal Eğitim Enstitüsü (TÜDESB Bildungsinstitut) tarafından açılan ve Berlin Eyalet Eğitim Senatörlüğü tarafından özel okul statüsü verilen okulun Fethullahçılar tarafından finanse edildiği belirtiliyor. Berlin Türkiye Toplumu (TBB) tarafından yapılan açıklamada, okulun finansmanının karanlık olduğu belirtildi. Türkçe'nin ikinci dil olarak okutulacağı okula kayıt yaptıran öğrencilerin büyük bir bölümünün tarikat çevrelerinden olduğu dile getiriliyor. TÜDESB'in yöneticiliğini yapan Soner Eroğlu ve Hakan Akkaya'nın da Fethullah Gülen ve Zaman gazetesi çevresi ile ilişkide olduğu belirtiliyor. Okulun finansmanının işadamları ve bazı "sponsorlar" tarafından karşılandığını söyleyen Eloğlu, "tarikat okulu" olduklarına dair çıkan haberleri ise şu şekilde yanıtladı: "Berlin Eyalet Hükümeti bize resmi izni verdi. Eğer tarikat okulu olsaydık bu izin verilmezdi. İddialara karşı daha sonra bir basın açıklaması yapacağız" dedi. İki sınıf halinde derslere başlayan TÜDESB Özel Okulu'da şu anda 22 öğrencinin kaydı bulunuyor. Öğrenciden yılda 2 bin 850 Euro kayıt ücreti alınacak. Özel okulun bulunduğu bina ise Zaman gazetesi tarafından kiralanmış. Ayrıca, Zaman'da TÜDESB özel okulunun açılışıyla ilgili tam iki sayfalık haber yapıldı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bağış yasallaştırılıyor

SONRAKİ HABER

'Komisyon engellenmemeli'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...