24 Ekim 2004 01:00

'Ara verdik, bitirmedik'

Opel Bochum işçileri yedi gün devam eden direnişlerinin ardından yaptıkları oylama ile yeniden işbaşı yaptılar. İşçiler arasında grev ve oylama sonuçlarıyla ilgili tartışmalar devam ederken, "Birliğimizi bozamadılar" görüşü hakim.

Paylaş
Opel Bochum'da üretim yeniden başladı. İşçiler "Ruhrkongress Centrum" salonunda yaptıkları işyeri toplantısında yeniden işbaşı yapma kararı aldılar. Üretime başlama kararının alındığı toplantının tartışması ise hâlâ sürüyor. Toplantı sırasında öfkeyle dışarı çıkan bir grup sendika temsilcisi, "İçerdeki toplantıda bize konuşma hakkı verilmiyor. Alınan kararda tartışacağımız söylenmişti. Tartışma değil, dayatmayla karşı karşıyayız" diye tepkilerini dile getirdiler. En temel demokratik kuralların çiğnendiğini dile getiren sendika temsilcileri, "İşçilerden korkuyorlar ki onların kendi aralarında tartışmasını istemiyorlar. Ortak karar almak üzere buraya geldik, ama bunun için konuşmamız gerekir, birbirimizi dinlememiz gerekir" demişlerdi. Konuşmacı olarak sadece IG Metall Şube Başkanı Ludger Hinze ve İşyeri Temsilciliği Başkanı Dietmar Hahn'ın kürsüde bulunmasını eleştiren bazı sendika temsilcileri, "Kürsünün önünde Opel'in güvenlik timi olması da ilginç. Kimin kürsüsünü kimden korudular" diye sordular. Oylama sonucunun açıklanmasının ardından da tartışmalar devam etti. Mücadeleci işçiler ve sendika temsilcileri, oy pusulasında tercih hakkının çok sınırlı tutulduğunu belirttiler. Sonucunun önceden belli olduğu bir oylama yapıldığını söyleyen bazı temsilciler, "İşçilerin tercih hakkı yoktu. Bu oylamanın sadece eyleme devam mı edileceği yoksa işbaşı mı yapılacağı üzerine yapılması karar altına alınmıştı. Ama yöneticiler yine bildiklerini yaptılar" dediler. Oylama sonucunu eleştiren 54 yaşındaki Opel işçisi Norbert Ogoniak, "Aslında tam da grevin etkisi yaşanmaya başlamıştı. Greve son vermekle en büyük hatayı kendimiz yapıyoruz" dedi. İsminin açıklanmasını istemeyen bir Türkiyeli işçi de "Bir haftalık paramız gidecek, varsın üç hafta daha gitseydi ama mücadelemizi başarıyla sürdürseydik. Şimdi yeniden greve başlamak daha zor olacak" dedi.

'Hiç belli olmaz' Gazetemize açıklama yapan bir grup sendika temsilcisi, fabrikada tartışmaların devam ettiğini bildirdiler. "Oylama sonucunu beğenip beğenmeme üzerinden tartışma sürdürmüyoruz. Grevin yedinci günü yaşananlar bize kendi eksikliğimizi de gösterdi. Şimdi bunu aşmanın yolunu bulmalıyız. Bizce önemli olan işçilerin bir hafta boyunca birlikte direnmeleri ve bu birliklerini hâlâ koruyor olmaları" diye sözlerine devam eden sendika temsilcileri, "Hiç belli olmaz. Bugün yenildiğimizi düşünenler yarın bir başka tabloyla karşı karşıya kalabilirler. Belki birkaç gün, belki de bir hafta sonra yeniden kapının önüne çıkabiliriz. Direnişi bitirmedik, ara verdik. Ama gözlerimiz onların üzerinde" dediler.


'MİNNETLERİMİZİ BİLDİRİRİZ' Opel işçilerinin yeniden işbaşı yapmalarıyla birlikte, işçilere "teşekkür" mesajları yağdı. Opel ve Karstadt'daki gelişmeleri gündemine alan Federal Parlamento'da partiler karşılıklı klasik suçlamalarını tekrarladılar. Ekonominin gelişmesi için benzer planları değişik tarzda kamuoyuna sunmaya çalışan partilerin sözcüleri, Opel'de yeniden işbaşı yapılacağı haberini büyük bir memnuniyetle karşıladılar. "Opel işçileri çok akılcı bir yola girdiler. Bu kararları üretim merkezi Almanya için önemli bir karardı. Artık sıra Opel'in korunmasına geldi. Bu kararlarından dolayı Opel işçilerini kutlarız" dediler. GM/Opel patronları ise yaptıkları açıklamada, "Opel Bochum'da yeniden üretime geçme kararını selamlıyoruz. İşyeri Temsilcilerimizin yoğun çabaları sonucu atılan bu adımdan dolayı bütün herkese minnetlerimizi bildiririz" dediler. İşçilere de özel bir mesaj gönderen GM/Opel patronları, "Sayın çalışanlarımıza da bu aklıselim tutumlarından dolayı teşekkür ederiz. Artık yeniden gündeme geçip görüşmeleri sürdürebiliriz" dediler.

ÖNCEKİ HABER

Tunus'ta muhalefet seçimleri boykot ediyor

SONRAKİ HABER

Türk-İş: 1 Mayıs'taki "kıdem tazminatı" kararlılığı dikkate alınsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa